Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Push over ανάλυση με το SAP2000


nadia

Recommended Posts

Στο ΕΝ1998 part 1-3 ΑΝΝΕΧ Α

 

iovo ευχαριστώ. Μήπως όμως είναι part 3 αντί για part 1-3;

 

Αν πράγματι είναι το part 3, δεν βρήκα στο παράρτημα το "κλασικό" διάγραμμα φορτίου-μετακίνησης που δίνεται στο Fema...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
Μάλλον σε κάποιο δικό σου λάθος οφείλεται. Τσέκαρε τις μονάδες των rad στο διάγραμμα Μ-θpl, αλλα και τις ρυθμίσεις εκτέλεσης της pushover, εφαρμογή φορτίου, μέθοδο επίλυσης και βηματισμό.

 

 

 

καλησπερα αν και εχει περασει αρκετος καιρος απο την δημοσιευση ελπιζω να ειστε ακομη ενεργος .....εχω και εγω μια απορια

εχω μια παλια κατασκευη και θελω να κανω αποτιμηση με το sap. επειδη ομως η αποτιμηση γινεται βαση καν. επε χρησιμοποιησα ενα αλλα λογισμικο το ansruop. απο αυτο πηρα τα δ/τα Μ-θ για την επιλυση g+0.3q. παω στο sap->define->hinges και επιλεγω για τα υποστυλωματα πλαστικη αρθρωση P-M2-M3 (ξεχασα να αναφερω οτι τα Μ-θ για τις 2 διευθυνσεις ειναι ιδια γιατι εχω τον ιδιο οπλισμο και για τις 2 διευθυνσεις-τετραγωνικα υποστυλωματα)...στο modify moment rotation curve συμπληρωνω το δ/μα που εχω βρει τις αντιστοιχες σταθμες επιτελεστικοτητας και το αντιστοιχο αξονικο φορτιο (ένα) στη διατομη. επειτα στο hinge interaction surface option επιλεγω το concrete ACI για να το κανω πιο απλα και να μην βρισκω δ/τα αλληλεπιδρασης (αφηστε που δεν ξερω και πως γινεται). οταν παω στο μελος να βαλω την αρθρωση που εχω ορισει μου βγαζει την ενδειξη requested calculated properties may not be available for material or section type.........τι κανω λαθος???????

 

θα το εκτιμουσα παρα πολυ να με βοηθησετε!!!!!!

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα. Στα πλαίσια της Διπλωματικής μου εργασίας εκτελώ μια ανάλυση Pushover με το SAP2000. Η πρώτη απορία μου αφόρα το Load Pattern που πρεπει να χρησιμοποιειθεί. Εγώ βάζω μια τριγωνική φόρτιση που ασκείται στο κέντρο βάρους κάθε ορόφου, δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι σωστό.

Το δεύτερο έχει να κάνει με το ότι κατα την ανάλυση βγάζει το μύνημα "maximum number of steps reached". Τροποποίησα την στοχευόμενη μετακίνηση αλλά και πάλι εμφανίζεται το ίδιο μύνημα.

 

 

Θα πρέπει να βάλεις φόρτιση σύμφωνα με την πρώτη ιδιομορφή που σου βγάζει η modal analysis. Στη δική μου πτυχιακή έκανα mode 1 και mode 2. Όσο για το μύνημα είναι σίγουρα κάποιο λάθος setting. Αν δεν έχω το αρχείο δύστυχώς δεν μπορώ να σου πώ τι ακριβώς φταίει....

 

Καταρχήν συγνώμη για τη λάθος ανάρτηση, αλλά δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με τη χρήση του site. Άλλη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός.

Θα ήθελα να θέσω ενα ερώτημα ακόμα σε σχέση με τις πλαστικές αρθρώσεις που χρησιμοποιούμε για την Pushover. Ο ευρωκώδικας 8 - μέρος 3 δίνει κάποιους τύπους για την στροφή χορδής στις διάφορες στάθμες επιτελεστικότητας. Ο τύπος του θu έιναι διαιρεμένος με ένα συντελεστή γel, ξέρει κάποιος πόσο λαμβάνεται αυτός ο συντελεστής;

Ακόμα, η παράμετρος h στον τύπο του θy για τα τοιχία ποία διάσταση του τοιχίου εκφράζει;

 

 

Θα πρέπει να ορίσεις μόνος σου την συμπεριφορά της άρθρωσης...

 

Οι διαδοχικές δημοσιεύσεις δεν επιτρέπονται. Χρησιμοποίησε την επεξεργασία για να συμπληρώσεις την τελευταία σου δημοσίευση.

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Χρησιμοποιώ την επιλογή displacement control στον καθορισμό του load case  της pushover που θέλω

να κάνω στο SAP2000 για ένα δοκιμαστικό απλό διόροφο.

Καθορίζω σαν προφίλ επιβεβλημένης  μετακίνησης οριζόντιο φορτίο 1ΚΝ στη πλάκα 2ου ορόφου και 0,5 ΚΝ στη πλάκα 1ου ορόφου.

Εκτελώντας την  pushover  οι μετακινήσεις  1ου και 2ου ορόφου δεν έχουν την αναλογία 1 προς 2.

Τι συμβαίνει ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, XRXR02 said:

Καλησπέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Χρησιμοποιώ την επιλογή displacement control στον καθορισμό του load case  της pushover που θέλω

να κάνω στο SAP2000 για ένα δοκιμαστικό απλό διόροφο.

Καθορίζω σαν προφίλ επιβεβλημένης  μετακίνησης οριζόντιο φορτίο 1ΚΝ στη πλάκα 2ου ορόφου και 0,5 ΚΝ στη πλάκα 1ου ορόφου.

Εκτελώντας την  pushover  οι μετακινήσεις  1ου και 2ου ορόφου δεν έχουν την αναλογία 1 προς 2.

Τι συμβαίνει ?

 

Πού ασκούνται οι δυνάμεις για το προφίλ; Τις έβαλες σε ορισμένο από σένα, σημείο ανά στάθμη (Κ.Μ. του κάθε ορόφου); 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αναλογία θα είναι αυτή μέχρι το την τελική μετακίνηση που έχεις θέσει.

Τσέκαρε το σημείο εφαρμογής των δυνάμεων από το Load Pattern και φρόντισε να επιλέξεις το αντίστοιχο Load Case στις παραμέτρους του Load Case της Pushover. Επίσης στο target displacement δες ότι έχεις βάλει να παρακολουθεί την μετακίνηση στην σωστή διεύθυνση.

Όμως ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς;

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Directionless said:

Πού ασκούνται οι δυνάμεις για το προφίλ; Τις έβαλες σε ορισμένο από σένα, σημείο ανά στάθμη (Κ.Μ. του κάθε ορόφου); 

Εχει οριστεί Load pattern ORIZX τύπου QUAKE στο οποίο πατάω Modify Lateral Load Pattern και εμφανίζεται 

ενα πινακάκι όπου βάζω τα φορτία στα 2 διαφράγματα FX= 1ΚΝ και 0,5KN αντίστοιχα και τσεκάρω κάτω κάτω

την επιλογή  Apply at cente of mass  και με Additional Ecc. Ratio =0

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, XRXR02 said:

Εχει οριστεί Load pattern ORIZX τύπου QUAKE στο οποίο πατάω Modify Lateral Load Pattern και εμφανίζεται 

ενα πινακάκι όπου βάζω τα φορτία στα 2 διαφράγματα FX= 1ΚΝ και 0,5KN αντίστοιχα και τσεκάρω κάτω κάτω

την επιλογή  Apply at cente of mass  και με Additional Ecc. Ratio =0

 

Η αλήθεια είναι αυτόν τον τρόπο δεν τον γνωρίζω. Τι θα έκανα όμως εγώ : θα οριζα σαν load patterns τα προφίλ και θα ασκούσα στο Κ. Μ. κάθε στάθμης (επί της πλάκας προφανώς, σημείο που θα ήταν επιπλέον και δηλωμένο στο διάφραγμα της κάθε στάθμης) τα φορτία αυτά. Δηλαδή, point load κατά Χ τόσα ΚΝ και point load κατά Υ τόσα ΚΝ (σε κάθε στάθμη). Όχι σαν loads τύπου quake, αλλά σαν other. Τα patterns αυτά θα τα δηλώσεις μέσα στο load case της pushover (ανάλογα με τη διεύθυνση ελέγχου). 

 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, kostaspde said:

Ναι η αναλογία θα είναι αυτή μέχρι το την τελική μετακίνηση που έχεις θέσει. ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς;

Εχω την εντύπωση οτι η επιλογή dispacement control  επιβάλλει εξαναγκασμενη μετακίνηση στις

στάθμες και όχι φορτία (εκτός και νομίζω λάθος...)

Αν όντως ισχύει αυτό τότε θα έπρεπε στον φορέα η στάθμη 2  να έχει διαρκώς διπλάσια μετακίνηση

απο την στάθμη 1 σε όλη την εξέλιξη της pushover γιατί τα  "φορτία" που όρισα έχουν αυτή την αναλογία .

 Δεν έχουν όμως αυτή την αναλογία, αυτό είναι το πρόβλημα.

Δηλαδή τελικά η επιλογή dispacement control δεν εφαρμόζει στο φορεα εξαναγκασμένη μετακίνηση ??

Τελικά δηλαδή εφαρμόζει οριζόντιες δυνάμεις ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.