Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά μηχανημάτων vs χρησιμοποίηση υπεργολάβων


kkarounos

Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με το ενδεχόμενο αγοράς κάποιων ΜΕ σε σχέση με τη χρησιμοποίηση υπεργολάβων

Πρόκειται για ένα έργο που αφορά συντήρηση πλακοστρώσεων στην Αττική σε διάφορα διάσπαρτα σημεία, για 9 μήνες.

Η επιλογή του υπεργολάβου έχει τα πλεονεκτήματα της ευελιξίας, του δεδομένου κόστους (τουλάχιστον στο περίπου), της λιγότερης επίβλεψης κλπ. Αντίθετα, τώρα με τις μειωμένες τιμές μηχανημάτων λόγω κρίσης, δεν ξέρω αν θα άξιζε η αγορά πχ ενός φορτηγού και ενός φορτωτή ή jcb και ίσως και η πώλησή τους μετά. Εκτός από τα έξοδα αγοράς, την ασφάλιση των μηχανημάτων και του οδηγού και τη μισθοδοσία του οδηγού, βλέπετε κανένα άλλο έξοδο; Οι εμπειρότεροι μπορούν να με κατατοπίσουν λίγο; Εφόσον πχ με 9000 βρίσκεις jcb και με άλλα 8000 ένα φορτηγό ανατροπή, μήπως αξίζει να κάνει κανείς την κίνηση; Θεωρείτε ότι σε 9 μήνες θα γίνει απόσβεση; Τουλάχιστον συνυπολογίζοντας και την αξία μεταπώλησης αξίζει; Ή συμβουλεύετε να κάτσουμε στα αυγά μας και να δουλέψουμε μεροκάματο τα μηχανήματα; Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Νομίζω μπορεί να ανοίξει μία ενδιαφέρουσα κουβέντα πάνω σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε η απόσβεση είναι θέμα  ύψους  της εργολαβίας

επίσης  αν έχεις χειριστές που τους ξέρεις έμπειρους  

τα μηχανήματα να ξέρεις βγάζουν και ζημιές   και εσύ θα πρέπει βάση έργου που λες να τα αντικαθιστάς

επίσης διάσπαρτα σημεία με  1 συνεργείο που θα κάνεις  δεν ξέρω αν θα  προλαβαίνεις ειδικά το jcb δεν το φορτώνεις....ναλεγες κανά bobcat το φορτώνει το ανατροπής με ράμπα

 

επειδή μιλάς για πλακοστρώσεις και χωρίς να ξέρω περισσότερα

απόσα έχωδει jcb φορτηγό ανατροπής τα θεωρώ υπερβολικά  αλλά και πάλι λεω δεν ξέρω το μέγεθος

 

αν είναι για επισκευες,  αυτό που θαλεγα είναι multi φορτηγό με συγκρότημα κομπρεσερ και υλικά επισκευής,  πιθανότατα θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα κόστους

Link to comment
Share on other sites

JCB 

Αγορά, σφυρί, μαρκούτσια, συντήρηση, τέλη μεταβίβασης, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, χειριστής, ΙΚΑ χειριστή, αντιμετώπιση ζημιών (αβαρίες).

Φορτηγό

Αγορά, τέλη μεταβίβασης, τέλη κυκλοφορίας (ανάλογα το βάρος), ασφάλεια, οδηγός, ΙΚΑ οδηγού, αντιμετώπιση ζημιών (αβαρίες).

 

Και στα δύο οι αβαρίες είναι πολλές λόγω παλαιότητας (για τις τιμές που ανάφερες είναι σίγουρο ότι έχεις να κάνεις με 2+ δεκατίες).

Όπως αναφέρθηκε, οι εργασίες είναι τέτοιες που αμφιβάλλω αν θα κάνεις απόσβεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με τιποτα... οπως λες τα μηχανηματα ειναι φθηνα αλλα το ιδιο και οι υπεργολαβοι... οποτε περνεις εναν και ξενοιαζεις ... μην μπλεκεις με μηχανηματα ειδικα σημερα δεν αξιζει ... μακαρι να υπηρχαν δουλειες και ας ηταν ποιο ακριβα ...

Link to comment
Share on other sites

JCB 

Αγορά, σφυρί, μαρκούτσια, συντήρηση, τέλη μεταβίβασης, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, χειριστής, ΙΚΑ χειριστή, αντιμετώπιση ζημιών (αβαρίες).

Φορτηγό

Αγορά, τέλη μεταβίβασης, τέλη κυκλοφορίας (ανάλογα το βάρος), ασφάλεια, οδηγός, ΙΚΑ οδηγού, αντιμετώπιση ζημιών (αβαρίες).

 

Και στα δύο οι αβαρίες είναι πολλές λόγω παλαιότητας (για τις τιμές που ανάφερες είναι σίγουρο ότι έχεις να κάνεις με 2+ δεκατίες).

Όπως αναφέρθηκε, οι εργασίες είναι τέτοιες που αμφιβάλλω αν θα κάνεις απόσβεση.

 

Συμφωνώ καθώς έχω και εγω στη διάθεση 1 φορτηγό & 1 JCB. Σύμφερε τις καλές εποχές που υπήρχαν δημόσια έργα.

Πλέον υπάρχουν συνεργεία.πάρε προσφορές.

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.