Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Κάτι είχα ακούσει κι εγώ προ 8μήνου περίπου (δεν ξέρω αν ήταν ράδιο αρβύλα) ότι τις αυτοψίες για οριστική σύνδεση με τη ΔΕΗ θα αναλάβουν οι Μηχανικοί από τις τεχνικές υπηρεσίες των οικείων Δήμων!!

 

Νομίζω πώς αυτό έχει αρχίσει να εφαρμόζεται σε μερικούς δήμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεί να γίνει σταδιακή ρευματοδότηση ενός κτιρίου; Ξέρω το τυπικό πως το κτίριο πρέπει να έχει αποπερατωθεί αλλά στην πράξη δεν είναι δυνατόν τα καταστήματα του ισογείου να αναμένουν την κατασκευή πχ του 5ου (που μπορεί να μην πραγματοποιηθεί και ποτέ).

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει σταδιακή ρευματοδότηση ενός κτιρίου; Ξέρω το τυπικό πως το κτίριο πρέπει να έχει αποπερατωθεί αλλά στην πράξη δεν είναι δυνατόν τα καταστήματα του ισογείου να αναμένουν την κατασκευή πχ του 5ου (που μπορεί να μην πραγματοποιηθεί και ποτέ).

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Σε παλαιότερες άδειες που έχω δει βεβαιώνονταν η τμηματική αποπεράτωση και έδινε ρεύμα σε αυτά.

 

Δεν ξέρω τώρα τι ισχύει.....ρώτα στη ΔΕΗ να σου πούν std.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε δικία μου περίπτωση (παλιά η μισή οικοδομή είχε ρεύμα) δεν ήρθαν για αυτοψία αλλά ήθελα όλα τα χαρτιά να γίνουν για εφορία,τιμολόγια,ΙΚΑ,βεβαίωση Δημου για τετραγωνικά

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικοτερο ξεχνατε παιδια....απαιτειται και το αναλογο 'λαδωμα' για να παρουν μπρος τα γραναζια της κρατικης μηχανης!1 ευρω το μετρο παει το μαλλι... :lol:

 

Παντως υπαρχουν δυο τροποι....με ή και χωρις αυτοψια με τα δικαιολογητικα που χρειαζονται να ειναι λιγο πολυ τα ιδια.( Ισως διαφερει απο πολεοδομια σε πολεοδομια αλλα δεν το νομιζω )

Χαρτι ηλεκτρολογου οντως χρειαζεται οπως και του υδραυλικου...το δυσκολο και το χρονοβορο στην δικια μου την περιπτωση ηταν η συγκεντρωση ΟΛΩΝ των παραστατικων της οικοδομης για την εφορια ( ευτυχως δεν ζητησαν φωτοαντιγραφο αλλα καθησα και τους εφτιαξα αναλυτικο excelaki για ΟΛΑ τα τιμολογια )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

salpigoal λάδωμα για ποιον λόγο?

Και που? στην εφορία? στην ΔΕΗ? Στην Πολεοδομία?

Από τότε που εφαρμόσθηκε η Υ/Δ μηχανικού, λάδωμα θέλει μόνο όταν υπάρχουν παρανομίες και πάλι χοντρές και σε συγκεκριμένες περιοχές.

Αλλιώς γιατί να λαδώσεις? για να σου δώσει το χαρτί σε 2 ημέρες αντί σε 5 ημέρες? Σιγά μην τους κάνω την χάρη (όχι ότι είχα ποτέ πρόβλημα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Λαδωμα στην πολεοδομια βεβαιως φιλε μου...

Το να περασεις απο το εργοταξιακο ρευμα στο κανονικο προβλεπεται σαν ορος στις περισσοτερες απο τις συμβασεις αγοραπωλησιας κατοικιων . γεγονος που οι πολεοδομιες βεβαιως και το γνωριζουν και το εκμεταλευονται πιεζοντας τον κατασκευαστη μηχανικο.....

 

Στη τελικη σου λενε....ρευμα παιρνεις...χωρις αυτο δεν πας πουθενα...πρεπει να τα σκασεις...

Και εννοειται οτι το λαδωμα δεν τελειωνει εδω....

Αργοτερα μολις παρεις το φωτοαντιγραφο του στελεχους με την αναλογη σφραγιδα για την ΔΕΗ κλεινεις ενα ραντεβου με τον εργολαβο της ΔΕΗ να ερθει να δει την οικοδομη....αλλο λαδωμα αυτος....για να ξεπεραστουν τυχον εμποδια και να επισπευσει τις διαδικασιες συνδεσης.

Αν εσυ πρεπει να παραδωσεις την οικοδομη σε 4 μηνες ας πουμε δεν μπορει να το ρισκαρεις.....θυμισου κι αυτο που γραφω πιο πανω για την συμβαση!

Η εφορια παντως ηταν η μοναδικη που δεν με ταλαιπωρησε και εγιναν ολα νομιμα και ΤΑΧΥΤΑΤΑ!

 

ΥΓ : Η εμπειρια μου βεβαιως αφορα συγκεκριμενη πολεοδομια αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα αλλαζουν και πολυ τα πραγματα και σε αλλες πολεοδομιες :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και μια και που έχετε πιάσει κουβέντα για τις ηλεκτροδοτήσεις, μήπως υπάρχει κάποιος καλός συνάδελφος που να έχει την εγκύκλιο 108/85, περί ηλεκτροδοτήσεων οικοδομών άνευ αυτοψίας?

 

Έχω φάει τον τόπο και τις Πολεοδομίες και δεν έχω βρει τίποτα....

 

Τώρα, το γεγονός ότι θεωρούν άδειες με βάση μια εγκύκλιο που δεν έχουν, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.....

Link to comment
Share on other sites

Εγκ-78633/15333/108/11-11-85. [ ΙΣΧΥΕΙ από 11.11.1985 ]

"Σύνδεση οικοδομών με δίκτυα ηλεκτρισμού και ύδρευσης".

 

 

Σε συνέχεια της Εγκ-96/85 εγκυκλίου και με αφορμή

ερωτήματά σας πληροφορούμε τα παρακάτω:

1. Για τυχόν υπερβάσεις, που θα διαπιστώνετε στις κατασκευές

του άρθ-87 του ΓΟΚ/73, που επιτρέπονται πέραν του μεγίστου

επιτρεπομένου ύψους, και όταν αυτές δεν εξικνούνται σε βαθμό

δημιουργίας ανεξαρτήτων αυτοτελών χώρων θα ακολουθείτε την

διαδικασία των πα.1 και 2 της παραπάνω Εγκυκλίου.

2. Η υποχρέωση τελικής αυτοψίας και θεώρηση της άδειας για

την σύνδεση με τα δίκτυα ΔΕΗ ύδρευσης κλπ. της Παρ.2 του άρθ-9

του Ν-1512/85 αναφέρεται στις άδειες που εκδόθηκαν είτε με τις

διατάξεις του από ΠΔ/3-9-83 είτε με τις διατάξεις της

Αποφ-27067/78 απόφασης Υπουργού εφαρμοζομένων των μεταβατικών

διατάξεων του παραπάνω Δ/τος και όχι για τις άδειες που

εκδόθηκαν μόνο με τις διατάξεις της 27067/78. Για σύνδεση

οικοδομών με δίκτυα ΔΕΗ-Υδρευσης που αναγέρθηκαν με άδειες της

τελευταίας περίπτωσης (δηλ. μόνο με τις διατ. της 27067/78 ) θα

προσκομίζετε στην ΔΕΗ ή την εταιρεία 'Υδρευσης αντίγραφο της

οικοδομικής άδειας επικυρωμένο με την ειδική για την περίπτωση

σφραγίδα, χωρίς αυτοψία".

 

Σχετική νομοθεσία:

Εγκ-96/85.

Αρθ-87 του ΓΟΚ/73.

Παρ.2 του Αρθ-9 του Ν-1512/85.

ΠΔ/3-9-83.

Αποφ-27067/78.

Εγκ-61/85.

Εγκ-96/85.

Εγκ-122/86.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.