Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απώλεια αρτιότητας λόγω αναδασμού


dimar

Recommended Posts

Aγαπητοί συνάδελφοι

 

Πελάτης μου είχε αρχικα αγροτεμάχιο έκτασης 4100τμ διανομής έτους 1936-37 .

Με νέο αναδασμό που έγινε το 2001 σε αντάλλαγμα του παραπάνω τεμαχίου έλαβε τεμάχιο εμβαδού 3816 τμ.

Είναι το παραπάνω τεμάχιο οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις παρεκκλίσεις;

Ως χρόνος δημιουργίας υπολογίζεται ο χρόνος του αρχικού τεμαχίου δηλ 1937;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρατήρηση:Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων. Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τον αναδασμό του παραχωρήθηκε κληροτεμάχιο 3816 τ.μ. Εφόσον δεν εμπίπτει σε κάποια παρέκκλιση του ΦΕΚ 270/Δ δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή,

Είναι πολλές οι παράμετροι που παίζουν σε έναν αναδασμό: ποιότητα και κατηγορία γης, εμβαδά για νέα κοινόχρηστα έργα, επιτροπή αναδασμού κλπ κλπ.

Στους πίνακες της κτηματογράφησης πόσο ήταν το μετρηθέν εμβαδό που του αποδόθηκε? Γιατί δεν έκανε ένσταση στις αναρτήσεις που ακολούθησαν εφόσον τον ενδιέφερε η αρτιότητα?

Τώρα δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει τίποτα. Χρόνος δημιουργίας είναι αυτός της κύρωσης του αναδασμού. Άλλωστε αυτό είναι και το νόημα του αναδασμού... να αποδόσει χωράφια για καλύτερη αγροτική εκμετάλευση κι όχι ... οικοδομική.

Link to comment
Share on other sites

δ) Σε περιπτώσεις αναδασμών τα γήπεδα που δημιουργούνται και δίνονται

σε δικαιούχους σε ανταλλαγή αρτίων και οικοδομησίμων γηπέδων θεωρούνται

άρτια και οικοδομήσιμα, εφόσον μετά τον αναδασμό αυτόν έχουν τα όρια

αρτιότητας και τις προϋποθέσεις των γηπέδων προηγουμένων περιπτώσεων α

και β.

 

Σύμφωνα με το ΠΔ 2431.5.1985

 

Δηλαδή αν εμπίπτει σε κάποια από τις παρεκκλίσεις, το συγκεκριμένο γεωτεμάχιο δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο οπότε δεν εμπίπτει

 

Χρόνος δημιουργίας θεωρείται ο αρχικός όχι του αναδασμού

όπως και στην περίπτωση απαλλοτρίωσης από δρόμο

Link to comment
Share on other sites

chris_anst,

Σωστά αυτά που λες. Πλην, όμως...:

Χρόνος δημιουργίας στη περίπτωση που το τελικό του τεμάχιο δεν είναι στη αρχική του θέση αλλά σε άλλη.... ποιος είναι?? Εγώ θεωρώ ότι είναι αυτός του αναδασμού. Άρα και να έχει πρόσωπο σε δρόμο παρεκκλίσεων του 24-31/5/85, είναι άρτιο κατά παρέκκλιση? Προσωπικά νομίζω πως όχι.

Επειδή όμως στην Αθήνα ... δεν έχουμε αναδασμούς και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες ... παρακαλώ τα φώτα σου...

Link to comment
Share on other sites

με τον αναδασμο επιδιωκεται η δημιουργια νεας κτηματικης καταστασης για καλυτερη εκμεταλλευση

και επερχεται νεος πρωτοτυπος τιτλος κτησης κυριοτητας

πρεπει το αρχικο να ηταν αρτιο και οικοδομησιμο και το νεο να υπαγεται σε παρεκκλιση

οι δρομοι των αναδασμών ειναι κατα την γνωμη μου αγροτικοι εκτος και αν εχουν χαρακτηρισθεί διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άρτιο σε αυτή την περίπτωση γιατί για το χρόνο δημιουργίας θεωρείται ο αρχικός αλλιώς δε θα είχε έννοια η παράγραφος του νόμου. Γενικά το δημόσιο πορασπαθεί όταν αλλάζει το καθεστώς σε μία περιοχή να μη θίγονται άρτια οικόπεδα, όπως σε περίπτωση διάνοιξης δρόμου, αναδασμού, ένταξης στο σχέδιο πόλης. Δηλαδή κεκτημένα δικαιώματα.

Παραθέτω και σχετική εγκύκλιο.

 

ΥΠΕΧΩΔΕ 34844/5574/Εγκ. 104/86 : "Διευκρινίσεις για την εφαρμογή του άρθρου 1 του Π.Δ. 24.5.85 (ΦΕΚ Δ' 270)"

3. Για να είναι κατά παρέκκλιση άρτια τα γήπεδα που προέρχονται από τεμαχισμό λόγω διανοίξεως Διεθνών - Εθνικών ή Επαρχιακών οδών (σημειώνουμε όχι Κοινοτικών) ή λόγω απαλλοτριώσεων (παρ. 2γ) θα πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά οι εξής προυποθέσεις:

 

α) Το αρχικό γήπεδο να ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο (κατά κανόνα ή παρέκκλιση) μέχρι τη διάνοιξη της οδού ή την απαλλοτρίωση.

 

β) Τα νέα γήπεδα που θα προκύψουν λόγω απομειώσεως ή τεμαχισμού του αρχικού να έχουν και τη θέση (π.χ. εντός ζώνης ή επί οδού) και το μέγεθος (ή και τις ελάχιστες διαστάσεις προσώπου βάθους αν είναι επί οδού) που απαιτεί η αντίστοιχη περίπτωση κατά παρέκκλιση αρτιότητας (παρ. 2α ή 2β εδάφια αα, ββ, γγ, δδ) η οποία καθορίζεται ανάλογα με τη θέση τους σε συνδυασμό με το χρόνο δημιουργίας του αρχικού γηπέδου. Σημειώνουμε ότι ο χρόνος της απαλλοτριώσεως ή της διανοίξεως της οδού δεν ενδιαφέρει (τουλάχιστον ως προς την υπαγωγή των νέων γηπέδων σε κάποια από τις προαναφερθείσες περιπτώσεις κατά παρέκκλιση αρτιότητας) αφού αυτή μπορεί να γίνει και μελλοντικάενδιαφέρει μόνο για την εξακρίβωση του ότι μέχρι τότε το αρχικό γήπεδο ήταν άρτιο.

 

4.Ανάλογα με την προηγούμενη παράγραφο ισχύουν και για τις περιπτώσεις γηπέδων που προέρχονται από αναδασμούς (παρ. 2δ).

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, όπως σου είπα και πρίν γι' αυτό και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...

Στη περίπτωση που αλλάζει θέση η ιδιοκτησία??

Link to comment
Share on other sites

Για να εξετάσεις αρτιότητα βασικό κριτήριο είναι ο χρόνος δημιουργίας του νέου γηπέδου. Με τον αναδασμό κατοχυρώνεται το νέο κτηματικό καθεστώς και ο χρόνος δημιουργίας των νέων γηπέδων είναι το έτος που αναγράφεται στο νέο τίτλο που θα πάρει ο ιδιοκτήτης. Έλεγξε το νέο τίτλο, δες το έτος και μετά κάνε ένα τοπογραφικό με την παλιά κατάσταση του 1937 που εκεί το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, κάνε και ένα με τη νέα θέση που δεν είναι οικοδομήσιμο και υπέβαλλε ένταση στη Δ/νση Γεωργίας για εξέταση του προβλήματος. Αυτό για να είναι αρμόδια η Δ/νση Γεωργίας να το εξετάσει θα πρέπει να μην έχουν περάσει 3 χρόνια από την ΚΥΡΩΣΗ του αναδασμού. Και το γράφω με κεφαλαία γιατί δεν αναφέρεις πότε ακριβώς κυρώθηκε ο αναδασμός. Έχω δει αναδασμό 1993-1999 που κυρώθηκε το 2008.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι

η απομειωση του εμβαδου μετα τον αναδασμο ειναι αναμενομενη απο την διανοιξη αγροτικων δρομων,εργα αρδευσης,αποστραγγιστικοι ταφροι κλπ

ως προς τι λοιπον η ενσταση?

κατα την γνωμη μου

ο νομος ειναι σαφης αφου το αρχικο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο ελεγχουμε το νεο

αν υπαγεται σε παρεκκλιση , μια και οι αγροτικοι δρομοι των αναδασμων δεν αναφερονται σαφως στις παρεκκλισεις

δεν γινεται πουθενα λογος για την σχεση-συσχετισμο παλαιας και νεας θεσης και παλαιου και νεου σχηματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.