Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η εντυπωσιακή κατοικία στα Μέγαρα μόλις απέσπασε Βραβείο Häuser 2016 ως η καλύτερη κατοικία στην Ευρώπη


Engineer

Recommended Posts

Δεν είναι "σπίτι" για να μείνεις, "να μεγαλώσεις" παιδιά και "να φροντίσεις" μια οικογένεια....

Είναι απλώς μια "εμπνευσμένη δουλειά" που της αξίζει ένα βραβείο!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κτίσμα αυτό μου επανέφερε μια απορία που είχα πάντα :

όμορφο είναι αυτό που αρέσει στον αρχιτέκτονα ή σε όσους το βλέπουν και προπάντων σ' αυτον που το χρησιμοποιεί ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Τώρα μου θύμισες έναν καθηγητή στη σχολή που μας έλεγε μια ιστορία "Ζήτησα μια φορά από τους μαθητές μου να σχεδιάσουν ένα σκαμπό μπαρ. Μου έφερε ένας λοιπόν ένα πολύ ωραίο σχέδιο που στη θέση του καθίσματος υπήρχε μια πυραμίδα, με την κορυφή προς τα επάνω. Το κοίταξα καλά και του είπα παιδί μου αυτό δεν είναι σκαμπό. και μου απάντησε είναι όμως πολύ ωραίο!!!!!!"

 

 

@dpapdpap

Μα προφανώς ο συγκεκριμένος πελάτης είναι ικανοποιημένος από αυτή την αισθητική..... δεν νομίζω οτι τέτοια έργα γίνονται ερήμην τον ιδιοκτητών τους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα σχόλια του Ιάσονα και του Δημήτρη , ολοκλήρωσαν τον σχολιασμό του θέματος .

+1 και στους δύο .

 

 

Ο πελάτης μπορεί να αγόρασε επώνυμο αρχιτέκτονα και μόνο . Παίζει πολύ και αυτό στο enfant gâté

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το κτίσμα αυτό μου επανέφερε μια απορία που είχα πάντα :

όμορφο είναι αυτό που αρέσει στον αρχιτέκτονα ή σε όσους το βλέπουν και προπάντων σ' αυτον που το χρησιμοποιεί ?

Υπάρχει (ως αντίλογος) και η ιστορία του βλάχου που ήθελε το (ζωγραφιστό) χριστό με τσαρούχια...

Η αισθητική (όπως και η ψήφος) είναι προσωπικό θέμα, αρκεί να έχει το κατάλληλο υπόβαθρο (=παιδεία)

Link to comment
Share on other sites

...

Τις κατόψεις που τις έχει Διδόνις ? 

...

1.png

 

2.png

 

3.png

 

4.png

 

5.png

 

6.png

 

7.png

 

8.png

 

9.png

 

10.png

 


 

Βάζω και μερικές φωτογραφίες που έχουν δημοσιευτεί όπου είναι φανερό η άμεση «σύνδεση» του μέσα με τον αίθριο χώρο… ο οποίος λειτουργεί ως χώρος και της οικίας κι ας είναι ασκεπές….

 

(φυσικά στο φωτογραφικό ρεπορτάζ που υπάρχει λείπει και η ψυχή του σπιτιού.. δηλαδή η παρουσία των κατοίκων του με τα δεκάδες μικροαντικείμενα τα έπιπλα κλπ που δίνουν την πραγματική ζωή σ αυτό)

30.png

 

31.png

 

31.png

 

32.png

 

34.png

 

33.png

Link to comment
Share on other sites

Απο ενεργειακές καταναλώσεις πως πάει η εν λόγω κατοικία; (πέρασε έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας κατά ΚΕΝΑΚ; :confused::mrgreen: )

 

Γιατί δεν έχουμε μόνο αισθητικό, αλλά και ενεργειακό έλλειμμα...

Πριν κάνα χρόνο, ο  Ροδοπουλος, είχε κάνει κάποια αναφορά σχετικά με το σκυρόδεμα: #40.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέφερες το #40, άραγε πώς θερμομονώνονται τα τοιχεία αυτά που έχουν εμφανή επιφάνεια σκυροδέματος και από τις δύο πλεύρές;

 

Εφόσον τα περιμετρικά τοιχεία είναι φέροντα, η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι ταυτόχρονη σκυροδέτηση του φέροντος τοιχείου (π.χ 25εκ πλήρως οπλισμένο) + προβλεπόμενη μόνωση + μη φέρουσα διακοσμητική στρώση. Για άλλες λύσεις "sandwich" πάμε σε πατέντες προκατασκευής με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

 

(Τώρα που έχουμε και την κάτοψη, τα περιμετρικά τοιχεία θα μπορούσαν να μην είναι φέροντα σε όλες τις θέσεις, χάριν ανεστραμμένων δοκών, και πάλι όμως τέσσερις κολώνες θα τις έχει, οπότε ισχύει ο συλλογισμός.)

Link to comment
Share on other sites

Αλλες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω παρά μόνο ότι μου είπε ο στατικός. Δηλαδή κάτι τέτοιο..........

 

Να φτιάξεις θερμομονωτικό σκυρόδεμα δεν είναι πλέον rocket science. Υπάρχουν αδρανή με εξαιρετικές θερμομονωτικές ιδιότητες (pumice) και ταυτόχρονα πρόσμικτα αύξησης του εγκλωβισμένου αέρα σε ποσοστό >5%. Το τελικό αποτέλεσμα είναι κοντά στα 0,11 W/mK σε αντίθεση με το σκυρόδεμα με 1,6 W/mK. Η αντοχή προφανώς διατηρείται (κατα 90% προέρχεται απο το τσιμέντο και το Ν/Τ) και μπορεί να φτάσει και στα 85MPa. Αν μάλιστα κάνεις χρήση και διάφανης ψυχρής βαφής τότε μειώνεις σημαντικά τις ενεργειακές απαιτήσεις.

post-25466-0-93748500-1458117107.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.