Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ξεκίνησα την πρώτη μου δουλειά έχοντας βασικές γνώσεις autocad και archicad αλλά παλευοντας με το archicad κάποια σημεία μου φαίνονται πολύ δύσκολα...

 

Έχει κάνει απο εσάς κάποια αρχιτεκτονική μελέτη στο archicad που παρέδωσε στη πολεοδομία και μπορεί να τη μοιραστεί μαζί μας ώστε να υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" και για εμάς τους νέους μηχανικούς?

 

Έχω ασχοληθεί και γω αρκετά με το θέμα οπότε αν θέλετε μπορούμε να μοιραστούμε τις απόψεις μας αν δεν υπάρχει κάποιο αλλο thread που δεν έχω προσέξει κατά την περιήγηση στο φόρουμ....

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Edited by Gousgounis
Προσθήκη tags
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετοί φαντάζομαι (είμαι ένας εξ αυτών).Πρέπει να γίνεις όμως πιο συγκεκριμένος στο που αντιμετωπίζεις πρόβλημα/τα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου paktomene...Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι αρκετά θα μου πείς ίσως απλά αλλά μου φαίνονται βουνό και υπάρχουν φορές που λέω καλύτερα στο autocad και ας είναι γραμμή γραμμή....

 

Ενα...ενα...

 

Εχω φτιάξει δικούς μου τοίχους χρησιμοποιώντας το profile manager και δοκούς προκειμένου να φαίνεται σωστα η τομή....με τον σοβά της τις θερμομονώσεις κτλ...Δεν θέλω όμως στις κατόψεις να φαίνεται ο σοβας

 

ή

 

έχω φτιάξει ένα fill για το σκυρόδεμα στις πλάκες και τις δοκόυς και δε μου το τυπώνει σωστα....

 

Ίσως αγνοώ βασικά πράγματα...Ξεκίνησα ένα σεμινάριο την εβδομάδα πυ πέρασε και ελπίζω να μου λυθούν τα προβλήματα αλλά ο χρόνος πιέζει και καταλαβαίνεις....

 

H στέγη δε μου κάθεται όπως θα το ήθελα...(μη πάει αλλού το μυαλό σου..:( )....Τι να πω...

 

Εχω απογοητευτεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωμα των οριστικών σχεδίων το κάνω στο Autocad, για να κάνω εύκολα τέτοιες τροποποιήσεις.

Πάντως αν έχεις την έκδοση 12, και έχεις ορίσει τον σοφά ως finish στον τοίχο, υπάρχει η δυνατότητα πλέον από τις ιδιότητες της κάτοψης να βλέπεις συνολικά τον τοίχο, μόνο τον πυρήνα(core only), ή όλο τον τοίχο χωρίς τα τελειώματα (without finishes).

Link to comment
Share on other sites

Kαλή αρχή.....

Δουλέυω 10 χρόνια το archicad. Έχω καταλήξει στην εξής μεθοδολογία για τα σχεδια της

πολεοδομίας:Aφού στήσω το στερεό και κάνω όψεις και τομές σε 2D, αποθηκεύω το αρχείο μου με άλλο όνομα και κάνω διάσπαση όλων (τοίχων - υποστυλωμάτων κλπ...). έπειτα σβήνω με αυτόματη επιλογή ότι δεν θέλω.(ράστερ τοίχων, γραμμές, δοκάρια..)

Βασικό σημείο έιναι να χρησιμοποιήσει άλλη πένα για το καθένα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς

1.αφού βάλεις τα πάντα (πχ τοίχοι να φαίνονται σοβάδες και μόνωση-στέγες να φαίνονται 3 στρώσεις υλικών με τα πάχη των-πλάκες να φαίνονται με 2 ή τρία υλικά-δοκάρια κλπ)

2.μετά να κάνεις τις τομές και τις όψεις -φωτορεαλισμό (ώστε να φαίνονται οι παραπάνω λεπτομέρειες σ αυτές

3.μετά πας στις όψεις και στις τομές "ιδιότητες" και τις μετατρέπεις σε ΣΧΕΔΙΟ-ώστε να μην ενημερώνονται απο το μοντέλο

4.μετά πας στην κάτοψη α. αλλάζεις τους τοίχους -δίνεις άλλο τύπο-να φαίνοντια σοβάδες αλλά μόνω μόνωση β. δοκοί ριζόχαρτα-κρύψιμο

5.Για τη στέγη μπορείς αν, δεν σου κάθεται καθ ύψος, να πας σε μια τομή (τη χρησιμοποιώ τακτικά αυτή σαν μέθοδο) και να μετακινήσεις μία στέγη, οποιαδήποτε και μετά επιστρέφεις στην κάτοψη και κανεις εξομείωση στις υπόλοιπες

δουλεύω το 12. αλλά αυτά ισχύουν σε 9-10-11

όλα αυτά μέσα στο ίδιο αρχείο

Υπόψη οτι μπορείς να δημιουργήσεις ενα άλλο οροφο, να μεταφέρεις εκει την κάτοψη που θες να τυπώσεις-να την διασπάσεις σε 2d-να αλλάξεις το hatch τοίχων και να σβήσεις οτι δεν σε χρειάζεται-και όλα αυτα χωρίς να επηρεάζεται το μοντέλο σου (γιατί αυτός ο οροφος είναι 2d)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ακριβώς το παραπάνω γιατί δεν παίρνει τη μορφή που θέλεις για να το παραδώσεις...

 

Τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να φύγει όπως είναι στο autocad? και να χρειαζεσαι το λιγότερο χρονο επεξεργασίας?

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωμα των οριστικών σχεδίων το κάνω στο Autocad, για να κάνω εύκολα τέτοιες τροποποιήσεις.

 

Εχω την εντύπωση ότι αυτά μπορούν να γίνουν στο Φ.Ε. (φύλλο εργασίας) στην έκδοση 12 κάνοντας χρήση των 2d εργαλείων, γιατί να τα τρέχεις τα σχέδια στο autocad?

 

Kαλή αρχή.....

Δουλέυω 10 χρόνια το archicad. Έχω καταλήξει στην εξής μεθοδολογία για τα σχεδια της

πολεοδομίας:Aφού στήσω το στερεό και κάνω όψεις και τομές σε 2D, αποθηκεύω το αρχείο μου με άλλο όνομα και κάνω διάσπαση όλων (τοίχων - υποστυλωμάτων κλπ...). έπειτα σβήνω με αυτόματη επιλογή ότι δεν θέλω.(ράστερ τοίχων, γραμμές, δοκάρια..)

Βασικό σημείο έιναι να χρησιμοποιήσει άλλη πένα για το καθένα..

 

Ισχύει ότι είπα προηγουμένως στον paktomeno, όλα αυτά γίνονται στο Φ.Ε. στην 12 έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

5.Για τη στέγη μπορείς αν, δεν σου κάθεται καθ ύψος, να πας σε μια τομή (τη χρησιμοποιώ τακτικά αυτή σαν μέθοδο) και να μετακινήσεις μία στέγη, οποιαδήποτε και μετά επιστρέφεις στην κάτοψη και κανεις εξομείωση στις υπόλοιπες

δουλεύω το 12. αλλά αυτά ισχύουν σε 9-10-11

όλα αυτά μέσα στο ίδιο αρχείο

Υπόψη οτι μπορείς να δημιουργήσεις ενα άλλο οροφο, να μεταφέρεις εκει την κάτοψη που θες να τυπώσεις-να την διασπάσεις σε 2d-να αλλάξεις το hatch τοίχων και να σβήσεις οτι δεν σε χρειάζεται-και όλα αυτα χωρίς να επηρεάζεται το μοντέλο σου (γιατί αυτός ο οροφος είναι 2d)

 

 

Για τη στέγή θέλω λίγο να το δουλέψω και αλλά απότι φαίνεται καλά τη βάζει...(στις τομές μπορούν να φαίνονται κεραμίδια?...λεμε τωρα.)

 

 

 

Το τελευταίο πώς γίνεται να το κάνεις να συμπεριφέρονται ως 2Δ? Αυτό ισχύει και στις τομές και τις όψεις? EDIT...To βρήκα πως....Ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

 

Μπορείτε να ανεβάσετε κάποιο pla (archive) μιας μελέτης σας είτε εδώ είτα σε πμ??Πιστεύω είναι πολύ σημαντικό για κάποιον που τώρα ξεκινά να δουλεύει στο archicad οπότε αν σας είναι εύκολο θα σας ήμουν ευγνόμων! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και δύο παράλληλες τομές ή όψεις σε όποια απόσταση θέλεις (αρκεί να τις δώσεις ονόματα για να καταλαβαίνεις ποιά ειναι η 2d και ποιά ενημερώνεται αυτόματα) και να έχεις και τις δύο (την μία για εκτύπωση και την άλλη για άλλους λόγους)

Όσο για το ανέβασμα δεν ξέρω πως γίνεται, για να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.