Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγκύρωση οπλισμού πλάκας σε ακραίες στηρίξεις


 
Panayiotis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορούν. Κανουν πρώτα την κάμψη του άκρου και μετά το λοξο (πάπια).

 

Τα σίδερα στις πλάκες τα κάμπτουν επιτόπου, δεν έχει και κάποιο ιδιαίτερο όφελος να τα φέρουν έτοιμα (ακόμη και άν έχεις αναπύγματα οπλισμών για το έργο)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχεις οφελος να τα φερουν ετοιμα..

1. Μειωση χρονου τοπθετησης (χρεωση εξτρα δεν εχει για την διαμορφωση στη μαντρα)

2. Σωστα τυμπανα και θεσεις "σπασιματος"....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βασικά είναι θέμα του σιδερά. Μια η χρέωση έτσι και αλλιώς.

 

Αλλά αυτά είναι (για συνηθισμένες πλάκες ) κατασκευές με μειωμένη απαίτηση ακρίβειας (ως προς τη θέση της κάμψης). Συνεπώς απαιτείται λιγότερη προσοχή στην μέτρηση του μήκους των ράβδων.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα διαμέτρου κάμψης. Τα γυρίζουν με ένα κλειδί, γενικά σε μεγάλες διαμέτρους, κυρίως από τον τρόπου που τα κάμπτουν αλλά και διότι τα σίδερα πλακών είναι μικρής διαμέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω οτι τη στιγμη που η μαντρα δεν χρεωνει εξτρα τη διαμορφωση (μανδυες και τσερκια εχουν εξτρα χρεωση, δεν ειναι ιδιες οι τιμες) ΔΕΝ βρισκω κανενα λογο να τα "σπαει" ο σιδερας με τη μποτα ή το κλειδι...

Ασε που δεν μπορει σε καμια περιπτωση να πετυχει το ιδιο "υψος" στο σπασιμο σε ολες τις ραβδους...Με οτι αυτο συνεπαγεται...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων έχεις άλλη άποψη.

 

Και το ύψος πετυχαίνουν και ταχύτατα γίνεται η δουλεία και εγώ που σου ισχυρίζομαι αυτά όχι μόνο δεν είμαι κατά της διαμόρφωσης στο εργοτάξιο αλλά και στα αναπτύγματα που συνάσσονται από σιδεράδες. Δηλ σε δικά μου έργα υπάρχουν πάντα αναπτύγματα οπλισμού για όλα (και για τις πλάκες).

 

Έχω όμως καταλήξει ότι δεν προσφέρει τίποτα σπουδαίο η προετοιμασία των οπλισμών για τις πλάκες από την μάντρα. Τούτο διότι η κάμψη επιτόπου είναι και γρήγορη και ακριβής και οι πλάκες έχουν σοβαρές ανοχές στον οπλισμό τους (χώρια ότι η τυποποίηση που έχουν είναι κατά κανόνα σωστή).

 

Έτσι ουδέποτε υποχρεώνω τα συνεργεία (για απλές, τυπικές, πλάκες) να φέρνουν έτοιμα τα σίδερα στην οικοδομή. Αν θέλουν το κάνουν, αλλά δεν το κάνουν και καλά κάνουν.-

Link to comment
Share on other sites

Από περιοχή σε περιοχή οι συνήθειες στην διαμόρφωση του ωπλισμού διαφέρουν... Εδώ, το Ø12 δεωρείται "της πλάκας" και -εκτός κι αν είναι πρόσθετα δοκών- ποτέ δεν κάμπτεται στην μάντρα. Οπότε εννοείται ότι όλο το "πλιέ" γίνεται στο χέρι, μετά το στρώσιμο του ωπλισμού... Έχω ωστόσο λυγίσει (όχι εγώ, ο σιδεράς) και Ø18 στο έργο...

Από την άλλη, είναι πρακτικά αδύνατον να παραβιαστούν οι καμπύλες του κανονισμού με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Eπισης σπάνια θα βρεις μάντρα που να χρησιμοποιει το καταλληλο τυμπανο για την γωνια του καθε σιδηρου.Η ορθη γωνια πιστευω οτι αδυνατιζει το σιδερο.Συγχωρεστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπασσιμο δεν κανεις ορθη γωνια...

Δεν "αδυνατιζει" το σιδερο με την ορθη γωνια αλλα με το λαθος τυμπανο..

 

Εγω γενικα σε οσες δουλειες εχω κανει, επειδη εγω παραγγελνω τα σιδερα, τα σιδερα της πλακας ερχονται διαμορφωμενα...μονο στρωσιμο και δεσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.