Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση ταχυτήτων και κόστους/σελ inkjet-laser εκτυπωτών


palex

Recommended Posts

Το να τυπώνεις στο ίδιο φύλλο χαρτί και απ' τις δυο πλευρές του.

Μπορεί να γίνεται είτε αυτόματα χάρη των δυνατοτήτων του εκτυπωτή είτε χειρωνακτικά. Τυπώνεις πχ πρώτα τις μονές σελίδες, τις ξαναβάζεις στον εκτυπωτή και τυπώνεις τις ζυγές.

Link to comment
Share on other sites

Απλα στο χειροκινητο υπαρχει περιπτωση να σου μασησει το χαρτι..Οτνα εκτυπωνεις με εκτυπωτη λειζερ απο τη θεμροτητα το χαρτι καμπυλωνει κ μετα αν το ξαναβαλλεις για να εκτυπωσεις στη δευτερη οψη θα δημιουργηθει προβλημα...Αυτο δεν ξερω αν ισχυει σε ολους τους εκτυπωτες λειζερ...Σε ενα μικρο Lexmark που εχω εγω ισχυει...Αυτο που εκανα οταν ηθελα να εκτυπωσω διπλη οψης ηταν να αφηνω λιγο το χαρτι να "κρυωσει" και να γινει επιπεδο οπως ηταν στην αρχη..(μιλαμε σε περιπτωση διπλης οψης πολλων σελιδων οχι 1-2)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τον εκτυπωτή. Στον brother που είχα παλιότερα και ειδικά στον Kyocera που έχω τώρα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Μάλλον έχει σχέση με την αναπτυσσόμενη θερμοκρασία. Επίσης να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ το απλό χαρτί 80gr της Q-Connectαπό το "Πλαίσιο".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν αρκετά χρόνια θυμάμαι σε ένα γραφείο είχαμε έναν καταπληκτικό έγχρωμο λέιζερ εκτυπωτή που τα μελάνια του ήταν κάτι σαν παστίλιες μεγέθους περίπου πακέτου τσιγάρων. Πολύ γρήγορος και προπάντων οικονομικός. δεν θυμάμαι τη μάρκα όμως! :(

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια θυμάμαι σε ένα γραφείο είχαμε έναν καταπληκτικό έγχρωμο λέιζερ εκτυπωτή που τα μελάνια του ήταν κάτι σαν παστίλιες μεγέθους περίπου πακέτου τσιγάρων. Πολύ γρήγορος και προπάντων οικονομικός. δεν θυμάμαι τη μάρκα όμως! :(

 

μάλλον κάτι τέτοιο θα είχατε:

http://www.office.xerox.com/solid-ink/solid-ink-printers/elgr.html

Η μοναδική εταιρία που γνωρίζω να χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη τεχνολογία. Εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν Tektronics.

Ήταν η εταιρεία που πρωτοέβγαλε printers με στερεά μελάνη. Κάποια στιγμή εξαγοράστηκε από τη Xerox που έχει τώρα αυτή τη τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια ερωτηση γιατι με ολα αυτα τα μοντελα εχασα τη μπαλα...

θελω εναν εκτυπωτη για το γραφειο ωστε να εκτυπωσω μια σειρα απο επαγγελματικες καρτες (ουτως η αλλως θα αγοραζα - το λεω για να προλαβω την ιδεα "δωστα εξω !ειναι πιο φτηνα!") και κατεληξα σε laser εγχρωμο. δεν με νοιαζει η ταχτυτητα αλλα η ποιοτητα και κοστος εως 200ευρω.

Να συνεχισω το ψαξιμο ή να περασω σε αλλη κατηγορια?

Link to comment
Share on other sites

@Adavis

Σε ορισμένους έγχρωμους laser υπάρχει ένας μετρητής που όταν φτάσει έναν ορισμένο αριθμό σελίδων σου ζητά να αλλάξεις τα toner παρόλο που μπορεί να μην είναι άδεια! Αυτό, όπως είναι φυσικό, αυξάνει το κόστος υπέρμετρα.

 

Αυτο συμβαινει στον δικο μου HP2600n.

Οταν ο μετρητης ενος τονερ εφτασε στο τελος, μου εβγαζε μηνυμα να αλλαξω ολα τα τονερ...

Ομως μετα απο λιγο ψαξιμο στο net βρηκα οτι εχει επιλογη στα properties της συσκευης, οπου κανεις override τον μετρητη και συνεχιζεις να τυπωνεις εως οτου πλεον η εκτυπωση ειναι κακης ποιοτητας.

Με αυτη την επιλογη εγω τυπωνω τουλαχιστον 40-50% περισσοτερες σελιδες απο τις προβλεπομενες του κατασκευαστου (2500 για το μαυρο και απο 2000 για τα 3 εγχρωμα τονερ)...

 

πχ αυτην την στιγμη εχω τυπωσει 3700 και κατι σελιδες και εξακολουθω να τυπωνω ποιοτικα με το ιδιο τονερ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.