Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόνομο φ/β χωρίς σύνδεση με ΔΕΗ (επιτρέπεται?)


immunity

Recommended Posts

Εισαι σε λάθος βαση.

 

1. Για τις καταναλώσεις που λες, δε βγαινει κόστος ρευματος 200 ευρω/ετος

 

2. ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!

 

3. Αν διαβασεις μαλιστα και κάποιες απο τις απαιτησεις του προγραμματος, πρεπει λέει η επιχειρηση να ειναι ενεργή πχ παροχή ενεργη ΔΕΗ.....

 

4. Δεν παιζει αυτο με τα μορια....

 

5.  Ακομα και να ηταν, τι διαφορά θα εκανα τα 300 ευρώ στο BP?

 

6. Τι προϋπολογισμο έχεις βγάλει για την αίτηση σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το υπουργειο (πηρα και τηλ γιατι με email δεν ξερω ποτε θα απαντουσαν) μου ειπαν οτι ειναι επιλεξιμη δαπανη.

 

Astrah και πιο λιγα ειναι τα πανελ ειναι 0.9Euro ανα W

2KW 1800 Euro

350 Euro ρυθμιστης 60A 24V ( σε σειρα αρα 11*10A peak σε 24V) ? mppt αν και σε μαπα Pwm βγαινει και πιο φθηνα

100 Ευρω inverter

600 μπαταρια βαθειας (λιγο τσημπιμενη ακριβη)

 

-20% (το φπα δεν ειναι επιλεξιμη δαπανη) θα αγοραστουν ενδοκοινωτικα οποτε βγαινει ο φπα και μπαινει 40ευρω μεταφορικα

2280Ευρω τα παραπανω +40 μεταφορια 2320Ευρω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε immunity, καταρχας ειναι δεδομενο οτι η ΔΕΗ ή οποιοσδηποτε αλλος ΔΕΝ σου απαγορευει να εισαι αυτονομος και να βαλεις οποιο συστημα παραγωγης ενεργειας θες, ειτε αυτο ειναι απο Φ/Β ειτε να πληρώνεις κάποιον αν κανει ποδήλατο σε σταθερη βαση και να παράγει ηλεκτρικό ρεύμα μεσω κατάλληλων διατάξεων :grin: .... Επισης δεν χρειαζεσαι απολυτως τιποτα περαν μια γνωστοποιηση εργασιων στο Αστ. Τμημα για την τοποθετηση του Φ/Β συστηματος. 

 

Απο την αλλη , οσο αφορα την επιδοτηση, γιατι δεν βαζεις στα έξοδά σου αντι για το Φ/Β, τους λογ/μους  ΔΕΗ που ηδη θα εχεις (στο συνολο του λογ/μου, δλδ με Δημο , ερτ κτλ) ? Αυτα τα παγια εξοδα μπαινουν και δικαιολογούντια κανονικότατα!

 

Η γνωμη μου/μας ειναι οτι ειναι καπως υπερβολικό για τοσο μικρες καταναλωσεις και για την αποφυγή μικρων λογ/μων ΔΕΗ (συμφωνα με τα δεδομενα που μας λες...) να ξοδεψεις απο την επιδοτηση ενα 3χίλιαρο το οποιο μπορει να διατεθεί για πιο ουσιώδεις δαπάνες (που ειναι και πολλές)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε λάθος βαση.

 

1. Για τις καταναλώσεις που λες, δε βγαινει κόστος ρευματος 200 ευρω/ετος

7 Μηνες με καλη ηλιοφανει στην ελλαδα καταναλωση 0.8kWh * 8*30*7       +5 μήνες χαλια 0.2KWh *8*30*5     =1248 kWh *0.14 174.42 Euro το ρευμα + παγια + τελη ανανεωσιμων ρυπων κτλ τκλ πανω απο 300 Ευρω

 

2. ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!

To υπουργειο λεει οτι μου το επιδοτει :o

 

3. Αν διαβασεις μαλιστα και κάποιες απο τις απαιτησεις του προγραμματος, πρεπει λέει η επιχειρηση να ειναι ενεργή πχ παροχή ενεργη ΔΕΗ.....

Αυτη ειναι η ερωτηση μου Zefuros αν επιτρεπεται να λειτουργει η επιχειρηση χωρις παροχη απο την ΔΕΗ

 

4. Δεν παιζει αυτο με τα μορια....

 

5.  Ακομα και να ηταν, τι διαφορά θα εκανα τα 300 ευρώ στο BP?

 

6. Τι προϋπολογισμο έχεις βγάλει για την αίτηση σε αυτό?

60.000 αλλα χωρις αυτο απλα σκεφτομουν αν επιτρεπεται η χρηση φωτοβοτλαικων στην εταιρια χωρις ΔΕΗ να βγαλω κατι απο τα αλλα και να βαλω 3.000 σε φωτοβολταικο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε immunity, καταρχας ειναι δεδομενο οτι η ΔΕΗ ή οποιοσδηποτε αλλος ΔΕΝ σου απαγορευει να εισαι αυτονομος και να βαλεις οποιο συστημα παραγωγης ενεργειας θες, ειτε αυτο ειναι απο Φ/Β ειτε να πληρώνεις κάποιον αν κανει ποδήλατο σε σταθερη βαση και να παράγει ηλεκτρικό ρεύμα μεσω κατάλληλων διατάξεων :grin: .... Επισης δεν χρειαζεσαι απολυτως τιποτα περαν μια γνωστοποιηση εργασιων στο Αστ. Τμημα για την τοποθετηση του Φ/Β συστηματος. 

 

Απο την αλλη , οσο αφορα την επιδοτηση, γιατι δεν βαζεις στα έξοδά σου αντι για το Φ/Β, τους λογ/μους  ΔΕΗ που ηδη θα εχεις (στο συνολο του λογ/μου, δλδ με Δημο , ερτ κτλ) ? Αυτα τα παγια εξοδα μπαινουν και δικαιολογούντια κανονικότατα!

 

Η γνωμη μου/μας ειναι οτι ειναι καπως υπερβολικό για τοσο μικρες καταναλωσεις και για την αποφυγή μικρων λογ/μων ΔΕΗ (συμφωνα με τα δεδομενα που μας λες...) να ξοδεψεις απο την επιδοτηση ενα 3χίλιαρο το οποιο μπορει να διατεθεί για πιο ουσιώδεις δαπάνες (που ειναι και πολλές)

Ειναι η φυση της επιχειρισης (παροχης προγραμματισμου κτλ) που για να πιασω τα 60.000 βαζω και καποια πραγματα (πιο ακριβα που δινουν πιο πολλα πραγματα απο οσο χρειαζομαι) 2καρεκλες *1300 =2600Ευρω xD (ωστοσο και με 700 ειναι αρκετα καλες)

Η Δεη ειναι μεσα στο πλανο, απλα η σκεψη μου ειναι στο τελος του χρονοδιαγραμματος να κανω την δαπανη των φοτοβολταικων οποτε οταν ληξη η επιδοτηση να κοψω την ΔΕΗ.

Θα μπορουσα να μειωσω απο τα υπολοιπα 3.000 και να γινουν φωτοβοτλαικο, απλα να επιτρεπεται επαγγελματικη εδρα να λειτουργει 100% απο ανανεωσιμες πηγες χωρις ΔΕΗ.

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς έτσι ενημερωτικά να μου πεις τί μονάδες Η/Υ είναι αυτές που καταναλώνουν μόλις 12W έκαστη συμπεριλαμβανομένων των περιφερειακών; (Μου ακούγεται περισσότερο για κατανάλωση σε standby mode και όχι για κατανάλωση εν ώρα λειτουργίας)

Την ηλεκτρική κατανάλωση του καυστήρα υγραερίου που λες, την έχεις υπολογίσει;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον διαστασιολογηση εχει γινει λαθος.

Δευτερον, αν εχεις συννεφια δυο μερες συνεχομενες τι θα γινει???

Τριτον το προγραμμα επιδοτει και net metering.

Αλλα μαλλον μας τρολλαρει με αυτα που γραφει.

Επισης για να το εχεις στο νου σου, η μιση ελλαδα εχει σκεφτει καινοτομες ιδεες.

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Στην συνεφια το ενεργοβορο pc δεν θα δουλευει οποτε εχουμε 0.11kW καταναλωση * 8 ωρες 0> 0.88kWh - την παραγωμενη απο τα πανελ 10%της ονομαστικης 0.48kWh  -> 0.4kWh αναγκη *25% inverterσε 0.5kWh σε 24V μπαταρια 20AH

αρα μια 200AH θα μου πεσει μονο στο 80% αν εχω 2 μερες συννεφια σωστα?

 

Παντως ευχαριστώ γρηγορε (αριστερη λωριδα) και Zefurε 

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

Πρωτον διαστασιολογηση εχει γινει λαθος.

Δευτερον, αν εχεις συννεφια δυο μερες συνεχομενες τι θα γινει???

Τριτον το προγραμμα επιδοτει και net metering.

Αλλα μαλλον μας τρολλαρει με αυτα που γραφει.

Επισης για να το εχεις στο νου σου, η μιση ελλαδα εχει σκεφτει καινοτομες ιδεες.

Bill δεν ειπα οτι θα γινει δεκτο απλα ρωτησα

αν επιτρεπεται η εδρα επιχειρησης να λειτουργι με φ/β χωρις ΔΕΗ

Δεν τρολλαρω ισως ασυνήθιστη περιπτωση/ερωτηση αλλα γιατι οχι ?

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.