Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

η δεη το δεχεται αυτο που ειναι φωτοτυπια? αν εγω επεμβω στο αρχειακι και γραψω στον υπολογιστη τα στοιχεια θα το δεχτει αυτο? μπορω στο σχεδιο εγκαταστασησ που λεει να προσθεσω απο τον υπολογιστη το σχεδιο υπο κλιμακα ή να του λεω βλεπε συνημενα το σχεδιο και σε μια Α4 να εχω το σχεδιο παλι υπο κλιμακα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δε θα είχα πρόβλημα

αλλα ποιός ξέρει τι γνώμη μπορεί να έχουν στην κάθε ΔΕΗ

 

κάνε το όπως λές και το πολύ το ξαναγράφεις επιτόπου με το χέρι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Να κάνω κι εγώ μια σχετική ερώτηση: αν υποθέσουμε πως καταθέτουμε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τη ρευματοδότηση, υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποίο πρέπει ο ιδιοκτήτης να πάει στις υπηρεσίες (ΔΕΗ, νερό κ.ο.κ) για να κάνει τις συνδέσεις ή μπορεί να το κάνει όποτε θέλει?

Επίσης, νομίζω πως για να πάει ο ιδιοκτήτης στις υπηρεσίες αυτές, δεν είναι απαραίτητο να έχει ξεμπερδέψει και με την εφορία (ΕΚΚΟ, τελικός πίνακας) -εφόσον μάλιστα υπολείπονται κι εργασίες, σωστά??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Ασχολούμαι με μια δουλειά της οποίας η άδεια έχει λήξει. Η οικοδομή είναι τετραώροφη και έχει φθάσει στο στάδιο των σοβάδων. Ο πελάτης επιθυμεί να κατοικήσει στον πρώτο όροφο και όπως καταλαβαίνεται θα χρειαστεί να βάλουμε πατώματα, είδη υγιεινής, εσωτερικές πόρτες κτλ.

 

Οι απορίες μου είναι:

 

1.Για να συνεχίσω τις εσωτερικές εργασίες θα πρέπει να βγάλω κάποια άδεια (μικρής κλίμακας ή αναθεώρηση αδείας).

2.Για να κάνουμε αίτηση για ρολόι ΔΕΗ χρειάζεται αναθεώρηση αδείας ή τίποτα άλλο.

 

Κάθε πληροφορία σας είναι χρήσιμη.

Σας, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να ελέγξεις εάν ο φέρον οργανισμός έγινε μέσα στον χρόνο ισχής της οικ. αδείας. μετά θα αιτηθείς για παράταση ισχύος νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω η άδεια έχει λήξει εδώ και χρόνια και την άδεια την είχε αναλάβει άλος μηχανικός.

 

Τώρα ο πελατης θέλει να κατοικήσει και να παρει και το ρεύμα, εγώ πώς πρέπει να κινηθώ?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πρέπει να βεβαιωθεί ότι ο φέρων οργανισμός ολοκληρώθηκε μέσα στον χρόνο ισχύος της άδειας. Αν ναι, θα πρέπει, αν δεν έχει πληρωθεί η επίβλεψη (ή έστω το ποσοστό της που αντιστοιχεί στο προς ρευματοδότηση τμήμα) να πληρωθεί η επίβλεψη στον αρχικό επιβλέποντα. Αν όχι πας για αλλαγή επιβλέποντος.

Link to comment
Share on other sites

K_pat

σε ευχαριστώ

αν δεν έχει πληρωθεί στον επιβλέποντα και κάνουμε αλλαγή επιβλπέποντος μηχανικού, τότε με τί ποσό θα πληρωθώ ώς προς τις νέες εργασίες διότι ηοικοδομή έχει σταματήσει στους σοβάδες.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογίσεις την αμοιβή με τα σημερινά δεδομένα, οπότε από το σύνολο της αμοιβής επίβλεψης θα πληρωθείς το ποσοστό που αναλογεό στις υπολοιπόμενες εργασίες. Το είχα κάνει παλαιότερα και το ποσοστό αυτό το καθόρισε ο υπάλληλος της πολεοδομίας. Τώρα δεν ξέρω αν το καθορίζει ο υπάλληλος η το ΤΕΕ. Κάνε μια ερώτηση στην πολεοδομία για να σου πουν ακριβώς. Πρόσεξε όμως και ξεκαθάρισε (με τον ιδιοκτήτη)για το αν ο υπολογισμός της αμοιβής επίβλεψης θα γίνει για το τμήμα που θα ρευματοδοτηθεί ή για ολόκληρη την οικοδομή. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.