Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!Οικοδομή με οικοδομική άδεια Ιούνιο του 1983 (προ 3-9-1983) και θέλω να σφραγιστεί τώρα από τη πολεοδομία για ρεύμα.Δεν έχει αναθεώρηση ούτε καταγγελία.Με ποια διάταξη θα δείξω στη πολεοδομία ότι είναι στις περιπτώσεις που δεν απαιτείται η διαδικασία αμοιβών και δικαιολογητικών του παλαιού επιβλέποντα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλήμερα!

Προσθήκη Α και Β ορόφου με άδεια του 75 έχει στο στέλεχος, σφραγίδα ρευματοδότησης. Ένα από τα διαμερίσματα παρέμεινε ημιτελές (στα τούβλα). Το 2019 με 4495 ρυθμίζεται ως διαφορετική διαμερισμάτωση κλπ και εμφανίζεται στην ΤΕ ημιτελές (με φωτό κλπ). Τώρα θέλει νέα σύνδεση. Σύμφωνα με τα σχετικά του αρθ107/4495 απαιτείται κανονική άδεια κατηγορίας 1 με όλες τις μελέτες, ΣΔΑ, ΠΕΚ, ΠΕΑ κλπ.

Στην συζήτησή μας με τον -συμπαθέστατο- ιδιοκτήτη, μου είπε πως σε προηγούμενη επικοινωνία, άλλος μηχανικός του είπε ότι με μικρής κλίμακας μπορεί να τελειώσει και να ρευματοδοτηθεί... και δεν απαιτούται όλα αυτά!  Προσωπικά θεωρώ ότι δεν γίνεται και επειδή θέλω να τον προφυλάξω, ζητώ και την άποψη σας.

Προσωπικά μονο με έναν τρόπο φαντάζομαι να μπορεί να προχωρήσει με ΕΕΔΜΚ... Βγάζει μια για διαρρυθμίσεις, ολοκληρώνει (αυθαίρετα) όλες τις κατασκευές (ηλεκτρικά υδραυλικά σοβατίσματα πατώματα κουφώματα κλπ). Υπογράφει βεβαίωση μηχ 4495 ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές (πως όμως; αφού στην δήλωση περιγράφεται ημιτελές...) και με αυτά παει ΔΕΔΔΗΕ, ΕΥΔΑΠ.

Μου ξεφευγει κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο άρθρο 107 το οποίο αναφέρεις, υπάρχει αυτό:

5. α) Στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών, για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία, σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 (Α122) και 3843/2010 (Α62), καθώς και των κατασκευών που έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις των νόμων 4014/2011, 4178/2013 και του παρόντος νόμου και για τις οποίες έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού ποσού ενιαίου ειδικού προστίμου, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε άλλη διάταξη, η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης.
Η περίπτωση α της παρ.5 αφορά εργασίες για την αποπεράτωση αυθαιρέτων, ενώ η περίπτωση β άλλες επιτρεπόμενες εργασίες πέραν της αποπεράτωσης. Ειδικά για τη χορήγηση έγκρισης εργασιών αποπεράτωσης, λαμβάνοντας υπόψη το εδάφιο αα) της περίπτωσης γ, πρέπει η υπαγωγή να είναι περαιωμένη σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 81

Σύμφωνα με το αρθ. 28 του Ν.4495, ορίζεται:

στ) «Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαίρετης κατασκευής» : Η διοικητική πράξη που επιτρέπει την εκτέλεση των εργασιών της παραγράφου 5 του άρθρου 107.

Τώρα να σου πω, δεν έχω καταλάβει από όσα γράφει ο 4495 σε ποια ακριβώς κατηγορία (1, 2 ή 3) ανήκει...

Στις κατηγορίες της ΕΕΔΜΚ (αρθ. 29) πάντως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εργασίες που έχουν απομείνει δεν προβλέπονται στην ΕΕΔΜΚ όπως ισχυριζόταν ο τρίτος (που τελικά δεν ηταν μηχανικός αλλά κατασκευαστής).

Ξεκάθαρη θέση πάντως για την αποπεράτωση δεν λαμβάνει κανείς. Αν παω με το 107 για αποπεράτωση εργασιών απαιτείται έκδοση άδειας κατηγορίας 1. Σε συνεννόηση με την ΥΔΟΜ η "αποπεράτωση νομίμως υφιστάμενης οριζόντιας ιδιοκτησίας σε τριώροφη οικοδομή" θα βγει οικοδομική άδεια κατηγορίας τρία χωρίς προέγκριση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω οικοδομή με άδεια του 2010. Έχει εργοταξιακο και έχει ολοκληρωθεί πλέον η οικοδομή. Θελω να παρει οριστικο-κανονικο ρεύμα. Έμαθα οτι πλέον εκδίδεται απο το e-αδειες μια Βεβαίωση για το ρεύμα. Χρειάζεται όμως πρώτα να εκδοθεί ΠΕΚ και ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

από ότι ξέρω σε άδειες του 2010 όπου δεν είχε ακόμη εφαρμοσθεί ο 4030/11 δεν απαιτείται ΠΕΚ και ΠΕΑ

Την βεβαίωση για το ρέυμα από το e-adeies την έχεις ξεκινήσει, γίνεται όντως;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει ολοκληρώσει κανείς διαδικασία ρευματοδότησης οικοδομής που ανεγέρθηκε με άδεια του 2009 (Π.Δ.93) και ο επιβλέπων μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί;  

Υπόψιν έχει και υπερβάσεις που θα ρυθμιστούν.

Έχω ετοιμάσει αναθεώρηση (είναι σε ισχύ η άδεια) για αλλαγή επιβλέποντα. Εγώ αναλαμβάνω την επίβλεψη από εδώ και στη συνέχεια (ουσιαστικά για να κλείσει ο φάκελος). Ο προηγούμενος έχει βγει σύνταξη εδώ και 5 χρόνια. Πως θα πιστοποιηθεί πότε υλοποιήθηκαν οι εργασίες; Ποιος θα υπογράψει σχετικά με την εφαρμογή των μελετών όπως προέβλεπε η διαδικασία με το Π.Δ.93;

Επίσης, μετά την αναθεώρηση, ποια διαδικασία ρευματοδότησης θα ακολουθήσω αυτή του Π.Δ.93 ή του 4495; (χωρίς ΠΕΚ και ΠΕΑ φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, nzerman said:

....

Υπόψιν έχει και υπερβάσεις που θα ρυθμιστούν.

....

αφού σε κάθε περίπτωση θα κάνεις υπαγωγή στον Ν.4495/17 για την "τακτοποίηση" των υπερβάσεων, με την πληρωμή του 30% του προστίμου και με περατωμένο το κτίριο δίνεις το έντυπο της υπαγωγής για σύνδεση με τα δίκτυα και ξεμπερδεύεις με το ζήτημα του ρεύματος που αφορά το θέμα. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.