Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοιχοποιίες που δεν μετρούν στη δόμηση Κάλυψη;


Recommended Posts

gio

δες τα σχήματα των Τ.Ο των άρθρων 11 & 12

στην κάλυψη δεν μετράνε σίγουρα

δεν αναφέρεται τίποτα όμως για το αν μετράνε στη δόμηση (αν δεν κάνω λάθος!)

 

ίσως περιλαμβάνονται εδώ (των Τ.Ο):

 

Διευκρινίζεται ότι ελεύθερα φέροντα ή μη στοιχεία (πχ. υποστύλωμα, τοιχίο, τοίχος, κλπ) που ορίζουν το περίγραμμα του ανοικτού ημιυπαίθριου χώρου και δεν περιλαμβάνονται στο περίγραμμα των κλειστών χώρων του κτιρίου, δεν προσμετρούνται στον σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

Στις Τ.Ο. αναφερει πραγματι

για δομηση στο αρθρο11  παρ.6α οτι "ελεύθερα φέροντα ή μη στοιχεία (πχ. υποστύλωμα, τοιχίο, τοίχος, κλπ) που ορίζουν το περίγραμμα του ανοικτού ημιυπαίθριου χώρου και δεν περιλαμβάνονται στο περίγραμμα των κλειστών χώρων του κτιρίου, δεν προσμετρούνται στον σ.δ."

Στη φωτο αυτο που εχω ειναι ανοικτος Η/Χ;

για καλυψη στο αρθρο 12    δεν μιλαει για την περιπτωση μου, αλλα για αιθρια και ακαλυπτους χωρους που εισεχουν στο κτιριο

Link to comment
Share on other sites

στη κάλυψη (άρθρο 12) στις Τ.Ο έχει σκαρίφημα - σχήμα (με φέροντα στοιχεία)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι "εντος" του περιγραμματος των κτιριων (ετσι το δειχνει τις Τεχ.Οδηγ) ενω το δικο μου δεν ειναι μεσα στο περιγραμμα αλλα ξεχωριστα

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο χώρος που δείχνει το βέλος είναι μια αποθηκη κάτω απο τμήμα του εξωτερικού εξώστη. Μετρώντας τη συγκεκριμένη αποθήκη στη δόμηση του κτιρίου θα λάβω υπόψιν και το πάχος του περιμετρικού τοιχείου στο πίσω μέρος της αποθήκης που ουτως ή αλλως θα κατασκευαστεί για το μπάζωμα κάτω απο την πλάκα του κτιρίου?

 

post-20756-0-78305600-1515501501_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας.

Σε νέο κτίριο με χρήση επαγγελματικής αποθήκης και φέροντα οργανισμό απο μέταλλο, θα τοποθετηθεί πάνελ πολυουρεθάνης 10cm (με μόνωση) σαν στοιχείο πλήρωσης εξωτερικά δηλ. η κλασσική περίπτωση ισόγειου μεταλλικού κτιρίου. Το πάνελ θα τοποθετηθεί τελείως εξωτερικά δηλ.  θα "αγκαλιάσει"περιμετρικά τον φέροντα οργανισμό.  Η ερώτηση μου είναι η εξής : η ορθή προβολή σε οριζόντιο επίπεδο που δημιουργεί η επιφάνεια των 10cm του πάνελ μετράει σε δόμηση-κάλυψη ;  ή αντιμετωπίζεται σύμφωνα με ΝΟΚ  αρθ 11 παρ. 6 περιπτ. ιθ ) σχετικά με την επιφάνεια θερμομόνωσης εώς 20cm που δεν μετρά σε δόμηση και αντίστοιχα με το άρθ. 12 παρ. 4 περιπτ. γ)  για κάλυψη ;

Σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.