Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η εντυπωσιακή κατοικία στα Μέγαρα μόλις απέσπασε Βραβείο Häuser 2016 ως η καλύτερη κατοικία στην Ευρώπη


Engineer

Recommended Posts

Μόνο που αυτό, ΔΕΝ μπορεί να λειτουργήσει ως φέρον στοιχείο.

Η μόνη λύση για εμφανές (εξωτερικά) σκυρόδεμα. είναι να τοποθετηθεί η μόνωση στις εσωτερικές παρειές και να επιχρισθεί. Τότε όμως μειώνεται η θερμοχωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο που αυτό, ΔΕΝ μπορεί να λειτουργήσει ως φέρον στοιχείο.

Η μόνη λύση για εμφανές (εξωτερικά) σκυρόδεμα. είναι να τοποθετηθεί η μόνωση στις εσωτερικές παρειές και να επιχρισθεί. Τότε όμως μειώνεται η θερμοχωρητικότητα.

 

μια χαρά λειτουργεί λύνεται σαν hollow 

Link to comment
Share on other sites

 

. Δεν θεωρώ τον ΚΕΝΑΚ πανάκια, αν και δεν θεωρώ δύσκολο στο συγκερκιμένο στυλ να εντάξεις βιοκολιματικές στρατηγικές και θερμομόνωση (μπορεί οι σχεδιαστές να το έχουν λάβει υπόψη - δεν έχω στοιχεία).

 

Toν KENAK τον ανέφερα με κάποια μικρή δόση ειρωνίας... Και βέβαια αυτός ο κανονισμός δεν είναι πανάκια.

 

Ωστόσο, στην εποχή μας η ενεργειακή κατανάλωση αποτελεί ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της μελέτης ενος κτηρίου.

 

 

Πριν κάνα χρόνο, ο Ροδοπουλος, είχε κάνει κάποια αναφορά σχετικά με το σκυρόδεμα: #40.

 

Το διάβασα... Παρόλα αυτα, δεν έχω πεισθεί για τη θερμομονωτική του επάρκεια... Για "σουρωτήρι" το κόβω και μάλιστα με την κύρια όψη και τα ανοίγματα στον βορρά :mrgreen: !!

 

Έχει γίνει ΜΕΑ άραγε;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το βραβείο στους δημιουργούς αλλά αν το είχαν σχεδιάσει για εμένα προσωπικά θα τους είχα πάρει στο κυνήγι...συγνώμη κιόλας από τους φίλτατους αρχιτέκτονες αλλά είμαι αυστηρός επειδή ακριβώς είναι ικανοί για πολύ πιο σπουδαία πράγματα, για να δέχομαι αυτό το κατασκεύασμα (για να μην πω τίποτα χειρότερο) ως κομψοτέχνημα και αισθητική κατάκτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.