Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας σε ένα σχετικά δύσκολό θέμα.

Ιστορικό : Πριν 4 μήνες περίπου , πελάτης μου αγοράζει οικόπεδο με ακίνητο εντός αυτού το οποίο η αρχική άδεια του 1986 προέβλεπε σαν 50 τμ. κατοικία , στη συνέχεια και με διάφορές προσθήκες κατέληξε να λειτουργεί σαν κατάλυμα με εμβαδό περίπου 200 τμ. Ο πελάτης μου ζήτησε από τον ιδιοκτήτη να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες , όπως και έγινε με δικό του μηχανικό και τελικά το ακίνητο μεταβιβάστηκε νόμιμα. Ο παλιός ιδιοκτήτης όμως δεν είχε πληρώσει ποτέ αμοιβή επίβλεψης στον μηχανικό που εξέδωσε την οικοδομική άδεια του 1986 (ρεύμα έπαιρνε από γειτονικό σπίτι φίλου και συγγενή) με αποτέλεσμα σήμερα που ο πελάτης μου πήγε στο ΔΕΔΗΕ να ζητήσει παροχή, του είπαν όπως είναι φυσιολογικό να προσκομίσει οικοδομική άδεια θεωρημένη, πηγαίνοντας λοιπόν στην πολεοδομία κατάλαβε τι μέλει γενέσθαι. Στο μέλλον σκοπεύω να βγάλω και νέα οικοδομική άδεια στο οικόπεδο μιας και υπάρχει υπόλοιπο δόμησης.

Ερώτηση:

Α.Ο πρώτος μηχανικός που δεν έχει πληρωθεί η επίβλεψη είναι συνταξιούχος εδώ και πολλά χρόνια , το ακίνητο είναι ολοκληρωμένο επίσης εδώ και πολλά χρόνια. , τι κάνω σε αυτή την περίπτωση πως μπορεί να πάρει ρολόι ΔΕΗ. Μήπως να τυπώσω βεβαίωση 4495 για σύνδεση με δίκτυα ( θα είναι βέβαια στο όνομα του παλιού ιδιοκτήτη) και το αλλάζει μετά, σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα επίσης να ξέρω αν θα έχω το ίδιο πρόβλημα και στην άλλη φάση της νέας οικοδομικής άδειας.

Β. Αν η παραπάνω λύση με τον 4495 δεν  σας ακούγεται καλή , πόσο εύκολη είναι η διαδικασία που προβλέπεται από την πολεοδομία,  με το δεδομένο ότι ο παλιός μηχανικός είναι πλέον συνταξιούχος.

ευχαριστώ

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Το να τυπώσεις βεβαίωση 4495 δεν θα σε καλύπτει δεδομένου ότι δεν έχεις πλήρως αυθαίρετο κτίριο αλλά υπάρχουν τετραγωνικά που καλύπτονται από άδεια και επομένως θα σου ζητηθεί να προσκομίσεις και αυτήν. Επιπλέον προφανώς είναι λάθος να εκδώσεις βεβαίωση στο όνομα ενός ανθρώπου που δεν είναι πλέον ιδιοκτήτης.

Σίγουρα θα συναντήσεις πρόβλημα και στην έκδοση νέας άδειας αφού δεν μπορείς να έχεις 2 ανοιχτές άδειες για το ίδιο ακίνητο. Ή κάνεις αναθεώρηση ή κλείνεις την παλιά και βγάζεις καινούρια. Γενικώς κακώς δεν ελέγξατε το θέμα πριν την αγοραπωλησία ώστε να φροντίσει ο παλιός ιδιοκτήτης να κλείσει την άδεια.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω επί της διαδικασίας διότι δεν το έχω κάνει. Δες αν μπορείς να βρείς κάποια αντίστοιχη περίπτωση στα παραπάνω ποστ του νήματος ή αν μπορέσει να απαντήσει κάποιος συνάδλεφος που του έχει τύχει και γνωρίζει καλύτερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό όταν αγοράζεις σπίτι πρέπει να βάζεις σαν σύμβουλο έναν πολιτικό μηχανικό για να δει τα χαρτιά του σπιτιού.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , σκέφτηκα και κάτι άλλο , το να εκδώσω τώρα μια βεβαίωση του 4495/17 στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη και με αυτή να συνδεθεί , πως σας φαίνεται ; 

Και όταν θα πάω για τη Νέα  άδεια να κλείσω την παλιά και να συνεχίσω τότε. Με το δεδομένο ότι χρειάζεται ρεύμα άμεσα λόγω τουριστικής σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρει βεβαίωση για το ρεύμα ως αυθαίρετο θα πρέπει να είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο

https://www.deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/arxiki-sundesi/eks-oloklirou-authaireto-ktisma-i-authaireto-autot

 

Δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετο δεδομένου ότι η άδεια δεν έχει κλείσει.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμένο αυθαίρετο ή αυτοτελές τμήμα (όροφος ας πούμε ) δε νομίζω πάντως να μπορεί να θεωρηθεί αυθαιρετο λόγω άδειας έστω κι αν αυτή δε έχει κλείσει , άλλωστε θα έπρεπε σε αυτή την περίπτωση να είχαν περαστεί όλα τα τετραγωνικά στη δήλωση.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, 

σε διωροφο ακινητο με αδεια του 1986, φαινεται μη αποπερατωμενος ο Α οροφος. Στην πραγματικοτητα η οικοδομη εχει αποπερατωθει και ο Α οροφος ειναι συμφωνος με τα σχεδια. Στο ισόγειο καποιες αυθαιρεσίες που υπηρχαν, τακτοποιηθηκαν με το 4495/17.

Ο πελατης θελει να τακτοποιησει το θεμα και να παρει την τελικη σφραγιδα για να βαλει ρολοι ΔΕΗ στον Α οροφο. Βεβαιωσεις και υπευθυνες δηλωσεις απ τους προηγουμενους μηχανικους δε μπορουμε να παρουμε γιατι εχουν πεθανει. Μου ειπαν οτι πρεπει να γινει αναθεωρηση για αλλαγη μηχανικων.

Αλλη διαδικασια δεν υπαρχει εκτος απ την αναθεωρηση αδειας?

Π.χ. Να παω με το νομο 1512 για οριστικη συνδεση κατοπιν αυτοψιας?

Ευχαριστω

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αναθεώρηση γιατί δεν απέμειναν εργασίες για επίβλεψη. Το έχω αντιμετωπίσει.

Πρέπει να τακτοποιηθούν οι αμοιβές επίβλεψης των προηγούμενων και να ακολουθήσει αυτοψία από την πολεοδομία !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

έχω μία ρευματοδότηση ενός καταστήματος το οποίο έχει αποπερατωθεί αλλά δεν έχει ρευματοδοτηθεί.

Η οικοδομική άδεια είναι η 714/1998 και έχει λήξει. 

Ο επιβλέποντας μηχανικός έχει συνταξιοδοτηθεί αλλά έχει πληρωθεί την επίβλεψη. 

Πως το αντιμετωπίζω;

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 22/7/2017 at 10:29 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

Για εργοταξιακή παροχή το 2008 πλήρωσα κάπου 650€

και άλλα 1100-1150€ για μόνιμο τριφασικό  

 

Από την άλλη

την  εργοταξιακή παροχή πριν τον Ν 4030/11 την έπαιρνες γιατί σου ήταν απαραίτητο το ρεύμα  για να κάνεις ορισμένες εργασίες 

ώστε να αποπερατώσεις την οικοδομή και να δικαιούσαι το τελικό (μόνιμο) ρεύμα

Δηλ δεν σου δινόταν χωρίς αυτοψία ΥΔΟΜ  και  αρχικά όχι πέραν 2ετίας

Αν δεν τελείωνες μέσα στη 2/ετία μπορούσες να την  ανανεώσεις μόνο ΜΙΑ φορά και για 1-2 επί πλέον χρόνια κατά την κρίση της ΥΔΟΜ

 

Σήμερα μετά την ισχύ του 4030 την δικαιούσαι ευθύς εξ αρχής με την έκδοση της άδειας δόμησης και χωρίς τον περιορισμό της 2/ετίας

Μάλιστα τώρα λόγω της κρίσης με διάφορες ΚΥΑ οι εργοταξιακές ανανεώνονται συνεχώς αυτόματα -χωρίς μεσολάβηση ΥΔΟμ-

αρκεί να την είχες πάρει ήδη μια φορά (είτε πριν είτε μετά το 2011 ) 

 

Έτσι πολλοί σήμερα ενώ έχουν τελειώσει πλήρως τις κατασκευές διατηρούν την εργοταξιακή

επί 7-9 χρόνια για να μην πληρώνουν Δημ Τέλη, αλλά μόνο το ρεύμα

Δηλαδη εφ όσον η οικοδομική άδεια είναι ακόμα σε ισχύ λόγω παρατάσεων κτλ και εφόσον είναι δυνατή και η παράταση εργοταξιακου ρεύματος αντίστοιχα , ο ιδιοκτήτης δύναται να διαμένει σε αποπερατωμένη κατασκευή με την χρήση εργοταξιακου ; Δεν ελέγχεται από κάπου το παραπανω ; ( πχ φουσκωμένους λογαριασμούς ηλεκτρικού )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.