Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Εγώ έχω περίπτωση που ο στατικός συνταξιοδοτήθηκε , αλλά η επίβλεψη και τα λοιπά , είχαν πληρωθεί με την έκδοση της αδείας . Επίσης ο Φ.Ο. αποπερατώθηκε πριν την συνταξιοδότηση του . Επειδή λοιπόν βάσει του νόμο , η ευθύνη του συνεχίζει να υπάρχει αν και συνταξιοδοτήθηκε , είναι λογικό να μπορεί να δώσει και την βεβαίωση , γιά κάτι που κατασκευάστηκε όταν εργαζόταν .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεότερα από υδομ αγίας παρασκευής για την τελική ηλεκτροδοτηση αδειας με νοκ...για πεκ θέλει   ΠΕΑ, βεβαίωση εγκατάστασης φυσικού αερίου, βεβαίωση υδραυλικού και όλα τα πορίσματα ελεγκτών (τα έχει η υδομ, αλλα καλου κακου ας έχετε ονόματα ελεγκτών και αα). Για ρεύμα θέλει απλή αίτηση του ιδιοκτητη και το πεκ.

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους τους Συναδέλφους.

 

Έχω την εξής περίπτωση στη οποία θα ήθελα τα φώτα σας.

Έργο είχε αναλάβει πατέρας μου μελέτη και επίβλεψη. Τελειώνει πρακτικά το έργο το 2012 και έρχονται για ηλεκτροδότηση την οποία ζητάει ο εργοδότης να είναι "εργοταξιακή" διότι τότε δεν είχε λεφτά να πληρώσει για την επίβλεψη (το δέχθηκε ο πατέρας μου γιατί ο εργοδότης είναι συγγενής). Έχει γίνει η πλήρης διαδικασία με ΥΔ, φωτογραφίες, τεχνικές εκθέσεις κτλ. και δίνουν το ρεύμα το εργοταξιακό. Το 2014 βγαίνει ο πατέρας μου στη σύνταξη και κάνουμε αλλαγή επιβλέποντος στο δικό μου όνομα (και όχι ηλεκτροδότηση γιατί πάλι δεν είχε λεφτά, μόνο μου έδωσε μια προκαταβολή 10% άλλο ποσό δεν έχω πάρει ούτε εγώ ούτε ο πατέρας μου). Έρχεται σήμερα ο τύπος και μου κάνει εξώδικο λέγοντας πως με έχει πληρώσει και πως δεν έχω κάνει εγώ τις απαραίτητες ενέργειες για να ηλεκτροδοτηθεί και πως αν δεν κάνω τις απαραίτητες ενέργειες με καθιστά υπεύθυνο για ζημίες που μπορεί να πάθει.

 

Διαβάζοντας τον 4030 αρ. 7 παρ. 12 όπως άλλαξε, διαπιστώνω και εγώ πως αντικατέστησαν τη λέξη "αμοιβών" με τη λέξη "εισφορών". Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει άμεσα να κόψω την απόδειξη (την οποία δεν είχα κόψει τόσο καιρό) και να πληρώσω ΦΕΜ και ΦΠΑ χωρίς αυτός προφανώς να θέλει να πληρώσει την αμοιβή και πως θα πρέπει να κινηθώ δικαστικά. Υπάρχει καμία πρόταση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά την αλλαγή επιβλέποντα για οποιοδήποτε λογο υπάρχει τεχν. Έκθεση με το στάδιο των εργασιών και εξόφληση του τμήματος των επιβλέψεως που αφορούν τις εργασίες που έχουν γίνει. Ο νέος επιβλέποντα δικαιούται το υπολοιπο μέχρι την αποπεράτωση των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Για το στάδιο εργασιών ναι, το οποίο και έλεγε ότι ουσιαστικά είναι ολοκληρωμένο όχι όμως και τυπικά. Για αμοιβές επίβλεψης δεν γίνεται λόγος σε αυτή ούτε και είχε κοπεί κάποιο παραστατικό (πιθανόν λάθος αυτό).

Edited by MANOSKOK
Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία μας είναι απαραίτητη η κατάθεση του τμήματος των αμοιβών με το αντίστοιχο φεμ και ΤΣΜΕΔΕ. Αν και στην περίπτωση σου ο προηγούμενος μηχανικός είναι ο πατέρας σου δεν μπορείς να είσαι εσύ αυτος που θα πληρωθεί και θα είναι υπευθυνος για εργασίες που δεν επέβλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι λίγο πιο σχετικό με τη ρευματοδότηση...

Πολυκατοικία με άδεια του 1994, έχει αποπερατωθεί πριν το 2000.

Ένας από τους ιδιοκτήτες θέλει τώρα να συνδεθεί με το δίκτυο.

Γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να πάω από πολεοδομία να πάρω στέλεχος σφραγισμένο για ηλεκτροδότηση;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή Μηχανικού βασίστηκε στην εγκύκλιο 81104 περί αλλαγής Μηχανικού λόγω συνταξιοδότησης. Εγώ ως επιβλέπων πρέπει να εισπράξω και λεει η εγκύκλιος πως το ζήτημα τον αμοιβών δεν είναι πολεοδομικό αλλά αποτελεί αντικείμενο των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι λίγο πιο σχετικό με τη ρευματοδότηση...

Πολυκατοικία με άδεια του 1994, έχει αποπερατωθεί πριν το 2000.

Ένας από τους ιδιοκτήτες θέλει τώρα να συνδεθεί με το δίκτυο.

Γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να πάω από πολεοδομία να πάρω στέλεχος σφραγισμένο για ηλεκτροδότηση;

Ναι θες θεώρηση Ο.Α από Υ.ΔΟΜ

1. αίτηση

2.Τ.Ε περί τηρήσεως περιγράμματος..

3.Υ.Δ μηχανικού ότι τηρήθηκαν οι μελέτες όπως εγκρίθηκαν

4.Υ.Δ ιδιοκτήτη ότι συμφωνεί με την από .. Τ.Ε και αναλαμβάνει την ευθύνη για οποιαδήποτε αυθαιρεσία γίνει από ..

5. ΦΕΜ σε τμήμα τις επίβλεψης (επί της συμφων..

6. συμφωνητικό αμοιβής

7.Τσμεδε επί της νομίμου

8.Δήλωση Υδραυλικού Θεωρημένη από το σύλλογο των Υδρ..

 

Μετά απ' ευθείας στη ΔΕΗ (δεν χρειάζεται πλέον θεώρηση ΕΚΚΟ από ΔΟΥ)

με σχέδιο Ηλεκτρ και ΑΠΥ Ηλεκρ  με θεώρηση από σύλλογο Ηλ/γων

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.