Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΠΑΤΗΜΕΝΗ ΕΚΤΑΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ


Recommended Posts

προφανως η αδεια σου εδειχνε το κτισμα  μεσα στα ορια του δικου του οικοπεδου.

 

Επομενως εχεις μετατοπιση της οικοδομης σε αλλη θεση  μη νομιμη μεν κατα την αδεια,  "νομιμη"  δε  μετα την μεταβιβαση της λωριδας...

 

τι ειδους παραβαση θα καταγραψεις?

 

"Με  αδεια" ή " χωρις"??

 

Να ενα πρακτικο  ερωτημα.

Ακριβώς!

 

Η βεβαίωση που θα δώσεις θα αφορά λες το μικρό εκείνο κομμάτι στο οποίο υπάρχει η καταπάτηση που θα μεταβιβαστεί και θα προσαρτηθεί από τη μια ιδιοκτησία στην άλλη.

Κατ εμένα πρέπει να βάλεις "χωρίς άδεια"

Καμία άδεια δεν έχει εκδοθεί σε αυτό το κομμάτι που ποτέ δεν αποτελούσε ανεξάρτητο οικόπεδο

Έτσι το βλέπω και εγώ.

Θεωρώ και γω καταρχάς ότι στην παρούσα φάση θα πρέπει να ασχοληθώ μόνο με το μεταβιβαζόμενο ακίνητο, δηλαδή την εδαφική λωρίδα.

Επομένως, συμφωνώ ότι καμία άδεια δεν εκδόθηκε στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, επομένως θεωρώ σωστό να επιλέξω χωρίς οικοδομική άδεια.

Μάλιστα σκεπτόμενος ότι τα υπερκείμενα ανήκουν στα υποκείμενα, τότε το προς τακτοποίηση κτίσμα ανήκει στον ιδιοκτήτη Α, επομένως ο εντολέας μου πρέπει να είναι ο ιδιοκτήτης Α.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν το κατάλαβα καλά το τελευταίο.

Κύριος είναι αυτός που έχει δικαίωμα ιδιοκτησίας στο ακίνητο.

Αν θεωρήσουμε ότι η μεταβίβαση της λωρίδας γίνεται από τον Α στον Β η βεβαίωση θα πρέπει να εκδοθεί στο όνομα αυτού που μεταβιβάζει, του Α δηλαδή. (άσχετα αν το κτίσμα επί της ουσίας κατασκευάστηκε από τον Β)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν το κατάλαβα καλά το τελευταίο.

Κύριος είναι αυτός που έχει δικαίωμα ιδιοκτησίας στο ακίνητο.

Αν θεωρήσουμε ότι η μεταβίβαση της λωρίδας γίνεται από τον Α στον Β η βεβαίωση θα πρέπει να εκδοθεί στο όνομα αυτού που μεταβιβάζει, του Α δηλαδή. (άσχετα αν το κτίσμα επί της ουσίας κατασκευάστηκε από τον Β)

Θεωρώ ότι το τμήμα του κτιρίου που βρίσκεται στην εδαφική λωρίδα ανήκει στον Α (με επιχείρημα τα υπερκείμενα στα υποκείμενα), χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί το αντικείμενο του προβληματισμού μου στην παρούσα φάση!

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου ότι η βεβαίωση και η τακτοποιήση πρέπει να γίνει στο όνομα του Α.

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by papac
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση που θα δώσεις θα αφορά λες το μικρό εκείνο κομμάτι στο οποίο υπάρχει η καταπάτηση που θα μεταβιβαστεί και θα προσαρτηθεί από τη μια ιδιοκτησία στην άλλη.

Κατ εμένα πρέπει να βάλεις "χωρίς άδεια"

Καμία άδεια δεν έχει εκδοθεί σε αυτό το κομμάτι που ποτέ δεν αποτελούσε ανεξάρτητο οικόπεδο

 

πολυ σωστη λυση

 

[ακομα και εάν "μη σωστη"-   κατα την αποψη του ελεγχου  στο μελλον- ...κανενας δεν μπορει να σε κατηγορησει για τπτ αφου διαλεξες το "δυσμενεστερο" ]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.