Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επέκταση υπογείου για δημιουργία χώρου στάθμευσης


erling

Recommended Posts

Λάθος!

 

Επιτρέπεται η επέκταση του υπογείου σε ΟΛΟ το οικόπεδο (πλην πρασιάς) όταν το 40% του υπογείου εντός κάλυψης (το κανονικό δηλάδη) χρησιμοποιείται για χώρους στάθμευσης.

 

Η κάλυψη του οικοπέδου δεν προσμετράται από το υπόγειο αλλά από το ισόγειο. Οπότε ο μόνος τρόπος επέκτασης του υπογείου έξω από το περίγραμμα είναι για χώρους στάθμευσης υπό τους άνω αναφερόμενους περιορισμούς και -1,00 μ από τη τελική στάθμη εδάφους -- όπου απαιτείται φύτευση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγώ έτσι το ξέρω όπως ακριβώς το λέει ο Aggelos

όποτε με έχουν διορθώσει στην Πολεοδομία αυτό ακριβώς ελέγχουν και μάλιστα από τα πρώτα

και κοιτάνε και στην τομή να δουν αν έχω βάλει τη φύτευση 1μ

 

επίσης να σας πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και αν ο νόμος είναι σαφής αυτός που κάνει τον έλεγχο τον ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο και είναι σχεδόν απίθανο να του αλλάξεις γνώμη ακόμη και αν είναι καλοπροαίρετος

Link to comment
Share on other sites

 

Επιτρέπεται η επέκταση του υπογείου σε ΟΛΟ το οικόπεδο (πλην πρασιάς) όταν το 40% του υπογείου εντός κάλυψης (το κανονικό δηλάδη) χρησιμοποιείται για χώρους στάθμευσης.

 

 

Ρε παιδιά, ξαναρωτάω: που τα λέει αυτά; Δεν έχουμε τον ίδιο ΓΟΚ; Μήπως έχει βγει καμιά ερμηνευτική εγκύκλιος που τα γράφει; Θέλω να το δω γραμμένο, όχι επειδή δεν σας πιστεύω αλλά αν τύχει να το έχω να το τρίψω σε κανενός την μούρη...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο: Υπάρχει εσοχή πάνω από 1.20μ στο κτήριο αλλά μικρότερη από Δ. Συνεπώς μετράει στην κάλυψη, σύμφωνα με τον ΓΟΚ....

 

Στο χώρο αυτόν υπάρχει υπόγειο. Θεωρείται ότι είναι στην επιφάνεια που καλύπτει το κτήριο (άρα μπορώ να βάλω λεβητοστάσιο, αποθήκες κλπ) ή θεωρείται στην επέκταση, επομένως μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ως χώρος στάθμευσης;

 

Και ένα δεύτερο ερώτημα: Στο υπόγειο που επεκτείνεται καθορίζονται κάποιες συγκεκριμένες θέσεις στάθμευσης. Όμως υπάρχει και ο διάδρομος, χώρος για τις μανούβρες κλπ. Αυτή η επιφάνεια είναι κοινόχρηστη;

Link to comment
Share on other sites

1.Όχι είναι εντός περιγράμματος κάλυψης. Εφόσον προσμετράται, το υπόγειο μπορεί να εκτείνεται έως το περίγραμμα της κάλυψης, ασχέτως αν είναι δομημένο ή όχι από πάνω.

 

2. Ναι οι χώροι αυτοί είναι κοινόχρηστοι των χώρων στάθμευσης. Δεν είμαι σίγουρος αν προστίθονται στο σύνολο των κοινοχρήστων χώρων ή αν πρέπει να διαχωρίζονται από τους κοινόχρηστους της ανωδομής. Και αυτό διότι όταν έχουμε υπόγειο χώρο στάθμευσης μπορούμε να έχουμε διαφορετική παροχή, οπότε και το ΤΑΠ και τα λοιπά υπολογίζονται επ αυτών των τετραγωνικών... Ανάλυσέ το λίγο με τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας και θα σου πει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε apanton, το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά εδώ.

 

Θυμίζω σε όλα τα μέλη οτι πριν ανοίξουμε ένα νέο θέμα πρέπει με την "Αναζήτηση" να ψάχνουμε αν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου anka, να με συγχωρείς αλλά δεν είμαι εξοικειωμένος μετα της νομοθεσίας. Διάβασα τα σχετικά αλλά δεν συμπέρανα εάν μετράει στη δόμηση ή όχι. Υπάρχει δυνατότητα για βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Προς επεξήγησιν:

 

1. Ο apanton εννοεί προφανώς την περίπτωση όπου κατασκευάζεται υπόγειος χώρος στάθμευσης στο οικόπεδο και τίποτα άλλο. Θα ανατρέξω στη νομοθεσία κι εγώ και θα δω.

 

2. Ο ''anka'' είναι ''Η'' :)

<--- κοίτα τα συμβολάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.