Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Push over ανάλυση με το SAP2000


nadia

Recommended Posts

Μόλις τώρα, XRXR02 said:

Εχω την εντύπωση οτι η επιλογή dispacement control  επιβάλλει εξαναγκασμενη μετακίνηση στις

στάθμες και όχι φορτία (εκτός και νομίζω λάθος...)

Αν όντως ισχύει αυτό τότε θα έπρεπε στον φορέα η στάθμη 2  να έχει διαρκώς διπλάσια μετακίνηση

απο την στάθμη 1 σε όλη την εξέλιξη της pushover γιατί τα  "φορτία" που όρισα έχουν αυτή την αναλογία .

 Δεν έχουν όμως αυτή την αναλογία, αυτό είναι το πρόβλημα.

Δηλαδή τελικά η επιλογή dispacement control δεν εφαρμόζει στο φορεα εξαναγκασμένη μετακίνηση ??

Τελικά δηλαδή εφαρμόζει οριζόντιες δυνάμεις ??

Μετακίνηση επιβάλλει αλλά του ορίζεις το προφίλ (υπό μορφή δυνάμεων). Αν λόγου χάρη εκεί που δηλώνεις τα φορτία στην pushover, έβαζες mode 1 ή 2 (τουλάχιστον στις καινούριες εκδόσεις γιατί νομίζω οι παλιές δεν το έπαιρναν σωστά, έστω και αν τη δήλωνες) και είχες τρέξει ιδιομορφική πρώτα (modal), τότε θα έπαιρνε το προφίλ μετακινήσεων της συγκεκριμένης ιδιομορφής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω έχεις δίκιο, το πρόβλημα ειναι με το Quake, πρέπει να το δώσω other

Επισης δεν παίρνει το modal στο προφίλ (θα ήταν το καλύτερο) ειναι έκδοση 14

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, XRXR02 said:

Εχω την εντύπωση οτι η επιλογή dispacement control  επιβάλλει εξαναγκασμενη μετακίνηση στις

στάθμες και όχι φορτία (εκτός και νομίζω λάθος...)

Αν όντως ισχύει αυτό τότε θα έπρεπε στον φορέα η στάθμη 2  να έχει διαρκώς διπλάσια μετακίνηση

απο την στάθμη 1 σε όλη την εξέλιξη της pushover γιατί τα  "φορτία" που όρισα έχουν αυτή την αναλογία .

 Δεν έχουν όμως αυτή την αναλογία, αυτό είναι το πρόβλημα.

Δηλαδή τελικά η επιλογή dispacement control δεν εφαρμόζει στο φορεα εξαναγκασμένη μετακίνηση ??

Τελικά δηλαδή εφαρμόζει οριζόντιες δυνάμεις ??

Εν μέρη τα λες σωστά.

Κατά την ανάλυση Pushover, εν αντιθέσει με την κλασσική μη-γραμμική ανάλυση, σε κάθε βήμα επιβάλλεται προκαθορισμένη μετακίνηση και μεσω επαναληπτικής διαδικασίας υπολογίζεται ο πολλαπλασιαστικός συντελεστής των φορτίων, έτσι ώστε να όταν αυτά εφαρμόζονται να αναπτύσσεται η ζητούμενη μετακίνηση. Η κατανομή των φορτίων παραμένει σταθερή κατά την διάρκεια.

Όμως δεν προκύπτει από πουθενά ότι η μετακίνηση της δεύτερης στάθμης θα έχει συνεχώς την ίδια αναλογία με την μετακίνηση της 1ης στάθμης, άλλωστε γι'αυτό είναι και μη-γραμμική η ανάλυση. Τα φορτία ωστόσο θα έχουν. Δηλαδή αν πας σε κάποιο συγκεκριμένο βήμα της pushover και επιλέξεις να δεις τις τέμνουσες των ορόφων (άθροισε τις τέμνουσες όλων των στοιχείων ανά όροφο), θα δεις ότι πράγματα διατηρούν την αναλογία τους.

Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις το αρχείο σου να το δω.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, XRXR02 said:

Νομίζω έχεις δίκιο, το πρόβλημα ειναι με το Quake, πρέπει να το δώσω other

Επισης δεν παίρνει το modal στο προφίλ (θα ήταν το καλύτερο) ειναι έκδοση 14

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Τίποτα, αλίμονο. 14 σίγουρα δεν το παίρνει. Επομένως, θα πρέπει να κάνεις αυτό που σου έγραψα και στο 1ο ποστ (για ιδιομορφική κατανομή) :

1. Όρισε σημείο (το Κ. Μ. της κάθε στάθμης), καντο assign στο διάφραγμα. 

2. Όρισε load patterns (other) τα προφίλ σου. 

3. Εφάρμοσε ως point loads σε κάθε σημείο (Κ. Μ.) τις "φορτίσεις". 

4. Δήλωσε τες στο load case της κάθε pushover (ανάλογα με τη διεύθυνση ελέγχου) για να διαβάσει το προφίλ. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Pushover.

Αρχικά όταν ορίζω τις ιδιότητες των στοιχείων στο set modifiers προφανώς (?) δεν βάζω τις τιμές του πίνακα Σ4.1 ΚΑΝΕΠΕ αφού η ανάλυση δεν είναι ελαστική. Οι τιμές παραμένουν όλες 1 ή βάζω 0,5 πλην Cross sextion 1 κ΄Torsional 0.1 ?

Edited by mateoste
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.