Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι μηχανικός και ο πατέρας μου επίσης. Εχω το εξής θέμα. Ο πατέρας μου είναι επιβλέπων μηχανικός σε μια οικοδομή στην οποία έχουν ολοκληρωθεί τα μπετά. Ο ιδιοκτήτης θα κάνει αναθεώρηση για παράταση ισχύος γιατί δεν δύναται να ολοκληρώσει την οικοδομή τώρα. Οι επιβλέψεις έχουν πληρωθεί στον πατέρα μου από την αρχή.Μέχρι να ολοκληρωθεί όμως το έργο θα έχει βγει στη σύνταξη. Οπότε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με τις υπεύθυνες δηλώσεις για ρευματοδότηση;Μήπως πρέπει να γίνει αλλάγή επιβλέποντος τώρα με την παράταση ισχύος;Θα πρέπει να ξαναπληρωθούν οι επιβλέψεις από το στάδιο εργασιών που βρίσκεται η οικοδομή μέχρι τέλους στο νέο μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ανέκδοτο αλλά ειναι πραγματική ιστορία και μεγάλο για μένα πρόβλημα.

Γνωστός μου και τώρα φίλος είχε αναθέσει στο κουμπάρο του μηχανικό την έκδοση οικοδομικής άδειας για μια κατοικία η οποία έχει αποπερατωθεί και τωρα κατοικειται.

 

Πριν από κάμποσο καιρό υπήρξε μια σοβαρότατη διένεξη ανάμεσα στους κουμπάρους με αποτέλεσμα σήμερα να μη μιλάει ο ένας στον άλλο.

 

Η οικοδομή εχει ρευματοδοτηθεί με εργοταξιακό ρεύμα.

Σημειώνω επίσης ότι η οικοδομική άδεια έχει λήξει και έχει αποπληρωθεί η αμοιβή επίβλεψης.

 

Το ερώτημα είναι πως μπορεί να ρευματοδοτηθεί κανονικά τη στιγμή που ο επιβλέτων δεν παραιτείται ή δεν εκδιδει τα απαραίτητα δικαιολογητικά και ο ενδιαφερόμενος δεν θέλει να έχει καμμιά επαφή μαζί του?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μέχρι τώρα γνώριζα ότι για να αρχίσεις τις διαδικασίες ηλεκτροδότησης πρέπει να προσκομίσεις στη ΔΕΗ την πολεοδομική άδεια η οποία να έχει τη θεώρηση ότι έχουν αποπερατωθεί οι εργασίες!

και όμως ήρθε ένας πελάτης στον οποίο έχει δωθεί αριθμός παροχής από τη ΔΕΗ (δεν έχει πάρει το μετρητή ακόμα) χωρίς να έχει πάνω στην οικοδομική άδεια τη θεώρηση για την αποπεράτωση των εργασιών!!!!

γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει???

μπορεί να είναι απλό το θέμα αλλά μιας και δεν ασχολούμαι και πολύ συχνά με θέματα αδειών θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου εμπειρότερου πάνω σε αυτά τα θέματα!

ευχαριστώ εκ των προτέρω!!!

 

Παρατηρήσεις:

1. παρακαλώ μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία στους τίτλους των θεμάτων, απαγορεύονται από τους Κανόνες Συμμετοχής!

2. Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

1) Αίτηση από την ΔΟΥ που κατατίθεται μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά

στον τόπο όπου ο φορολογούμενος υποβάλλει την φορολογική του δήλωση.

2) Αρχικός πίνακας - δεν χρειάζεται αν η άδεια οικοδομής είναι πριν το 1995.

(αντίγραφο θεωρημένο από Πολεοδομία)

3) Πίνακας αρχικού κόστους (ισχύουν τα ίδια με επάνω)

4) Τελικός πίνακας θεωρημένος από τον πολιτικό μηχανικό που να συμφωνεί

με τα ποσά που βγάλαμε στους πίνακες (αναλυτικός & συγκεντρωτικός).

5) Αναλυτικός πίνακας που τον φτιάχνουμε εμείς.

6) Συγκεντρωτικός πίνακας που τον φτιάχνουμε εμείς.

7) Τιμολόγιο ηλεκτρολόγου & σχέδιο ηλεκτρολόγου.

8-) Φωτοτυπίες τιμολογίων & αποδείξεων.

Link to comment
Share on other sites

ser σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά άλλο ρώτησα...

 

ερώτηση:

είναι δυνατόν να ηλεκτροδοτηθεί ακίνητο χωρίς να έχει θεωρηθεί η οικοδομική άδεια από την πολεοδομία ότι έχουν αποπερατωθεί οι εργασίες???

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αυθαιρεσίες , μπορεί να κάνει αίτηση γιά τελική αυτοψία .

 

Αν έχει αυθαιρεσίες .....

 

Αυθαιρεσίες δεν έχει η πολεοδομία όμως αρνείται χωρίς τη συμμετοχή του επιβλέποντα.

Έχει κάποιος σχετική νομολογία?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από την Κατερίνη ...

 

Λοιπόν ζήτησαν:

 

1. Υπεύθυνη δήλωση Μηχανικού

2. Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη

3. Δήλωση εγκαταστάτη υδραυλικού

4. Τεχνική έκθεση μηχανικού ...

5. Την πρωτότυπη άδεια

 

Αυτοψία ΟΧΙ (ευτυχώς :wink:γιατί θα καθυστερούσαμε πολύ) - Photo ΟΧΙ !!

 

Παίρνεις πρωτόκολλο - φεύγεις και σε μια βδομάδα έτοιμο (Επειδή ο πελάτης είναι στρατιωτικός του είπαν να περάσει την δευτέρα !!!! 8)8)8-) )

 

Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποιο υπόδειγμα για τα 1-4 που αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

@Mikepaltri

Νόμιμα, όχι

 

@ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Ας κάνει την αίτηση στην πολεοδομία και μετά να δούμε αν θα συνεχίζει να αρνείται η πολεοδομία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.