Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Απλα΄με βάση τον 3843 το βίντεο προβλέπεται στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων και θα ισχύει μόνο για άδειες που εκδίδονται από 1-1-2011 και όχι για τις ήδη εκδοθείσες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω στα σκαριά την πρώτη μου αναθεώρηση άδειας και μου έχει προκύψει το εξής πρόβλημα: πρόκειται για οικοδομή με τα μπετά να έχουν ολοκληρωθεί το 1995, συνολικής επιφάνειας 320 τμ, και ο ιδιοκτήτης της θέλει τώρα για φορολογικούς λόγους να χρησιμοποιήσει μόνο τα 250 τμ. Η αρχική μου σκέψη ήταν να χωρίσω το κτίσμα σε δύο διαμερίσματα και το μικρότερο να παραμείνει στα μπετά ως ημιτελές. Η απορία μου είναι αν θα μπορέσει να πάρει ρεύμα για το ένα διαμέρισμα, όταν στην ίδια οικοδομή θα υπάρχει δεύτερο ημιτελές; Επίσης, γνωρίζει κανείς αν θα χρειαστεί να γίνει σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

χμμ

Εκτός εάν υπάρχει αναθεώρηση επ'αορίστου ισχύος, η άδεια σου έχει λήξει,συνεπώς πώς θα κάνεις αναθεώρηση?

Τα άλλα που περιγράφεις γίνονται.

Η σύσταση έπρεπε να έχει ήδη γίνει, εάν όχι τότε θα γίνει τώρα απλά κοστίζει περισσότερο (στην εφορία).

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι υπάρχει αναθεώρηση το 1998 με ισχύ επ' αόριστον, για μικροαλλαγές στα αρχιτεκτονικά, οι οποίες δεν προχώρησαν τελικά και η οικοδομή σταμάτησε όταν τέλειωσαν τα μπετά. Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η αναθεώρηση για παράταση ισχύος επ αόριστο γίνεται μετά το πέρας των μπετών.Σίγουρα έχει γίνει έτσι?Ετσι όπως τα γράφεις δεν νομίζω να έγιναν όπως πρέπει.

Η αρχική μου σκέψη ήταν να χωρίσω το κτίσμα σε δύο διαμερίσματα και το μικρότερο να παραμείνει στα μπετά ως ημιτελές. Η απορία μου είναι αν θα μπορέσει να πάρει ρεύμα για το ένα διαμέρισμα, όταν στην ίδια οικοδομή θα υπάρχει δεύτερο ημιτελές; Επίσης, γνωρίζει κανείς αν θα χρειαστεί να γίνει σύσταση;

 

Μπορείς να κάνεις την αρχική σου σκέψη και προφανώς μπορεί να πάρει ρεύμα μόνο το ένα.Σύσταση δε χρειάζεται να γίνει τώρα για τη διαδικασία της ρευματοδότησης μόνο του ενός διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη χρειάζεται να γίνει σύσταση οριζόντιας τώρα, αλλά το κόστος των συμβολαίων θα είναι μικρότερο σήμερα, που η οικοδομή είναι στον σκελετό, σε σχέση με το κόστος, όταν θα έχει ολοκληρωθεί το ένα διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon είχες δίκιο. Τα πράγματα δεν ήταν ακριβώς όπως μου τα είχε πει ο πελάτης. Μόλις πήρα στα χέρια μου το στέλεχος της άδειας από την πολεοδομία (Καπανδρίτι). Η άδεια έχει εκδοθεί το 1995 και έχει γίνει μια αναθεώρηση για αλλαγές στα αρχιτεκτονικά και αλλαγή επιβλέποντος το 1997, με ισχύ μέχρι το 1999, όπως γράφει. Επίσης στην τελευταία σελίδα δεν έχει μπει σφραγίδα για την περαίωση του φέροντος οργανισμού. Ο μηχανικός στην πολεοδομία βέβαια μου είπε πως αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα και πως μπορώ να προχωρήσω σε νέα αναθεώρηση, η οποία θα έχει πια ισχύ επ' αόριστον. Ελπίζω να μου τα λέει καλά, θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αποδείξεις (μέσω του ΙΚΑ) ότι τα μπετά ολοκληρώθηκαν εντός της πρώτης τετραετίας για να πάρεις επ' αόριστον ισχύ.Ψάξε στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

Γιατί το κορίτσι το στέλνεις στο ΙΚΑ;

Δεν αρκεί η ανάληψη της ευθύνης για το σκελετό από τον νέο επιβλέποντα (όπως αναφέρει;) ο οποίος, αφού ποτέ δεν παραιτήθηκε, αναλαμβάνει και τη βαριά ευθύνη της σωστής εκτέλεσης του έργου μέχρι σήμερα;

Γιατί να παρουσιάζει τιμολόγια ή ένσημα ΙΚΑ;

Μπορεί ο ιδιοκτήτης να παρανόμησε και

α. τα πρώτα να μην τα έκοψε ποτέ αλλά και

τα β' να μην τα έβαλε επίσης ποτέ ή να τα έβαλε μεταχρονολογημένα

(τί σχέση η επίβλεψη με αυτά;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι υπηρεσία και έχει κύρος αν είναι τα ημερομίσθια σωστά περασμένα η πολεοδομία δεν τα αμφισβητεί.Το ΙΚΑ το χρησιμοποιούμε και στην ημερομηνία κατασκευής αυθαιρέτων.Νομίζω πως είναι πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.