Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτα βήματα μετά το δίπλωμα


civilgeoeng

Recommended Posts

Καλησπέρα φόρουμ,

 

μετά από μια δεκαετία και πλέον πήρα το δίπλωμα πολιτικού μηχανικού γεωτεχνικού τομέα.

Με ενδιαφέρει να βρω δουλειά στο εξωτερικό (έστω και ετεροαπασχολούμενος για αρχή), κατά προτίμηση βόρεια Ευρώπη.

Από πτυχία ξένων γλωσσών έχω μόνο το lower και απ' όσο ξέρω για εξωτερικό απαιτείται το ielts.

Ποιά είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω τώρα (και με ποιά σειρά αν έχει σημασία), τι πρέπει να ξέρω/ψάξω/μάθω και τι έχετε να προτείνετε οι πιο έμπειροι σε κάποιον που ξεκινάει τη σταδιοδρομία του έχοντας ως στόχο την εργασία στο εξωτερικό?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από πτυχία ξένων γλωσσών έχω μόνο το lower και απ' όσο ξέρω για εξωτερικό απαιτείται το ielts.

IELTS, με συγκεκριμένο βαθμό κιόλας, απαιτείται ΜΟΝΟ αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό. Για να πιάσεις δουλειά πρέπει να ξέρεις να μιλάς και να γράφεις μια ξένη γλώσσα, όχι πτυχίο ξένης γλώσσας. Το αν ξέρεις θα φανεί όταν έχεις συνέντευξη. Από εκεί και πέρα υπάρχει thread με πάρα πολλές πληροφορίες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

IELTS, με συγκεκριμένο βαθμό κιόλας, απαιτείται ΜΟΝΟ αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό. 

Επιβεβαιώνω και προσθέτω: Και αν θέλεις να αιτηθείς βίζα σε χώρες όπως Καναδάς-Αυστραλία.

Όταν λες Βόρεια Ευρώπη ουσιαστικά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου Αγγλία γιατί για Γερμανία το ξεχνά αν δεν ξέρεις Γερμανικά και σε χώρες όπως Σουηδία-Νορβηγία-Ολλανδία-Δανία υπάρχουν ελάχιστες δουλειές για πολιτικούς μηχανικούς (και μάλιστα μόνο με Αγγλικά)

Εκτός από την παρότρυνση του να κοιτάξεις το άλλο θέμα όπου έχει άπειρες πληροφορίες δυό λύσεις βλέπω:

1. Να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία προσπαθώντας να διασυνδεθείς με την εκεί αγορά ελπίζωντας σε μια δουλειά μετά κόντρα στον τεράστιο ανταγωνισμό

2. Να ξεχάσεις την Ευρώπη και να ψάξεις δουλειά στα πέρατα του κόσμου: Μέση Ανατολή, Αφρική, Απώτερη Ανατολή...(πάλι κόντρα στον τεράστιο ανταγωνισμό)

Link to comment
Share on other sites

IELTS, με συγκεκριμένο βαθμό κιόλας, απαιτείται ΜΟΝΟ αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό. Για να πιάσεις δουλειά πρέπει να ξέρεις να μιλάς και να γράφεις μια ξένη γλώσσα, όχι πτυχίο ξένης γλώσσας. Το αν ξέρεις θα φανεί όταν έχεις συνέντευξη. Από εκεί και πέρα υπάρχει thread με πάρα πολλές πληροφορίες.

 

Κάπως όμως πρέπει να φρεσκάρω τα αγγλικά μου για να μπορώ να τα κάνω αυτά (το lower το είχα πάρει προ 15ετίας).

Με την προετοιμασία για το IELTS λογικά θα είμαι οκ για μια συνέντευξη, σωστά?

 

Όταν λες Βόρεια Ευρώπη ουσιαστικά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου Αγγλία γιατί για Γερμανία το ξεχνά αν δεν ξέρεις Γερμανικά και σε χώρες όπως Σουηδία-Νορβηγία-Ολλανδία-Δανία υπάρχουν ελάχιστες δουλειές για πολιτικούς μηχανικούς (και μάλιστα μόνο με Αγγλικά)

 

Κρίμα, κυρίως Σκανδιναβικές είχα κατά νου...

Και Φινλανδία ίδια φάση να υποθέσω?

 

1. Να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία προσπαθώντας να διασυνδεθείς με την εκεί αγορά ελπίζωντας σε μια δουλειά μετά κόντρα στον τεράστιο ανταγωνισμό

 

Δυστυχώς λεφτά και κουράγια για επιπλέον σπουδές προς το παρόν δεν υπάρχουν...

Γνωρίζω πάντως δύο συμφοιτητές οι οποίοι με το που τελείωσαν πριν 2 χρόνια βρήκαν δουλειά στην Αγγλία.

Παίζει σήμερα κάτι τέτοιο?

 

2. Να ξεχάσεις την Ευρώπη και να ψάξεις δουλειά στα πέρατα του κόσμου: Μέση Ανατολή, Αφρική, Απώτερη Ανατολή...(πάλι κόντρα στον τεράστιο ανταγωνισμό)

 

Η.Α.Ε. νομίζω ζητάνε μόνο έμπειρους μηχανικούς, ή κάνω λάθος?

Η.Π.Α., Καναδάς και Αυστραλία τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί όλων των επιπέδων. Το θέμα είναι να γίνει η αρχή. Είναι αρκετά δύσκολο και θέλει γνωριμίες.

Καναδας Αυστραλία είναι το καθένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο. Θέλει πολύ μεγάλη διαδικασία για αναγνώριση τίτλου και βίζα. Μετά μπορείς να πας και να ψάξεις για δουλειά, το οποίο δεν είναι και εύκολο όταν είσαι εξπατ και μάλιστα χωρίς εμπειρία....Αν έχεις συγγενείς που μπορούν βοηθήσουν ίσως βοηθάει για αρχή.

Κοίτα το θέμα: "Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό", έχει άπειρες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Χωρις εμπειρια, χωρις χρήμα, χωρις γνωριμίες και μονο με αγγλικά πολυ δύσκολα τα πράγματα

Τις χώρες που θελουν βίζα χωρις συγγενή εκει απλα τις ξεχνάς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, χιλιάδες μηχανικοί χωρίς εμπειρία ξεκινάν από κάπου και αρχίζουν την εμπειρία τους, ας μην απογοητέυουμε εντελώς τον άνθρωπο...

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις κάποιον γνωστό, φίλο ή συγγενή που ζει σε κάποια χώρα (κατα προτίμηση Αγγλία λόγω γλώσσας) και μπορεί να σε φιλοξενήσει όλα γίνονται. Θα ετεροαπασχοληθείς για κάποιους μήνες σε δουλειές κυρίως customer service ώστε να εξασφαλίσεις τα προς το ζην και παράλληλα θα ψάχνεις χωρίς άγχος κάτι στο αντικείμενό σου. Το ότι δεν έχεις εμπειρία καθόλου δεν πρέπει να σε απογοητεύει καθώς υπάρχουν θέσεις για όλα τα επίπεδα εμπειρίας, τα πάντα είναι θέμα χρόνου τον οποίο θα "αγοράσεις" δουλεύοντας οπουδήποτε στην αρχή. Καλή αρχή και όπως είπαν οι συνάδελφοι κοίτα το θέμα "Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό", απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις σου πολύ αναλυτικά.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, χιλιάδες μηχανικοί χωρίς εμπειρία ξεκινάν από κάπου και αρχίζουν την εμπειρία τους, ας μην απογοητέυουμε εντελώς τον άνθρωπο...

Είπα απλα οτι ειναι πολυ δύσκολο όχι να μην το προσπαθήσει.. Μπορει να βρει την επομενη μερα μπορει όχι. Σε τετοια θέματα εργασιας δεν υπαρχει τέλεια συνταγή.. Ας ξεκινήσει πάντως διαβάζοντας το ανάλογο νήμα σίγουρα θα λυθούν πολλες απορίες που θα εχει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.