Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

Πέρσι ήμουν σε παρόμοια περίπτωση με πολύ χαμηλό εισόδημα και τεκμήρια περίπου 8000 ευρώ. Φορολογήθηκα σαν μισθωτός με το ανάλογο αφορολόγητο. Οπότε μου κράτησαν τα 500 για το επιτηδεύματος και τα υπόλοιπα επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Πιθανόν είναι βλακεία. Έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το  2012 αλλά έναρξη στην εφορία έκανα το 2015. Οπότε φέτος κάνω 1η φορά Ε3. Θα φορολογηθώ σαν μισθωτός, μπορώ να βάλω στις Δαπάνες και εισφορές προηγουμένων ετών;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Πιθανόν είναι βλακεία. Έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το  2012 αλλά έναρξη στην εφορία έκανα το 2015. Οπότε φέτος κάνω 1η φορά Ε3. Θα φορολογηθώ σαν μισθωτός, μπορώ να βάλω στις Δαπάνες και εισφορές προηγουμένων ετών;

 

......τις οποίες εισφορές ειχατε πληρώσει κανονικά το 2012 , 2013 ,2014  να υποθέσω. Η απάντηση είναι ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου έχω εισόδημα από μία μόνο πηγή (τεχνικό γραφείο στο εξωτερικό) για παροχή υπηρεσιών για έργο στην τρίτη χώρα. Υπήρχε απαλλαγή ΦΠΑ και παρακράτησης και δηλώθηκε στο κουτί 310 της περιοδικής δήλωσης.

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να φορολογηθώ ως μισθωτός? Σε ποια κουτιά των Ε1 και Ε3 πρέπει να δηλωθεί το εισόδημα?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου έχω εισόδημα από μία μόνο πηγή (τεχνικό γραφείο στο εξωτερικό) για παροχή υπηρεσιών για έργο στην τρίτη χώρα. Υπήρχε απαλλαγή ΦΠΑ και παρακράτησης και δηλώθηκε στο κουτί 310 της περιοδικής δήλωσης.

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να φορολογηθώ ως μισθωτός? Σε ποια κουτιά των Ε1 και Ε3 πρέπει να δηλωθεί το εισόδημα?

 

Τι σημαίνει η φράση "τεχνικό γραφείο στο εξωτερικό" ? Αυτο έχει σημασία , τα υπόλοιπα που γράφεις είναι άσχετα με το πρώτο σκέλος της ερώτησης (η απάντηση στο οποίο θα καθορίσει και την απάντηση στο δεύτερο σκέλος )

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει η φράση "τεχνικό γραφείο στο εξωτερικό" ? Αυτο έχει σημασία , τα υπόλοιπα που γράφεις είναι άσχετα με το πρώτο σκέλος της ερώτησης (η απάντηση στο οποίο θα καθορίσει και την απάντηση στο δεύτερο σκέλος )

Γραφείο που εκπονεί μελέτες κτιριακών έργων. Αυτό σημαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Γραφείο που εκπονεί μελέτες κτιριακών έργων. Αυτό σημαίνει.

 

Απάντηση με ελλειπή στοιχεία είναι αδύνατο να δοθεί (εννοώ σοβαρή απάντηση ).

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση με ελλειπή στοιχεία είναι αδύνατο να δοθεί (εννοώ σοβαρή απάντηση ).

 

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να δίνονται απαντήσεις πάνω σε ελλειπή στοιχεία. Όμως τι δεν είναι ξεκάθαρο για να υπάρξει κάποια υπεύθυνη απάντηση?  

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να δίνονται απαντήσεις πάνω σε ελλειπή στοιχεία. Όμως τι δεν είναι ξεκάθαρο για να υπάρξει κάποια υπεύθυνη απάντηση?  

 

η λεξη ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ . Εδώ ειναι το κλεδί της απαντησης και για να μη μακρυγορούμε συνεχίζω εγώ . Αν σημαίνει ότι πελάτης μας είναι αλλοδαπή εταιρεία (ή αλλοδαπό φυσικό πρόσωπο ) ΤΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομο καλοκαιρινό ανάγνωσμα:

 

Καλοκαίρι 2016, 

 

O Oscar κάνει έναρξη εργασιών ως ζωγράφος. Η Mallory έμπορος έργων τέχνης στην Νιγηρία στέλνει έμβασμα 8635 ευρώ στον Oscar για ενα πίνακα. Ο Oscar κόβει τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ γιατί η Νιγηρία είναι εκτός ΕΕ και επειδή δεν έχει άλλο πελάτη φέτος θέλει να φορολογηθεί για τα 8635 ευρώ (τα οποία εξαιρούνται από τα capital controls) ως μισθωτός για να έχει το ευεργέτημα των αφορόλογητών 8636 ευρώ.

Ο Oscar υποβάλλει φορολογική δήλωση, στο TAXIS βαράει συναγερμός και η υπόθεση ανατίθεται στον έμπειρο, αδέκαστο εφοριακό Dredd με βαθμό B του κλάδου ΠΕ. Ο Dredd καλεί τον Oscar για έλεγχο προσπαθώντας να υπολογίσει το υπέρογκο πρόστιμο που θα επιβάλλει στον θρασύ υπήκοο. Ο Oscar προσέρχεται στην εφορία μαζί με τον έμπιστο φοροτεχνικό του, Walter και ένα καροτσάκι με δικαιολογητικά τα οποία ο Walter τον είχε συμβουλευσει να ζητήσει απο την Mallory η οποία καθώς εκτιμήσε το ταλέντο του Oscar δεν δυσανασχέτησε όταν αναγκάστηκε ταξιδέψει στο Τογκο για να τα επικυρώσει στο εκεί Ελληνικό προξενείο καθώς το προξενειο της Νιγηρίας είχε κλείσει λόγω περικοπών. Μια ελπίδα  απέμεινε στον Dredd για ένα ικανοποιητικο πρόστιμο αλλά γρήγορα προσγειωθηκε στην πραγματικότητα όταν είδε την σφραγίδα της μεταφραστικής υπηρεσιας του Υπουργείου Εξωτερικών. Πρωτοφανές : Η συναλλαγή όχι μόνο ήταν νόμιμη αλλά και νομότυπη!

Ο επόμενος δεν θα είναι τόσο προνοητικος σκέφτηκε, καθως έβαζε τον φάκελο για πάντα στο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.