Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Πριν καποια χρόνια βγήκε μια άδεια οικοδομής δυόροφης κατοικίας, έρχεται σήμερα ο ιδιοκτήτης και μου ζητάει μία τεχνική έκθεση για να μπορέσει να πάρει ρεύμα.Μήπως έχει κανείς κάποια τυποποιημένη? αν όχι..η έκθεση θα γράφει τι εργασίες έπρεπε να γίνουν ή τι υπολείπεται να γίνει ως την ολοκλήρωση του έργου? ευχαριστώ.. :roll:

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Αν η οικοδομή έχει αποπερατωθεί, τότε θα πρέπει κατά τα γνωστά να πληρώσει την αμοιβή επίβλεψης, να καταβληθούν οι σχετικές κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ) και στην συνέχεια να θεωρηθεί η άδειά του από την πολεοδομία για την αποπεράτωση των εργασιών.

Αν δεν έχει τελειώσει και θέλει παράταση για την εργοταξιακή παροχή, τότε θα πρέπει να γράψεις ότι υπολείπονται εργασίες για την εκτέλεση των οποίων είναι απαραίτητη η παροχή ηλεκτρικού ρεύμετος στο εργοτάξιο (αναφέροντας ενδεικτικά δυο-τρεις). Δυστυχώς, δεν έχω διαθέσιμο ένα υπόδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

sonia μια ερώτηση που μπορεί να είναι πολύ σημαντική.

Στην άδεια ήσουν ο μλετητής/επιβλέπων?

Αν ναι ισχύουν αυτά που είπαν παραπάνω.

Αν όχι, τότε υπάρχει πρόβλημα, διότι μόνο ο μελετητής/επιβλέπων μπορεί να δώσει την αντίστοιχη βεβαίωση εκτός αν αυτός παραιτηθεί από την επίβλεψη και αναλάβεις εσύ ως επιβλέπων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ευχάριστη έκπληξη οι αλλαγές …

Όμως έχω και το εξής θέμα: ποια είναι η διαδικασία μετατροπής εργοταξιακού ρεύματος σε μόνιμο? Και επίσης φαντάζομαι ότι είναι θέμα του επιβλέποντος μηχανικού, ε? Αλλά αν δεν έχει γίνει μπορώ να το κάνω εγώ ή σημαίνει ότι ο φάκελος στη πολεοδομία δεν έχει κλείσει (δεν θεωρείται τελειωμένο το έργο παρόλο που είναι!) οπότε δεν μπορώ εγώ να εμπλακώ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει το ρεύμα να μετατραπεί από εργοταξιακό σε μόνιμο θα πρέπει να έχει αποπερατωθεί το έργο. Εφόσον αυτό έχει συμβεί, υπογράφονται οι σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις από ιδιοκτήτη και τον/τους επιβλέποντα/ες μηχανικό/ούς (και όχι από κάποιον τρίτο μηχανικό), καταβάλλεται η αμοιβή επίβλεψης και οι σχετικές κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ) και η Πολεοδομία σφραγίζει την άδεια. Αν η άδεια δεν είναι τακτοποιημένη από αυτή την πλευρά, τότε δεν μπορείς να γίνει οριστική σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας,

Με πήρε τηλέφωνο ένα παλιός πελάτης και μου ζήτησε μια λίστα αποπεράτωσης έργου με τον προϋπολογισμό γιατί θέλει να πουλήσει την κατοικία, αρκεί η τεχνική έκ8εση που μας έδωσε πολύ ευγενικά ο ptsounou ή χρειάζομαι και κάποιο άλλο έγγραφο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.