Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

μπορεί να προτρεχω λιγο αλλα μετα το τελος των δηλώσεων αρχισα λιγο να ασχολουμε με το τι προβλεπεται για το 2017 (οικονομικο ετος 2016).

Με μια γρήγορη ματια στα σχετικά εγχειρίδια που έχετε αναφέρει εδω καταλαβαίνω πως παύει πλέον να υπαρχει η φορολογηση ελ επαγγελματια (που πληρεί φυσικα τις σχετικες προυποθεσεις) ως μισθωτου. Σωστα? (η διαφορά φυσικα είναι στην έκπτωση φορου που πλέον δεν υπάρχει μιας και οι συντελεστες φορολογησης γίνονται ίδιοι)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο που προκυπτει αυτο; Δεν εχει καταργηθεί η σχετικη διαταξη με τις τελευταίες τροποποιήσεις στον ισχυοντα φορολογικό νομο.

 

Sent via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

μπορεί να προτρεχω λιγο αλλα μετα το τελος των δηλώσεων αρχισα λιγο να ασχολουμε με το τι προβλεπεται για το 2017 (οικονομικο ετος 2016).

Με μια γρήγορη ματια στα σχετικά εγχειρίδια που έχετε αναφέρει εδω καταλαβαίνω πως παύει πλέον να υπαρχει η φορολογηση ελ επαγγελματια (που πληρεί φυσικα τις σχετικες προυποθεσεις) ως μισθωτου. Σωστα? (η διαφορά φυσικα είναι στην έκπτωση φορου που πλέον δεν υπάρχει μιας και οι συντελεστες φορολογησης γίνονται ίδιοι)

 

Exουν διαφορά οι κλίμακες φορολόγησης για το εισόδημα από μισθούς και συντάξεις σε σχέση με αυτό που προέρχεται από επιχειρηματική δραστηριότητα . Βέβαια υπάρχουν αυξήσεις συντελεστών και στις δύο κλίμακες.

Επίσης δεν έχουμε μεταβολή πάνω στο θέμα της φορολόγησης για τα λεγόμενα "μπλοκάκια" .

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φορολογηθώ μισθούς (ωρομίσθια) απο δημόσιο φορέα σε άλλο έτος με κάποιο τρόπο;

Για 500 ευρώ σύνολο μισθών πληρώνω φόρο 2500 γιατί με εντάσσει στους ελεύθερους επαγγελματίες!

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να φορολογηθώ μισθούς (ωρομίσθια) απο δημόσιο φορέα σε άλλο έτος με κάποιο τρόπο;

Για 500 ευρώ σύνολο μισθών πληρώνω φόρο 2500 γιατί με εντάσσει στους ελεύθερους επαγγελματίες!

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά δεν ήμουν μισθωτός ακριβώς, αλλά ωρομίσθιος.

Μήπως υπαρχει διαφορά και εφαρμοστεί η λογική φορολόγηση επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά δεν ήμουν μισθωτός ακριβώς, αλλά ωρομίσθιος.

Μήπως υπαρχει διαφορά και εφαρμοστεί η λογική φορολόγηση επιτέλους!

 

Γενικά ο χρόνος κτήσης του εισοδήματος είναι ο χρόνος ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ , ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης του εισοδήματος αυτού. Εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα αποτελεί η καθυστερημένη είσπραξη δεδουλευμένων αποδοχών από μισθούς ή συντάξεις , καθυστερημένη είσπραξη που γίνεται σε  μεταγενέστερο φορολογικό έτος , τότε χρόνος απόκτησης του εισοδήματος αυτού είναι ο χρόνος είσπραξης και αυτό θα πρέπει να απεικονίζεται στη σχετική βεβαίωση αποδοχών που θα  δοθεί από τον  εργοδότη .

Σχετικα δείτε στον ν 4172/2013 , το άρθρο 8 παρ. 4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κι εγώ μία ερώτηση που έθεσα κι αλλού περιμένοντας απάντηση επί του συγκεκριμένου για όποιον γνωρίζει.

Έστω ότι ένας μηχανικός έχει γραφείο με εμπορική δραστηριότητα και έσοδα-έξοδα έστω 8.000Ε από Ιανουάριο μέχρι Αύγουστο 2016 και ξεκινάει συνεργασία με εταιρεία (μπλοκάκιας) με άλλες έστω 6.000Ε έσοδα από Σεπτέμβριο μέχρι Δεκέμβριο 2016 (δεν κόβει πουθενά αλλού αυτό το διάστημα, έχει έδρα το σπίτι του και δεν έχει πλέον την εμπορική δραστηριότητα). Πώς θα φορολογηθεί το 2017 για τα εισοδήματα 2016. Εννοείται ότι και το 2017 είναι με ΤΠΥ στην ίδια εταιρία με σύμβαση και δεν κόβει πουθενά αλλού.

1) Για το σύνολο του εισοδήματος (14.000Ε) με 22% χωρίς αφορολόγητο.

2) Για το σύνολο του εισοδήματος (14.000Ε) με 22% με αφορολόγητο ανάλογα με οικογενειακή κατάσταση.

3) Για το εισόδημα των 8.000Ε με 22% χωρίς αφορολόγητο και το εισόδημα των 6.000Ε εντελώς αφορολόγητα (ως μισθωτός).

Γνωρίζει κανείς? Επίσης το τέλος επιτηδεύματος θα είναι 650Ε ή 500Ε που έχουν τα μπλοκάκια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά, έχω ελπίδες να φορολογηθώ του χρόνου σαν μισθωτός, με εισόδημα 14.000 Ευρώ, από Τ.Π.Υ. σε έναν εργοδότη και με έδρα το σπίτι :::  Λογιστής μου είπε ότι δεν ισχύει πιά και ότι οι ...Συριζοπροστάτες των αδυνάτων το κατάργησαν και  θα φορολογηθώ σαν Ελ.Επ. με 22%, +650 Τέλος Επιτηδ.!!! Δηλαδή, αν ισχύει αυτό, μιλάμε για καταστροφή... Αντί για επιστροφή φόρου (δηλ. εννοώ συμψηφισμό με τις οφειλές..), θα πρέπει να πληρώσω κι από πάνω, παρά την τεράστια παρακράτηση του 20% που μου γίνεται !!! Μπορεί κάποιος να μου δώσει λίγη ελπίδα, αν ξέρει σίγουρα..;;;

Link to comment
Share on other sites

Δες το #83 του Σωτηρη. Το "νεο φορολογικο" επέφερε διάφορες τροποποιήσεις χωρις να πειραξει τα σχετικα με μπλοκακια που αναφερεσε.

 

Sent via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.