Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση ταχυτήτων και κόστους/σελ inkjet-laser εκτυπωτών


palex

Recommended Posts

Χαρη για πες λιγο εντυπωσεις απο τα Kyocera...Σκεφτομαι μηπως αλλαξω το παλιο φωτοτυπικο με καινουριο που να εχει δυνατοτητα εκτυπωσης Α3...Λες να αξιζει τον κοπο?? Βλεπω οτι εχουν οικονομικα αναλωσιμα... με 16σελ/λεπτο θα ειμαι ικανοποιημενος λες???Αυτο που εχω δε θυμαμαι τι ταχυτητα εχει. Νομιζω λιγο παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Τον αγόρασα μισοτιμής λόγω προσφοράς. Η αλήθεια είναι ότι έχουν ανεβασμένο κόστος κτήσης σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Αυτό που με κίνησε στο να τον αποκτήσω ήταν ένα τεστ σε περιοδικό πληροφορικής, RAM αν θυμάμαι καλά που τον παρουσίαζε ως αυτόν με το χαμηλότερο κόστος χρήσης. Είχα ακούσει καλά λόγια γενικότερα για τα μηχανήματα της Kyocera και για τον εδώ αντιπρόσωπο οπότε δεν ήθελε πολύ.

Δεν έχω στατιστικά στοιχεία όπως ο erling αλλά μπορώ να σου πω ότι τηρεί αυτά που λέει. Η διαχείριση του χαρτιού είναι άριστη και δεν έχεις κολλήματα κ.λπ.

Έχει και δυνατότητες που άλλοι δεν έχουν, βλ. postscript, αλλά δεν τις χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με κίνησε στο να τον αποκτήσω ήταν ένα τεστ σε περιοδικό πληροφορικής, RAM αν θυμάμαι καλά που τον παρουσίαζε ως αυτόν με το χαμηλότερο κόστος χρήσης.

Μάλλον το ίδιο τέστ διαβάσαμε... κ' εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχάνημα μου (FS2000D)

To χαμηλό κόστος κτήσης στο συγκεκριμένο προκύπτει από το ότι δεν χρειάζεται να αντικαταστήσεις κανένα παρελκόμενο πέρα από το toner, δηλ. τύμπανα-ιμάντες κλπ, το οποίο είναι υψηλής χωρητικότητας-12.000 σελ, και το μηχάνημα έχει εγγύηση 300.000 σελ!!!

Μετά βέβαια τον πετάς, επειδή το τύμπανο είναι κεραμικό και κοστίζει περισσότερο από ένα νεο εκτυπωτή.Αν έχεις τυπώσει 300.000 σελ. πάντως, δεν σε πειράζει...

Γενικά είναι στιβαρά μηχανήματα, δεν έχω δει κανένα κόλλημα σελιδας, πρόβλημα software, τίποτα.Πάει σαν τρένο...

Μειονέκτημα το ότι δεν βρίσκεις αναγομωμένα toner και αγοράζεις αυθεντικά, 95 E το κομμάτι από eshop.gr

Link to comment
Share on other sites

24/07/2008 το toner για το Kyocera FS-920 το αγόρασα 67,75€+ΦΠΑ. Και είναι το μεγάλης χωρητικότητας TK-100 για 6000 σελίδες. Απ' ό,τι βλέπω τόσο το έχει και το e-shop σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι ανάλογα με το μοντέλο. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, για το δικό μου - KYOCERA FS2000D:

300.000/12.000 = 25 τόνερ * 100 = 2500 Ε

περίπου 700 E κόστος κτήσης (σημερινή τιμή από skroutz.gr)

σύνολο 3200/300.000 = 0.011 Ε/σελ. κόστος εκτύπωσης χωρίς το χαρτί και το ρεύμα :) Για τυπική κάλυψη-χρήση.Τιμές με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλες το κόστος αντικατάστασης του τυμπάνου. Μου φαίνεται απίθανο να είναι για 300.000 σελίδες.

 

Και όμως τόση είναι η ζωή του τυμπάνου!!!:shock:

http://www.kyoceramita.com.au/fs2000d.asp

Link to comment
Share on other sites

Για τονερ δεν ξερω αν αξιζει το ξαναγεμισμα...Για ψεκασμου το καταλαβαινω, οταν εχει το αυθεντικο μελανι 20Ε και το γεμισμα 2-3Ε...Στο τονερ δεν ειναι στο 1/10 η διαφορα...Οποιος εχει επενδυσει 2500-3000Ε για ενα καλο φωτοτυπικο για παραδειγμα θα δωσει τα 90Ε...Δε θα ψαξει να γλιτωσει 20-30Ε και να το ξαναγεμισει με 60-70Ε... Εγω σε ψεκασμου δεν εχω προβλημα...Εχω γεμισει το ιδιο μελανι 7-8 φορες...Στα τονερ τα ψιλοφοβαμε....Εχω δει περιπτωσεις να ανοιγουν τα ξαναγεμισμενα κ να γεμιζει ο εκτυπωτης κ το γραφειο με γραφιτη που δε φευγει με τιποτα...Οσο κ να καθαριζεις καπου θα ακουμπησεις κ θα τα κανεις ολα μαυρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.