Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκριτική μέθοδος εκτίμησης ακινήτων


Recommended Posts

Κάτι άλλο που μου φάνηκε περίεργο,

 

Είναι λογικό αυτό? Το ζητάνε και άλλες τράπεζες?

 

Ναι, εμένα μου το ζητάνε όλες οι τράπεζες που συνεργάζομαι, σε όλες τις εκτιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

και τότε τι ακριβώς θέλουν; τις αξίες του οικοπέδου με το κτίσμα, ή τις αξίες του οικοπέδου σαν να ήταν άκτιστο;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που μου φάνηκε περίεργο,

 

Κάνοντας μια εκτίμηση για μια οριζόντια ιδιοκτησία για την τράπεζα που σωστά υποψιάζεται ο tpanag :) μου ζητήθηκε να υπολογίσω και την αντικειμενική, εμπορική, άμεσης διάθεσης αξία του οικοπέδου επί του οποίου βρίσκεται η πολυκατοικία. Είναι λογικό αυτό? Το ζητάνε και άλλες τράπεζες?

 

Φυσικά. Το ζητάνε τουλαχιστον 3 που ξερω

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που μου φάνηκε περίεργο,

 

του οικοπέδου επί του οποίου βρίσκεται η πολυκατοικία. Είναι λογικό αυτό? Το ζητάνε και άλλες τράπεζες?

 

Συγνώμη, δεν είχα διαβάσει καλά την απορία σου.

Ποτέ δεν μου ζητήθηκε να υπολογίσω τις τιμές αυτές για το οικόπεδο, παρά μόνο για την οριζόντια ιδιοκτησία. Σε περίπτωση που εκτιμώ άκτιστο οικόπεδο, αγροτεμάχιο, τότε υπολογίζω την αντικειμενική του. Είσαι σίγουρος ότι στα ζήτησαν για το οικόπεδο και όχι για το διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που μου φάνηκε περίεργο,

 

Κάνοντας μια εκτίμηση για μια οριζόντια ιδιοκτησία για την τράπεζα που σωστά υποψιάζεται ο tpanag :) μου ζητήθηκε να υπολογίσω και την αντικειμενική, εμπορική, άμεσης διάθεσης αξία του οικοπέδου επί του οποίου βρίσκεται η πολυκατοικία. Είναι λογικό αυτό? Το ζητάνε και άλλες τράπεζες?

 

Όχι δεν είναι λογικό και μάλλον έγινε παρανόηση. Η αλήθεια είναι ότι η συνεννόηση με τους τραπεζικούς είναι μερικές φορές εξαιρετικά δύσκολη...

Στα νέα εκτιμητήρια, ζητάνε αντικειμενική αποπερατωμένου (το αναφέρουν ρητά πλέον-εγώ παλιά συμπλήρωνα επιπλέον γραμμή για τα υπό ανέγερση και έγραφα και αυτή στο στάδιο και την τελική), την υπολογίζεις την γράφεις, εμπορική αξία την εκτιμάς, τη γράφεις και "άμεσης διάθεσης" στην οποία θα πρέπει να γράφεις πάντα το 0,75Χεμπορική αξία (ανεξαρτήτως του τι ποσοστό εμπορικής μπορεί τελικά να πάρει ο συγκεκριμένος πελάτης από το συγκεκριμένο κατάστημα).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που μου φάνηκε περίεργο,

 

... μου ζητήθηκε να υπολογίσω και την αντικειμενική, εμπορική, άμεσης διάθεσης αξία του οικοπέδου επί του οποίου βρίσκεται η πολυκατοικία. Είναι λογικό αυτό? Το ζητάνε και άλλες τράπεζες?

 

Μου ζητήθηκε το ίδιο ακριβώς από άλλη τράπεζα με την οποία συνεργάζομαι ως εκτιμητής. Μάλιστα είχα στείλει ήδη την έκθεσή μου (προεκτίμηση) και επειτα με πήραν τηλέφωνο ζητώντας μου την αξία του οικοπέδου Ξενοδοχείου!!!

 

Απάντησα πως δεν υπάρχει αξία οικοπέδου εφόσον καλύπτεται από ένα κτίσμα, του οποίου η αξία περιλαμβάνει και το οικόπεδο. Τους έστειλα να το ψάξουν αν πραγματικά το χρειάζονται και μόνο αν το χρειάζονται για στατιστικούς λόγους να μου στείλουν την έκθεση πίσω να το συμπληρώσω. Διαφορετικά μάλλον κάποιος τραπεζικός θα μπερδευτεί από μια τέτοια αναφορά, παρά καλό θα είναι για την έκθεση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι άλλο... Μου ζητήθηκε τώρα η εκτίμηση οικοπέδου εντός οικισμού. Στο έντυπο της τράπεζας υπάρχουν 5 τρόποι υπολογισμού της αξίας:

 

1. με στοιχεία κτηματαγοράς

2. με συγκριτικά στοιχεία

3. σύμφωνα με τη μέθοδο αντιπαροχής

4. σύμφωνα με τη μέθοδο κατασκευής και πώλησης της οικοδομής

5. Αξία σύμφωνα με άλλες μορφές αξιοποίησης

 

Πρέπει να τους συμπληρώσω όλους ή κάνω την εκτίμηση με βάση αυτόν που κρίνω καταλληλότερο;

 

Και κάτι ακόμα, έχω αντίγραφο πρόσφατου τοπογραφικού που λέει ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και δεν αναφέρει πολεοδομικά προβλήματα και λοιπούς ελέγχους για την έκδοση άδειας οικοδομής. Το εμπιστεύομαι ή πάω και τα ελέγχω όλα αυτά στην αρμόδια πολεοδομία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Όποιες-όσες μεθόδους θέλεις χρησιμοποιείς. Καλό είναι 2 τουλάχιστον για να μπορείς να βγάλεις μέσό όρο. Ποτέ δε μου είπαν τίποτα σε αυτό το θέμα.

Όσο για την αρτιότητα, εννοείται ότι πιστεύεις το προσκομισθέν τοπογραφικό και δεν ψάχνεις τίποτα παραπάνω! Για αυτό το ζητάμε άλλωστε στα δικαιολογητικά! Αλίμονό μας αν τρέχαμε σε πολεοδομίες σε κάθε εκτίμηση για να ελέγχουμε ξανά όρους δόμησης με τα 75-100 ευρώ αμοιβής για την εκτίμηση!! Αν κάπου έχεις σοβαρή αμφιβολία, δήλωσέ την γραπτά στις παρατηρήσεις στο εκτιμήτηριο και ας σε πληρώσουν επιπλέον, με τη νόμιμη αμοιβή (εκτός των δικών τους αυθαίρετων τιμολογίων των εκτιμήσεων που αμφιβάλω αν ρώτησαν κανέναν για να τα υιοθετήσουν) για να ερευνήσεις ό,τι θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

ωραία! μήπως κανείς γνωρίζει που μπορώ να βρώ το "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ & ΜΕΘΟΔΟΙ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗΣ" του Κιόχου; όλα τα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία λένε κατόπιν παραγγελίας αλλά φοβάμαι μήπως βασιστώ αδίκως στην παραγγελία αν μετά μου πούν οτι θέλουν κανα μήνα να το βρούν.

 

edit* Τελικά το παράγγειλα και βλέπουμε *edit

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.