Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


voxson

Recommended Posts

Σε εμένα είναι προσυμπληρωμένος μόνο ο ΦΕΜ ενώ η παρακράτηση (20%) δεν είναι συμπληρωμένη..... και έχω πάρει την βεβαίωση από τον πελάτη.....

Το συμπληρώνω χειρόγραφα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια πρώτη προσέγγιση στο ερώτημά σου που μου έρχεται είναι γιατί η μορφή της οντότητας στην οποία ανήκεις ορίζει τον τρόπο συμπλήρωσης των φορολογικών εντύπων.

Θα μεταφέρω τα γραφόμενα του Σωτήρη: "Εφόσον είσαι υπόχρεος σε τήρηση βιβλίων και έκδοση φορολογικών στοιχείων κατά την λογιστική οδηγία (ν 4308/14) , τότε θα υποβάλλεις και την δήλωση Ε3, συμπληρωμένη σύμφωνα με το νόμο"

Ως οντότητα (που θα φορολογηθεις με την κλίμακα των μισθωτών και συνταξιούχων), εξακολουυθείς να έχεις όλες τις υποχρεώσεις που απορρέουν από την ιδιότητά σου ως οντότητα. Ενδεικτικά αναφέρω: συμπληρώνεις το βιβλίο εσόδων – εξόδων σου, καταθέτεις κανονικά περιοδικές δήλωση ΦΠΑ, βεβαίως μπορείς να συμψηφίζεις τον ΦΠΑ εισροών και δαπανών, έχεις την υποχρέωση να καταθέτεις καταστάσεις πελατών – προμηθευτών, να υποβάλλεις το Ε3 με συμπληρωμένα τα ανάλογα πεδία που απορρέουν από την ιδιότητά σου κ.λπ.

Απλά τα εισοδήματά σου, αν πληρείς τις προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν, θεωρούνται ως εισοδήματα από μισθωτή εργασία και φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών.

Ενδεικτικά και όχι μόνο υπάρχει-αναφέρω την πιο πρόσφατη ΠΟΛ ΠΟΛ.1097/28.4.2015
"[...]
ΠΙΝΑΚΑΣ Ζ'. ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ
Τα φυσικά πρόσωπα με απλογραφικά βιβλία, μετά τον προσδιορισμό του λογιστικού αποτελέσματος στον υποπίνακα ζ' του πίνακα ΣΤ' του εντύπου Ε3, αναμορφώνουν τα κέρδη τους κατά περίπτωση επί του πίνακα αυτού (κωδ.319,318,312,382,324,592,313) και το τελικό φορολογητέο αποτέλεσμα των κωδ. 346, 347 και 348 κατά περίπτωση, μεταφέρεται στη δήλωση φορολογίας εισοδήματος (Ε1).
[...]"
 

 

Σίγουρα ο Σωτήρης θα μπορέσει να τεκμηριώσει καλύτερα μια απάντηση στο ερώτημά σου.

 

Καλημέρα

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει απο το λεκτικό της ΠΟΛ . Γράφει λοιπον η ΠΟΛ (μεταξύ αλλων ) ...ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ,,,,,,αναμορφωνουν  και το τελικό φορολογητέο αποτέλεσμα των κωδ......348 , μεταφέρεται ..

 

Είναι σαφές από μόνο του . Διαφορετικά η δήλωση Ε3 δεν είναι απαραίτητη , αφού σε κάθε περίπτωση μπορούμε να ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ εκ των προτέρων και από τα δεδομένα των βιβλίων και στοιχείων , φορολογητέο αποτέλεσμα και να το αναγράψουμε απαυθείας στην οικεία ένδειξη του Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα είναι προσυμπληρωμένος μόνο ο ΦΕΜ ενώ η παρακράτηση (20%) δεν είναι συμπληρωμένη..... και έχω πάρει την βεβαίωση από τον πελάτη.....

Το συμπληρώνω χειρόγραφα???

 

Επικοινώνησε με τον πελάτη σου και υπενθύμισέ του την υποχρέωση που έχει για την ηλεκτρονική ανάρτηση της σχετικής βεβαίωσης . Η συμπλήρωση χειρόγραφα πιθανότατα να σε στείλει για έλεγχο στη ΔΟΥ και δεν υπάρχει κανένας λόγος για να ταλαιπωρηθείς .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είχα δει τη φετινή ΠΟΛ.1042/2016 (που περιέχει το ίδιο λεκτικό με την προαναφερθείσα ΠΟΛ.1097/2015 σχετικά με το θέμα μας), αλλά μάλλον ήμουν απρόσεκτος όταν τη διάβαζα, γιατί αυτό το κομμάτι το προσπέρασα. Είναι σαφές από το κείμενο ότι ο προσδιορισμός του λογιστικού αποτελέσματος από τον υποπίνακα ζ' πρέπει να γίνεται σε κάθε περίπτωση. Η αλήθεια είναι ότι η ιδέα να μη συμπληρωθεί καθόλου ο υποπίνακας ζ' μου ήρθε φέτος, ενώ μέχρι πέρσι ήμουν της άποψης ότι ο υποπίνακας αυτός συμπληρώνεται κανονικά.

 

Βέβαια η εγκύκλιος μιλάει για αναμόρφωση των κερδών επί του πίνακα Ζ' και δε μας λέει εάν στον υποπίνακα ζ' (κωδ. 564-567) πρέπει να γίνεται αναμόρφωση 100% όλων των δαπανών πλην ασφαλιστικών εισφορών ή αναμόρφωση μόνο των συνήθων μη εκπιπτομένων δαπανών (π.χ. κινητά, καύσιμα, κλπ.). Νομίζω όμως ότι έχει μικρό όφελος να το αναλύσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση φορολόγησης ελευθέρου επαγγελματία ως μισθωτού (συντρέχουν οι προϋποθέσεις για φορολόγηση με αυτόν τον τρόπο) όταν υπάρχει ζημιά, δηλαδή έσοδα μικρότερα από τα έξοδα; Υπάρχει τεκμαρτό εισόδημα και ενεργοποιείται προφανώς αυτό, αλλά το ερώτημα είναι, με τσεκαρισμένους τους κατάλληλους κωδικούς για φορολόγηση ως μισθωτός, θα φορολογηθώ πράγματι ως μισθωτός με το σχετικό αφορολόγητο; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου είναι ότι δεν έχεις κάποιο θέμα εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις του νόμου.

Από τις προπέρσινες "χρήσιμες πληροφορίες" που είχε βγάλει το taxis εντός της εφαρμογής και το είχα κρατήσει.

Στο Ε3 θα έχεις αρνητικό ποσό στον κωδ.348-349, στο Ε1 (αφού συμπληρωθούν τα ανάλογα πεδία κωδ.019, πιθανές παρακρατήσεις ή προκαταβολές φόρων, κλπ)στον κωδ. 307-308 δεν θα μεταφέρεις τίποτα, θα μείνει κενό, όχι μηδεν.

Θα πρέπει πιθανόν να κανεις "αναλωση" (αν υπαρχει-εχεις τα ποσα) αν τα τεκμηρια υπερβαίνουν το αφορολογητο για να μην φορολογηθείς (με την κλιμακα των μισθωτων) για τη διαφορά.

post-2272-0-94582100-1465933359_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τα τεκμήρια συνάδελφε είναι κατά πολύ μικρότερα από το αφορολόγητο. Ελπίζω πράγματι να ισχύει και να μην χάνεται η δυνατότητα να φορολογηθείς σαν μισθωτός. Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.