Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

11 εκατομμύρια άδεια σπίτια σε όλη την Ευρώπη και 4.1 εκατομμύρια άστεγοι


Didonis

Recommended Posts

Σωστός akius.

 

ΥΓ. Σε μία χώρα εκτός της ΕΕ,όπως είναι η Νορβηγία,το κράτος στεγάζει υποχρεωτικά και βάσει νομου, όλους τους Νορβηγούς πολίτες (μόνο τους Νορβηγούς). Τους δίνει σπίτι και καλύπτει το ενοίκιο. Όταν οι άνθρωποι βρούνε δουλειά,έπειτα καταβάλλουν το ενοίκιο από την τσέπη τους.

 

 

σε μια χώρα σαν την ελλάδα μπορούμε να το πάμε και παρακάτω

το κράτος να παρέχει στεγη και  μερική απασχόληση σε νησιά ακριτικά  με σύμφωνη γνώμη φυσικά του άστεγου.....μεγίστη , αγιος ευστράτιος κτλ

όπως αντίστοιχα και σε συνταξιούχους

 

στην ελλάδα υπάρχουν και εθνικά θέματα δεν είμαστε ελβετία ούτε θαμαστε  ΠΟΤΕ  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν αρκούν μόνο τα σπίτια. Είναι απαραίτητοι και κοινωνικοί λειτουργοί τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι οι άστεγοι να αποχτήσουν τις δεξιότητες αυτές οι οποίες θα τους επιτρέψουν να βιοπορίζονται ώστε να έχουν στέγη

και όχι καθεαυτή η στέγη! 

 

Αν σε κάποιον ο οποίος έχασε την στέγη του 

του παραχωρήσεις νέα στέγη χωρίς να φροντίσεις να εντοπίσεις την αιτία που βρέθηκε στον δρόμο

τότε το πιθανότερο είναι να ξαναβρεθεί στον δρόμο σύντομα!

(και ταυτόχρονα θα έχει απορυθμιστεί και η αγορά ακινήτων...)

Edited by Brasco
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν αρκούν μόνο τα σπίτια. Είναι απαραίτητοι και κοινωνικοί λειτουργοί τουλάχιστον.

 

 

σωστό  αλλά πιθανότατα  αν τον προλάβεις όταν γίνεται άστεγος μπορεί να ξεφύγει

 

επίσης αυτόν τον κοινωνικό λειτουργό αυτή τη στιγμή  τον χρειάζεται το 25%  του πληθυσμού

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν αρκούν μόνο τα σπίτια. Είναι απαραίτητοι και κοινωνικοί λειτουργοί τουλάχιστον.

 

Σωστό και αυτό. Πάντως η προσέγγιση του akius με τα ξενοδοχεία είναι εφικτή. Υπάρχουν εκατοντάδες άδεια ξενοδοχεία τον χειμώνα,σε όλη την επικράτεια. Επίσης το κράτος θα μπορούσε να έρθει σε ειδική συμφωνία με τους ξενοδόχους,ώστε να υπάρχει και παροχή εργασίας προς αυτούς τους ανθρώπους στις ξενοδοχειακές μονάδες,εξασφαλίζοντας μία ήπειας μορφής επανένταξης στην κοινωνία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας εξηγήσεις την σκέψη σου; ..

κατ αρχή όχι μας αλλά σου. Δεν νομίζω ότι κανένας άλλος σου ανέθεσε εκπροσώπηση ούτε να μη κατάλαβε.

 

και θέλεις να σου αναλύσω αυτό?

 

...

 Με τα δις....... 

αν ένα μικρό ποσοστό από αυτά δοθούν σε προγράμματα στέγασης με εγγύηση ενοικίου, αξιοποίησης των ακινήτων αυτών κλπ .....

οι έχοντες εγκατελειμένα ή μη αξιοποιούμενα ακίνητα θα έχουν μια ελπίδα να μη καταστραφούν ακόμα περισσότερο από την εγκατάλειψη.

....

 

 


 

...Προτείνεις δήμευση, χρηματοδότηση από τον κρατικό προυπολογισμό, χρηματοδότηση με νεα δάνεια, ...

όχι βέβαια, δεν είμαι τόσο ηλίθιος όσο νόμισες... προσπαθώ γενικά να είμαι πραγματιστής με εφικτές λύσεις. 

Αρκεί να υπάρχει η βούληση... και όχι βερμπαλισμός. Φυσικά άνευ φόβου μη γίνουμε "σοβιέτ" αμα κερδίσει κάπου και το πόπολο και όχι μόνο οι Τράπεζες ή τα μεγάλα φαν κλπ.... αλλά αυτό είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο και θα ξεφύγουμε.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρώσω  ότι το κράτος  ΑΝ ΗΘΕΛΕ  αντί να προσλαμβάνει εποχικούς ή προγράμματα ΟΑΕΔ

στο κράτος  δήμους   δεκο κτλ

να έχει εκ περιτροπής εποχικούς  από αναδάσωση  έως καθαρισμό ακτων  αυτούς τους  ανθρώπους

 

και εγώ συμφωνώ ότι η φιλανθρωπία δεν είναι μόνιμη λύση

 

αλλά να τον βοηθήσεις να σταθεί στα πόδια του , ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, να έχει κάποιο εισόδημα μέχρι να βρει κάτι καλύτερο

πιστευω  ότι ένα κράτος σαν την ελλάδα  ακόμα και μέσα στην κρίση   ΑΝ ΘΕΛΕΙ  μπορεί να τα καταφέρει

 

στα περισσότερα μικρα νησιά  λείπουν χέρια....στη γαυδο διάβαζα το 2015 τα μηχανήματα τα δούλευε ο δήμαρχος

 

 

 

το πρόβλημα είναι ότι συνήθως προτιμούν στις θέσεις και τα λεφτά στα ψηφαλακια

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που δίνονται από τα ευρωπαϊκά προγράμματα είναι ψίχουλα. Δεν επαρκούν και ούτε είναι βιώσιμη λύση. Υπάρχουν τρόποι, αλλά δεν ξέρω αν είναι του παρόντος θέματος.

 

 

Πάντως, το κτιριακό απόθεμα δεν είναι πρόβλημα. Εκεί που χωλαίνει το πράγμα είναι στη βιώσιμη χρηματοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που δίνονται από τα ευρωπαϊκά προγράμματα είναι ψίχουλα. Δεν επαρκούν και ούτε είναι βιώσιμη λύση. Υπάρχουν τρόποι, αλλά δεν ξέρω αν είναι του παρόντος θέματος.

 

 

Πάντως, το κτιριακό απόθεμα δεν είναι πρόβλημα. Εκεί που χωλαίνει το πράγμα είναι στη βιώσιμη χρηματοδότηση.

 

ΣΥΜΦΩΝΏ αν και για την κρατική υπάρχουν αν θέλουν

στους απολυμένους από διάφορες γνωστές βιομηχανίες σκάμε ένα σωρό λεφτά στα ΚΔΒΜ ....πληρώνει ανά κεφάλι το κράτος 1000ευρω....υποτίθεται παρακολουθούν  τσιμπά   500 το ΚΔΒΜ και 500 ο άνεργος ως επιμόρφωση (πήγε γνωστή μου να παρακολουθήσει και στο 1 μάθημα είδε ότι δε γινόταν....του ΚΔΒΜ δεν είχαν καταλάβει ότι δεν είναι απολυμένη και ότι  ΟΝΤΩΣ ήθελε να παρακολουθήσει) το πρόγραμμα ήταν για γνωστή με ψωμια

 

 

αλλά το βασικό είναι η βιώσιμη  ΠΟΛΙΤΙΚΗ  ΒΟΥΛΗΣΗ

το πολιτικό σύστημα θέλει να σεχει στην εξάρτηση  για να τοψηφίζεις

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

τώρα εγώ αν γράψω ότι το φαινόμενο των αστέγων είναι θέμα δυο τριών το πολύ πόλεων στον Ελλαδικό χώρο θα έχω άδικο ? Πχ στην πόλη μου (ναι ξέρω σας έχω πρήξει με την πόλη μου , αλλά έχω τους λόγους μου ) δεν υπάρχει κανένας άστεγος και αν βρεθεί κάποιος δεν θα είναι για πολύ και δεν είμαστε από τις πιο φιλόξενες περιοχές

 

Και στην Χιο που έμεινα σαν δόκιμος αξ/κος  κοντά στο  χρόνο , δεν συνάντησα άστεγο και μάλλον δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πληθώρα σπιτιών ακατοίκητων (στην περιοχή μου σίγουρα ) Μήπως να το ψάξουμε τι είναι αυτό που διαμορφώνει άλλες ιδιότητες και άλλες κοινωνίες μέσα στο Ελλαδικό χώρο ? ή καλύτερα μέσα σε όλο τον αναπτυσσόμενο  κόσμο  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.