Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η εντυπωσιακή κατοικία στα Μέγαρα μόλις απέσπασε Βραβείο Häuser 2016 ως η καλύτερη κατοικία στην Ευρώπη


Engineer

Recommended Posts

BAS δεν έχεις δει προφανώς κατοικίες πλουσίων ιδιοκτητών. Το εν λόγω δεν ξεπέρασε τα 2000Ε το τμ.

Μια χαρά αρχιτεκτονική, δένει ωραία με την περιοχή χωρίς να είναι επιβλητικό και είναι απίστευτα λειτουργικό και χαρούμενο. Σε προδιαθέτει και για παιχνίδι και για ηρεμία. Απο τις υπόλοιπες παλιατζούρες που έχουμε συνηθίσει, προφανώς και σου δίνει ένα αίσθημα μοναδικότητας. Το σίγουρο είναι οτι επενδυτικά είναι ΟΚ. Προσωπικά πάντα το δάπεδο είναι απαράδεκτο και θα προτιμούσα στιλβωμένο σκυρόδεμα με αδρότητα κατηγορίας 3. Το τζάκι προσωπικά το βρίσκω λίγο industrial αλλά κολακεύει. 

 

Σε κάθε περίπτωση μπράβο σε όλους τους και ιδιαίτερα στους ιδιοκτήτες που πραγματοποίησαν ένα καλό όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαιρετικό και το αποτέλεσμα και το επεξηγηματικό video (είχε και κάτι λίγες αναφορές στο στατικό κομμάτι για να μας ρίξει στάχτη στα μάτια).

Μπράβο στους εμπνευστές!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , έχω δει δεκάδες . Κάποτε γιατί έτυχε να ξέρω κάποιους , κάποτε γιατί έψαχνα για πελάτες . Επίσης το κόστος δεν μου λέει κάτι . Το θεωρώ και λίγο . 

 

Αλλά γενικά έχω άλλη άποψη για πολλά θέματα και για την αρχιτεκτονική των περιοδικών και των αμφιθεάτρων .

 

Γιατί μιλάμε για χώρο που κατοικούν κάποιοι και όχι για εκθέματα και σπουδές .

 

Αλλά οι αρχιτέκτονες δεν μιλάνε . Τιμούν την λογική ότι ένα έργο τέχνης μπορεί να έχει διάφορες αντιλήψεις και είναι σωστό αυτό .

Link to comment
Share on other sites

BAS όταν δεν έχεις custom made τεμάχια (το συγκεκριμένο δεν έχει) τα πράγματα είναι πάντοτε οικονομικά. Εδω έγκειται η διαφορά μεταξύ του πλούσιου και του μέτριου ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Απο ενεργειακές καταναλώσεις πως πάει η εν λόγω κατοικία; (πέρασε έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας κατά ΚΕΝΑΚ; :confused::mrgreen: )

 

Γιατί δεν έχουμε μόνο αισθητικό, αλλά και ενεργειακό έλλειμμα...

Edited by akaliak
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον σαν κτίριο, από όσα μπόρεσα να δω από τις φωτογραφίες, και σίγουρα θα το προτιμούσα σαν κατοικία από πολλά παραδείγματα γύρω μας. Δεν θεωρώ τον ΚΕΝΑΚ πανάκια, αν και δεν θεωρώ δύσκολο στο συγκερκιμένο στυλ να εντάξεις βιοκολιματικές στρατηγικές και θερμομόνωση (μπορεί οι σχεδιαστές να το έχουν λάβει υπόψη - δεν έχω στοιχεία).

 

Θεωρώ μείον το γεγονός ότι είναι στην ύπαιθρο, για άλλους λόγους και θα ήθελα να βλέπω τέτοια παραδείγματα μέσα στις πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

αφού θέλετε να μιλήσει αρχιτέκτονας, θα πω και εγώ τα δικά μου...........

το συγκεκριμένο κτίριο το θεωρώ αριστούργημα. είναι από αυτά που τα κοιτάζεις και δεν τα χορταίνεις, που θες να είσαι εκεί και την αυγή και το απομεσήμερο και το δειλινό. Να δεις τον ήλιο να ταξιδεύει, να κάνει φωλιές σκιάς και να παίζει ανάμεσα στις σχισμές....

 

έχω συνοπτικά να παρατηρήσω τα εξής:

εσκεμμένα το αποκαλώ κτήριο  γιατί και για μένα κατοικία δεν μπορεί να είναι. Είναι τρομερά άρτιο στην απλότητα του. Μου είναι αδύνατον να το φανταστώ να παίρνει ζωή και μου είναι επίσης αδύνατο να φανταστώ κάποιον να μένει σε ένα οίκημα στο οποίο δεν μπορεί να προσθέσει ούτε καρφίτσα. Αυτό φυσικά δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο, αλλά την πλειονότητα των κατοικιών που προβάλλονται σε διαγωνισμούς και περιοδικά.

όσον αφορά το θέμα του κόστους, δεν είναι μόνο το κόστος κατασκευής που προσδιορίζει ένα κτίριο. Πολύ πιο σημαντικό είναι το κόστος λειτουργίας και συντήρησης. Στο συγκεκριμένο (και σε όλα τα παρεμφερή αυτού) υπάρχει μια σπατάλη/αυθονία τετραγωνικών, που φυσικά δεν απευθύνεται στο μέσο αστό (αν υποθέσουμε οτι υπάρχει ακόμα ο μέσος αστός και δεν τον έφαγε η κρίση...)

τέλος, εκτός της αρχιτεκτονικής και η φωτογραφία είναι μεγάλη τέχνη... έχει τύχει να επισκεφτώ δημοσιευμένα κτήρια και να απογοητευτώ από την πραγματική τους όψη σε σχέση με την δημοσιευμένη.

Συνοψίζοντας, θα ήθελα να δημοσιεύονται και να προωθούνταν προσπάθειες πιο κοντά στις πραγματικές ανάγκες των ανθρώπων, συνοδευόμενες από τον προϋπολογισμό τους. Η αρχιτεκτονική δεν είναι πολυτέλεια, είναι μια τέχνη που μπορεί να δώσει λύσεις. Αλλά και αυτή την τέχνη την καθοδηγεί πια το life style, έγινε αξεσουάρ, έγινε αντικείμενο πόθου , καταναλωτικό αγαθό. (ελπίζω να έγινα σαφής, ένα σπίτι πλέον παρουσιάζεται όπως μια τσάντα ακριβής και επώνυμης μάρκας)

αυτά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός, οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω την τοποθέτηση-αιτιολόγηση των δημιουργών.

Έχω μεγαλώσει σε χωριό, συνεπώς σε καθημερινή επαφή με τη φύση και την εναλλαγή των εποχών.

Επί πλέον (και ίσως λόγω του ανωτέρω) διατηρώ μια ερωτική σχέση με καθετί φυσικό, και αντίστοιχα απέχθεια για καθετί τεχνητό-αστικό. Συνεπώς η ταπεινή μου άποψη, είναι πως κάθε κατασκευή πρέπει να εντάσσεται αβίαστα στο φυσικό περιβάλλον.

Ίσως γι αυτούς τους λόγους, μου φαίνεται πως το κτίριο του θέματος κουβαλάει μαζί του αστικές φοβίες, προσπαθώντας ταυτόχρονα να κάνει δειλό άνοιγμα στη φύση. Τη στιγμή μάλιστα που έχουν γραφεί δεκάδες αναλύσεις για το (λιτό) Αττικό τοπίο και το φως του

Ίσως κάποιος ειδικός στην ψυχολογία να το ανέλυε καλύτερα. 

Αυτά για την αισθητική, πάντα με προσωπικούς και όχι επιστημονικούς όρους.

Όσο για τις ενεργειακές καταναλώσεις, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα

Κι επίσης, ας μη μπερδεύουμε το καλό γούστο με το κόστος κατασκευής. Διότι είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι ο ημιμαθής μικροαστός, στην προσπάθειά του να μοιάσει στον (μεγαλο)αστό, καταλήγει ενίοτε στο κιτς.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.