Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηχορυπανση


stoup

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπέρα,

 

μου έχει έρθει μία υπόθεση και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά.

Στο ισόγειο πολυκατοικίας υπάρχει κατάστημα που έχει μέσα ένα ψυγείο.

ο ιδιοκτήτης του σπιτιού του 2ου κάνει παράπονα για υπερβολικό θόρυβο.Μου ζητήθηκε λοιπόν να πάω να κάνω μία αυτοψία στον χώρο και αν είναι όλα κομπλέ να συντάξω μία τεχνική έκθεση που να λέει ότι δεν υπάρχει κάποια παράβαση.

Το θέμα μου είναι το εξής: με μέτρηση χωρίς πιστοποιημένο όργανο μπορώ να συντάξω τεχνική έκθεση ή θα θεωρηθεί αυθέρετη??

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2016 at 2:57 ΜΜ, stoup said:

Συναδελφοι καλησπέρα,

 

μου έχει έρθει μία υπόθεση και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά.

Στο ισόγειο πολυκατοικίας υπάρχει κατάστημα που έχει μέσα ένα ψυγείο.

ο ιδιοκτήτης του σπιτιού του 2ου κάνει παράπονα για υπερβολικό θόρυβο.

Μου ζητήθηκε λοιπόν να πάω να κάνω μία αυτοψία στον χώρο και αν είναι όλα κομπλέ να συντάξω μία τεχνική έκθεση που να λέει ότι δεν υπάρχει κάποια παράβαση.

Το θέμα μου είναι το εξής: με μέτρηση χωρίς πιστοποιημένο όργανο μπορώ να συντάξω τεχνική έκθεση ή θα θεωρηθεί αυθέρετη??

 

δεν υπαρχει τετοια αναθεση και τετοια αυτοψια

 

υπαρχει οτι

μετεβην  εκει...ειχα ανα χειρας το...μηχανημα  ...μαρκας....

και μετρησα στα εξης σημεια  συμφωνα με την κατοψη του χωρου που επισυναπτω

και ωρα... και...και....

 και κατα τις ημερομηνιες.........

 

Οι μετρησεις εδειξαν οτι... 

αυτο που εδειξαν οι μετρησεις  σου

Εσυ υπογραφεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα από εμένα,

 

κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι τόσο απλό γιατί μπορεί η υπόθεση να πάει στη δικαιοσύνη αργότερα.

 

Καλύτερα λοιπόν, για να κάνεις μια τέτοια τεχνική έκθεση,θα πρέπει να έχεις μηχάνημα πιστοποιημένο και να ακολουθήσεις την απαραίτητη διαδικασία. Αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις, απευθύνσου σε μια εταιρία που αναλαμβάνει τέτοιου είδους μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα,

Παλιό θέμα αλλά είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. 

Έχω και εγώ ένα θέμα με ηχορύπανση που πιθανότατα θα πάει στη δικαιοσύνη οπότε και η έκθεση που θα γράψω θα χρησιμοποιηθεί εκεί.

Καλύπτομαι με τη μορφή κειμένου που αναφέρει πάνω ο Δημήτρης (συν τη κάτοψη); 

Το μηχάνημα που θα χρησιμοποιηθεί είναι πιστοποιημένο καθώς είναι καλιμπραρισμένο. Το αναφέρω αυτό κάπου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως το ISO 3744 (η κάποια παραλλαγή του) ενδεχομένως με καλύπτει.

Θα ασχοληθώ αργότερα με το πως θα ληφθούν οι μετρήσεις, καθώς έχω και συνάδελφο που ασχολείται με μελέτες ήχου και θα με συμβουλεύσει επ αυτού.

Προς το παρόν με απασχολεί η μορφή που πρέπει να έχει η τεχνική έκθεση προκειμένου να είναι κατάλληλη για να χρησιμοποιηθεί σε δικαστήριο.

Βρήκα και μία 5σέλιδη που έχει αναρτηθεί εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Dantε said:

Βλέπω πως το ISO 3744 (η κάποια παραλλαγή του) ενδεχομένως με καλύπτει.

Αν και η απάντησή σου, ειδικά αυτό το "ενδεχομένως" :D, είναι λίγο "ήξεις αφήξεις" σε ευχαριστώ.

Σε ρώτησα γιατί τα "δικόχαρτα" των μηχανικών δεν είναι απλή υπόθεση και κάθε πληροφορία περί αυτών είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konstantinos IB said:

Αν και η απάντησή σου, ειδικά αυτό το "ενδεχομένως" :D, είναι λίγο "ήξεις αφήξεις" σε ευχαριστώ.

Σε ρώτησα γιατί τα "δικόχαρτα" των μηχανικών δεν είναι απλή υπόθεση και κάθε πληροφορία περί αυτών είναι πολύτιμη.

Και εγω πρώτη φορά μπλέκω με κάτι τέτοιο (και λόγω ανάγκης κιόλας) ,για αυτό ψάχνω και σχετικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πρόσεχε.

Η Τεχνική Έκθεση που βρήκες, στην περίπτωση τη δική σου, είναι για πέταμα. Στην καλύτερη ο πρόεδρος να τη βάλει στην άκρη.

Πρέπει να πάρεις τηλέφωνο τον ΕΛΟΤ να δεις τι πρότυπα έχει διαθέσιμα γιατί το παλαιά του 1981-82-83-85 έχουν λήξει. Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ. Τα δικαστήρια δεν είναι κάτι απλό. Αν είσαι άπειρος εσύ πρέπει ο δικηγόρος που θα συνεργαστείς να είναι έμπειρος σε παρόμοιες υποθέσεις.

Επίσης στην τεχνική σου έκθεση πρέπει να εξηγήσεις και τη μέθοδο εν μέρει. Δλδ έχω ανακλαστικά κύματα; Που επηρεάζουν. Έχω κατευθυντικότητα θορύβων; κλπ. Ακόμη να σου πω ότι δεν πρέπει να αναφέρεις απλώς τον τύπο του ντεσιμπελομέτρου αλλά να έχεις "καρφιτσωμένα" στην έκθεση και τα πιστοποιητικά του. 

Βρες κάποιον έμπειρο συνάδελφο να σε καθοδηγήσει. 

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.