Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρικός λέβητας-κατανάλωση


Varvara_M

Recommended Posts

Καλησπέρα, ξεκινάω να ανακαινήσω ένα παλιό σπίτι 53 τμ, (ωφέλιμο 37-χοντροί τοίχοι) και έχω προβληματιστεί με το θέμα της θέρμανσης. Μίλησα με έναν επαγγελματία και που πρότεινε έναν συγκεκριμένο ηλεκτρικό λέβητα. (δεν ξέρω να μπορώ να γράψω την μάρκα, μήπως θεωρηθεί διαφήμιση).  Μου είπε ότι; "σε διαμέρισμα 120 τετραγωνικών, με 12 ώρες την ημέρα, με την ακριβή κιλοβατώρα καίει 5,32€ την ημέρα' και μου έκανε μια προσφορά 1.490€ και αν βάλω και ηλιακό 2.000€ με την εγκατάσταση και την ρύθμιση. Είμαι επιφυλακτική κατά πόσο μπορεί να ισχύει η προαναφερθείσα κατανάλωση. Και αν ναι δεν θα καταναλώνω λιγότερα εξαιτίας των λίγων τετραγωνικών του σπιτιού μου?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάς και με κάποιον Μηχανολόγο που δεν είναι και ο ίδιος έμπορος να δει το σπίτι σου, τι απώλειες και τι ανάγκες έχει να στα υπολογίσει και να σε κατευθύνει πριν ρίξεις 2 χιλιαρικάκια έτσι?

(μη ξεχνάς ότι όταν οι «ειδικοί» πουλανε προϊόντα στατιστικά τα προϊόντα που έχουν το μέγιστο όφελος θα σου προτείνουν)

 

Κερδισμένη θα βγεις (χρήμα, χρόνο, αποτέλεσμα)  αν δεν ακολουθήσεις την τσάμπα συμβουλή του «ειδικού» ….

Link to comment
Share on other sites

δηλ, 5,32€*120 καμιά 650€ ΔΕΗ μόνο για θέρμανση για τέσσερις μήνες τον χειμώνα.... πως σου φαίνονται? πολλά ή λίγα?

 

δεν πάει όμως έτσι... να πας σε μηχανολόγο ώστε να σου προτείνει σύστημα θέρμανσης με χαμηλό κόστος λειτουργίας...

 

το κόστος αγοράς και εγκατάστασης του συστήματος το πληρώνεις μόνο μία φορά...

 

το κόστος λειτουργίας για.... "πάντα"....

Link to comment
Share on other sites

δηλ, 5,32€*120 καμιά 650€ ΔΕΗ μόνο για θέρμανση για τέσσερις μήνες τον χειμώνα.... πως σου φαίνονται? πολλά ή λίγα?

 

δεν πάει όμως έτσι... να πας σε μηχανολόγο ώστε να σου προτείνει σύστημα θέρμανσης με χαμηλό κόστος λειτουργίας...

 

το κόστος αγοράς και εγκατάστασης του συστήματος το πληρώνεις μόνο μία φορά...

 

το κόστος λειτουργίας για.... "πάντα"....

Σκεφτόμουν ότι δεν θα το έχω αναμμένο 12 ώρες. θεωρώ ότι 3+2 με το νυχτερινό ρεύμα θα είναι αρκετές για τόσο μικρό σπίτι, με 50άρηδες τοίχους, χωρίς υγρασίες. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάς και με κάποιον Μηχανολόγο που δεν είναι και ο ίδιος έμπορος να δει το σπίτι σου, τι απώλειες και τι ανάγκες έχει να στα υπολογίσει και να σε κατευθύνει πριν ρίξεις 2 χιλιαρικάκια έτσι?

(μη ξεχνάς ότι όταν οι «ειδικοί» πουλανε προϊόντα στατιστικά τα προϊόντα που έχουν το μέγιστο όφελος θα σου προτείνουν)

 

Κερδισμένη θα βγεις (χρήμα, χρόνο, αποτέλεσμα)  αν δεν ακολουθήσεις την τσάμπα συμβουλή του «ειδικού» ….

Μάλλον αυτό θα κάνω...αλλά δεν έχω ιδέα για τις αμοιβές. Γνωρίζεις πάνω-κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ζεσταίνεσαι με ρεύμα γιατί να  βάλεις ηλεκτρικό λέβητα με 1500€ και δεν παίρνεις 2-3 ηλεκτρικά σώματα λαδιού;Το ίδιο καίνε...

Οσο για το επιχείρημα του επαγγελματία για τα 5€ είναι για τα μπάζα....

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καθόλου σκέψη, μακράν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ο ηλεκτρικός λέβητας.

Δεν θέλει πολλή ανάλυση το γιατί, για όσους έχουν στοιχειώδεις γνώσεις είναι πασιφανές το γιατί.

Ψάξου για κάτι άλλο οπωσδήποτε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ζεσταίνεσαι με ρεύμα γιατί να  βάλεις ηλεκτρικό λέβητα με 1500€ και δεν παίρνεις 2-3 ηλεκτρικά σώματα λαδιού;Το ίδιο καίνε...

Οσο για το επιχείρημα του επαγγελματία για τα 5€ είναι για τα μπάζα....

 

Έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.