Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρικός λέβητας-κατανάλωση


Varvara_M

Recommended Posts

Αν συμβιβαζεσαι με την οχι τοσο καλη ποιοτητα θερμανσης που προσφερουν τα κλασσικα κλιματιστικα, δωσε ~500 ευρω και βαλε ενα καλο επωνυμο κλιματιστικο ινβερτερ, με οσο γινεται καλυτερη ενεργειακη κλαση..... Ακου  παντως ηλεκτρικο λεβητα... Μερικοι επαγγελματιες του χωρου παραειναι κουτοπονηροι απατεωνες.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ να συνεχίσω από το σημείο που σταμάτησε ο φίλος Κυριάκος αν και σαν υδραυλικός δεν με πολυσυμφέρει να τα λέω αυτά τα πράγματα ...

 

Αν συμβιβαζεσαι με την οχι τοσο καλη ποιοτητα θερμανσης που προσφερουν τα κλασσικα κλιματιστικα, δωσε ~500 ευρω και βαλε ενα καλο επωνυμο κλιματιστικο ινβερτερ, με οσο γινεται καλυτερη ενεργειακη κλαση....

 

Και κράτα μία σταθερή θερμοκρασία το σπίτι χωρίς να το αφήνεις να κρυώνει ακόμα και όταν λείπεις...

Ετσι κάποια στιγμή και τα δομικά στοιχεία θα ζεσταθούν και η αίσθηση θα είναι κοντά σε αυτή των καλοριφέρ.....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας γιατί πραγματικά βοηθάτε! Γενικά γνωστοί μου, που έχουν κλιματιστικά δεν είναι ευχαριστημένοι. Παγώνει αμέσως το σπίτι μόλις σβήσει-έτσι μου έχουν πει....- ακόμη και inverter

Αν τον συνδέσουμε (τον λέβητα) με τον ηλιακό μπας και είναι καλύτερα? Ξέρω γω? Μπορεί να λέω και χαζά τώρα αλλά είμαστε πολύ ζορισμένοι και ψάχνουμε την οικονομικότερη λύση. Προσπαθώ απεγνωσμένα να φύγω από το ενοίκιο. Σκέφτομαι και το πέλλετ νερού... η μήπως αρκεί το πέλλετ αέρα μιας και τα τετραγωνικά είναι ελάχιστα?  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας γιατί πραγματικά βοηθάτε! Γενικά γνωστοί μου, που έχουν κλιματιστικά δεν είναι ευχαριστημένοι. Παγώνει αμέσως το σπίτι μόλις σβήσει-έτσι μου έχουν πει....- ακόμη και inverter

Αν τον συνδέσουμε (τον λέβητα) με τον ηλιακό μπας και είναι καλύτερα? Ξέρω γω? Μπορεί να λέω και χαζά τώρα αλλά είμαστε πολύ ζορισμένοι και ψάχνουμε την οικονομικότερη λύση. Προσπαθώ απεγνωσμένα να φύγω από το ενοίκιο. Σκέφτομαι και το πέλλετ νερού... η μήπως αρκεί το πέλλετ αέρα μιας και τα τετραγωνικά είναι ελάχιστα?  :confused:

 

μην ξεχνάς την λαϊκή ρήση το φθηνό κοστίζει ακριβά. Συμβουλέψου έναν μηχανολόγο μηχανικό της εμπιστοσύνης σου τα λεφτά που θα πληρώσεις για τον μηχανικό θα τα αποσβέσεις άμεσα με την εφαρμογή της λύσης που θα σου προτείνει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι.

Με τους ηλεκτρικούς λέβητες, το πρόβλημα ΔΕΝ είναι η ποιότητα της θέρμανσης.Μια χαρά θέρμανση θα έχεις...

Το προβλημα ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ το κόστος.Θα πληρώνεις πανάκριβα τη θέρμανση σου.

Πολύ πιο ακριβά από κάθε άλλο είδος θέρμανσης.

 

Να στο πω με απλά λόγια και λίγο κομπογιανίτικα...πιο φθηνό θα σου βγει αν λειτουργείς επί 24 ώρες ενα κλιματιστικό inverter στους 23 βαθμούς (δεν θα το κλείνεις κιόλας, οπότε δεν θα κρυώνει αμέσως το σπίτι), από το να λειτουργείς 3 ώρες την ημέρα έναν ηλεκτρικό λέβητα.

 

Αποφάσισε κάτι άλλο, θα το μεανιώσεις και θα ματώσεις οικονομικά με τη κατανάλωση ρεύματος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.