Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συγκριτική μέθοδος εκτίμησης ακινήτων


Toposauros

Recommended Posts

Καλησπέρα, χρειάζομαι πληροφορίες για την συγκριτική μέθοδο εκτιμήσεως ακινήτου,

όχι τίποτα περίεργο , απλά το πως γίνεται ( πράξεις και συναφή).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στην μέθοδο που εφαρμόζει (ή μάλλον εφάρμοζε παλαιότερα) η εφορία για την εκτίμηση της τιμής ενός ακινήτου σε μιά μεταβίβαση. Κατ'εκείνη την μέθοδο, π.χ. ένα διαμέρισμα Α (ορόφου 1ου, 80 τμ, 15 ετών, με φάτσα μπροστά) εμφανίζονταν στο συμβόλαιο μεταβίβασης να έχει πωληθεί προς 20 εκατ. δρχ. Ερχόνταν η εφορία και εφάρμοζε την συγκριτική μέθοδο, και εύρισκε στα αρχεία της ότι στον ίδιο (ή παρόμοιο δρόμο της ίδιας περιοχής) ένα διαμέρισμα Β (ορόφου 2ου, 75 τμ, 12 ετών , διαμπερές) είχε πωληθεί πρόσφατα προς 21 εκατ. δρχ.

 

Εφαρμόζοντας κάποιους "αγοραίους" συντελεστές, όπως

κάθε όροφος = +5%

κάθε έτος παλαιότητας= -2,5%

μόνο φάτσα μπροστά = 0% επιπλέον

διαμπερές = +5%

μόνο φάτσα πίσω = -10%

έφταναν στο συμπέρασμα ότι το διαμέρισμα Α θα έπρεπε να δηλωθεί προς

... (μετά από πράξεις) ... 20.668.200 δρχ και όχι 20.000.000. Εάν η απόκλιση ήταν μεγαλύτερη από 10% (νομίζω) σου επιβάλλοναν πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση σου, ωστόσο έχω ένα ακόμα πρόβλημα.

Τι γίνεται άμα έχω μόνο τιμές ενοικίασης και όχι πώλησης, και θέλω να κάνω εκτίμηση με βάση αυτές?

Εμβαδά και καταστάσεις τα έχω κιαυτά αλλά όχι τιμές πώλησης.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε την ετήσια πρόσοδο από τα ενοίκια και αναλόγως το ακίνητο θεώρησε συντελεστή κεφαλαιοποίησης ανάλογα με τήν ετήσια απόδοση που έχει το ακίνητο. Συνήθεις αποδόσεις για ακίνητα (μικτές) παίζουν από 3 μέχρι 6%. Διαίρεσε τα ετήσια έσοδα με το αναμενόμενο επιτόκιο απόδοσης και έτσι θα βρεις την εμπορική αξία του ακινήτου

Link to comment
Share on other sites

Aπλώς ενημερωτικά όταν έχουμε μόνο τιμές ενοικίων και χρησιμοποιούμε τη μέθοδο που ανέφερε πιο πάνω ο nic , τότε λέγεται μέθοδος εισοδήματος ή εισοδηματική μέθοδος .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Δυστυχώς δεν ξερω σε ποια κατηγορια να εντάξω την ερωτηση μου, οποτε παρακαλω να βρεί την αρμόζουσα θέση.Ευχαριστω.)

 

Ψάχνω λεπτομέρειες οσον αφορα την εκτίμηση ακινητων (οικοπεδο,κτιριο, εργαστηρια, φωτοβολταικα κλπ). Και φυσικα πρωτα απ'ολα αν μπορει καποιος να "ανεβάσει" καποιο προτυπο έντυπο εκτίμησης ακινήτου θα με βοηθούσε παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες λεπτομέρειες gio τι ακριβώς εννοείς?

Οι τιμές ενός ακινήτου εξαρτώνται άμεσα από την τοπική αγορά και έχουν άμεση σχέση με την προσφορά και τη ζήτηση.

Αν είναι οικόπεδα ρόλο παίζει η θέση τους, το μέγεθός τους και οι όροι δόμησής τους.

Αν είναι εκτός σχεδίου σημαντικό ρόλο παίζει η αρτιότητά τους.

Αν είναι χωράφια σημαντικό είναι αν είναι ποτιστικά ή όχι.

Για καταστήματα επίσης η θέση τους στην πόλη.

Για διαμερίσματα η θέση φυσικά, ο όροφος, το μέγεθος, η προοπτική μήπως και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν επαγγελματικοί χώροι και φυσικά η παλαιότητά τους.

Σε κάθε περίπτωση εξετάζεις συμβόλαια, οικ. άδειες, αρτιότητες όπως είπαμε κτλ.

Αν δεις ένα έντυπο υπολογισμού της αντικειμενικής αξίας, θα καταλάβεις πάνω κάτω τι πρέπει να κοιτάξεις.

Συνήθως θα σου ζητηθεί να δώσεις εμπορική αξία, κατασκευαστική αξία, αξία άμεσης εκποίησης.

Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα πρωτα απ'ολα αν μπορει καποιος να "ανεβάσει" καποιο προτυπο έντυπο εκτίμησης ακινήτου θα με βοηθούσε παρα πολυ.

 

πρέπει να έχω μερικά σε dpf . το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι θα ρίξω μια ματιά

Link to comment
Share on other sites

gio, υπάρχει στα downloads το Έκθεση εκτίμησης ακινήτου σε pdf και ανέβασα πριν από λίγο (oπότε περιμένεις την έγκριση) το ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ σε word.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.