Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση ταχυτήτων και κόστους/σελ inkjet-laser εκτυπωτών


palex

Recommended Posts

Η μνήμη που "απαιτείται" είναι συνάρτηση του είδους των κειμένων (απλά/σύνθετα) που θα στέλνεις. Αν στείλεις φωτογραφία, η επεξεργασία γενικά καθυστερεί.

 

Υπολόγισε 4MB και μάλλον λίγη είναι ...

Link to comment
Share on other sites

Η πιο οικονομική λύση σε εκτύπωση είναι ένα καλό φωτοτυπικό το οποίο να συνδέεται στον υπολογιστή ως εκτυπωτής.

Σύνδεσα σε έναν συνάδελφο το φωτοτυπικό του στον υπολογιστή και του έδειξα πως να τυπώνει σε αυτό αντί να τυπώνει στον laser που είχε.

Εδώ και δύο χρόνια δεν έχει χρησιμοποιήσει ξανά τον laser λόγω κόστους.

 

Για την ακρίβεια και το φωτοτυπικό έχει ενσωματωμένο τον ίδιο μηχανισμό με τους εκτυπωτές laser. Επειδή είναι σχεδιασμένο για περισσότερες εκτυπώσεις, έχει πιο οικονομικά αναλώσιμα.

Χώρια που τυπώνει και Α3.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μάλλον θα επιλέξω Kyocera, αλλά το FS920 μου φαίνεται ολίγον τι τσιμπημένο..Για το

FS-1300D έχει κανείς άποψη από προσωπική χρήση?:confused:

 

Αποψη απο χρηση (μακροχρονια) δεν εχω γιατι πριν λιγο το εγκατεστησα, η πρωτη μου εντυπωση παντως είναι οτι είναι γρήγορο και στιβαρο μηχανημα. Κοστισε 250 ευρω. Εχει εγγυηση 100.000 σελ για το τυμπανο ή 3 χρονια(οποιο ερθει πρωτο). Αν θεωρησουμε ωφελιμη ζωη 100.000 σελ και κοστος 90 ευρω για το τονερ 7200 σελ τοτε εχουμε κοστος ανα σελιδα 1,5 λεπτο +κοστος χαρτιου+ρευμα.

 

Δεν ειναι δικτυακο, ανεβαινει πολυ η τιμη μετα. Τυπωνει ομως αυτοματα διπλη οψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γνωρίζει κανείς αν τα μελάνια των laser πολυμηχανημάτων της HP έχουν ημερομηνία λήξης?

Για το plotter ΗΡ110plus το έμαθα απότομα. Είχαν λήξη σχεδόν γεμάτα κι έδωσα 140Ε για καινούρια.

Στο ΗΡ3530MFP που έχω δεν μπόρεσα να βρω ημερομηνία λήξης. Γνωρίζει κανείς?

Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν αλλάξω και τα 4 θέλω περίπου 900Ε!!!

Edited by vlasis13
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν τα μελάνια των laser πολυμηχανημάτων της HP έχουν ημερομηνία λήξης?

Από όσο θυμάμαι από τα toner της HP που χρησιμοποιώ εγώ λογικά  ΔΕΝ υπάρχει ημερομηνία λήξης.

Για το plotter το HP 100 plus που έχεις ψάχτο μήπως υπάρχει κάποια λύση να τυπώνει με ληγμένα...το ίδιο πρόβλημα είχε και το Designjet 500 που έχω εγώ αλλά βγάλανε αναβάθμιση λογισμικού και λύθηκε (βγάζει μήνυμα ότι λήξανε αλλά εξακολουθεί να τυπώνει).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τελικά άλλαξα μελάνια (λήξης 2010) και κεφαλές (λήξης 2009).

Σύνολο 270Ε. Δεν πειράζει. Μάθαμε για άλλη φορά.

Απλά οι μηχανολόγοι δεν έχει νόημα να έχουμε τέτοια μηχανήματα.

Εκτός και βγει κανένα laser μαύρης κεφαλής μόνο και μεγέθους Α1, που με καλύπτει άνετα, για να μην έχω το άγχος των μελανιών.

Την επόμενη φορά πάντως που το συγκεκριμένο αρχίσει τα ίδια, μετά από 3-4 χρόνια, θα πάει για ανακύκλωση!!!

Όσο για το laser που όντως χρησιμοποιώ πολύ, εκεί δεν υπάχει περιορισμός.

Ρώτησα την HP, κρατάνε τα μελάνια όσο θες. Πάλι καλά δηλαδή...

 

Σήμερα, τύπωσα με το παλιό μελάνι, αλλά με νέα κεφαλή.

Συμπέρασμα, σε όλα τα ΗP αλλάζουμε μόνο κεφαλές όταν λήξουν. Όχι μελάνια. Το έμαθα εγώ πληρώνοντας. Ας μην πληρώσει όμως άλλος...

Edited by vlasis13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.