Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Αν έχεις τοιχάκια που τέμνονται και θέλεις να σου τα δείχνει σε προβολή, τότε αρκεί να επιλέξεις απο τις ρυθμίσεις του τοίχου να το δείχνει "Outlines only" αντί για "Projected with overhead" που είναι το στανταρ στο Floor plan display

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB, βάλε μια στάθμη σε κάποια πλάκα, και μετακίνησέ την σε άλλο ύψος, λογικά θα πρέπει να αλλάξει και αλλάξει και η στάθμη.

 

Εχεις δίκιο, το δοκίμασα τώρα και δουλεύει όπως το λες. Χθές πειραματιζόμουνα σε έτοιμες τομές και όψεις από μια μελέτη και δεν γινόταν. Θα το ξαναδώ. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει θέμα με τις διαφορετικές στάθμες και τεχνάσματα που πρέπει να κάνεις (όπως είχε πει και ο achille με άλλο pln για έδαφος άλλο για τη μία κατοικία και άλλο για την άλλη).

Achille τα σύμβολα στις πόρτες είναι μια χαρά απλά έλεγα μήπως υπήρχε τρόπος να βάλεις τα κλασσικά (you know τετράγωνο, κυκλάκι κτλ). Δε πειράζει αφού δεν έχεις θέμα πολεοδομίας τότε είναι οκ.

Εμένα ρε παιδιά πάντως δε δουλεύει παραμετρικά το σύμβολο της στάθμης στη τομή. Το βάζω και όταν αλλάζω στη πλάκα στάθμη δε μετακινείται. Δε το έχω πιάσει υπάρχει κάποιος special τρόπος να γίνεται το link συμβόλου και πλάκας?

Πάντως πρέπει να δώσω σε όλους συγχαρητήρια ειδικά στους πιο έμπειρους εδώ μέσα για τη θέληση να προσφέρουν, την υπομονή τους και την όρεξή τους!!! Διαβάζοντας το νήμα (thread) αυτό ενώ διαβάζω παράλληλα τόσο καιρό τον Τόμο (βλ. manual...) μου λύνονται οι απορίες και νιώθω σιγουριά ότι όντως μπορεί να βγει κάτι καλό με το archicad αντί να τραβάμε ηλίθιες προβολές...

Link to comment
Share on other sites

Στις τομές, όταν έχουμε ξεχωριστό δάπεδο πάνω από την πλάκα-μπετόν και δώσουμε κάτω στάθμη τοίχου την στάθμη της πλάκας πχ +3,0μ κι όχι το +3,10 της στάθμης του δαπέδου τότε το δάπεδο διαπερνά τους τοίχους ενώ κανονικά ο τοίχος έπρεπε να κόβει αυτή την πλάκα-δάπεδο. Το τρίκ, φέρε μπροστά ή στείλε πίσω στο display order, δεν δουλεύει πάντα. Αψυχολόγητα πράγματα. Προχθές το είχα πετύχει σε μια υπάρχουσα τομή μελέτης, τώρα δεν γίνεται. 'Εκανα έλεγχο στα πάντα, γραμμές, υλικά, πρωτεραιότητες κλπ, και δεν βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω εισαγωγή από dxf, μου βγάζει μήνυμα για εντοπισμό γραμματοσειράς autocad, την οποία και εντοπίζω στο δίσκο κλπ. αλλά εξακολουθεί να μη φαίνεται σωστά στο archicad. Συγκεκριμένα, τα βγάζει όλα με Arial σε greeklish μορφή. Πως μπορώ να το διορθώσω (έτσι ώστε να διατηρήσει τη μορφή που είχε στο autocad);

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να γράφεις στο autocad κείμενο με ένα οποιοδήποτε κειμενογράφο και μετά κάνε εισαγωγή του σχεδίου στο AC.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι γίνεται με το τρίκ, φέρε-στείλε, εμπρός-πίσω, στο display order για τις τομές. Εχει να κάνει με τις ρυθμίσεις που είχα από το document->model view options (MVO)->override fill display. Αν έχουμε τσεκαρισμένο το override fill background colour, τότε το δάπεδο εμφανίζεται να διαπερνά τον εσωτ. τοίχο (ή και τον εξωτ. τοίχο) που αρχίζει από την στάθμη της πλάκας-μπετόν, και αυτό είναι λάθος, οπότε το ''ξετσεκάρουμε''. Για τους εξωτ. τοίχους, κατά την γνώμη μου, ως βάση (αρχή) θα πρέπει να έχουν την στάθμη του τελικού δαπέδου (πλακάκι) της κάτοψης, κι επειδή στις τομές το τελικό δάπεδο θα περνά και κάτω από τον εξωτ. τοίχο (που είναι λάθος) νομίζω η λύση είναι στην ρύθμιση της στάθμης της πάνω επιφάνειας της εξωτ. περιμετρικής δοκού να είναι ίδια με την στάθμη του τελικού δαπέδου. Ετσι φαίνεται στις τομές το δάπεδο να σταματά στους εξωτ. τοίχους και δεν παρουσιάζονται προβλήματα με γραμμές στις όψεις.

Συμφωνείτε οι πιο έμπειροι?

Link to comment
Share on other sites

@siradrab αν καταλάβα καλά τι εννοείς εγώ σταματάω την πλάκα εσωτερικά των περιμετρικών δοκών οπώτε αυτές έχουν μεγαλύτερο ύψος απ'ότι οι εσωτερικές δοκοί και επομένως δεν κόβει ούτε δοκούς ούτε τοίχους

Link to comment
Share on other sites

@Siradrab, όχι δεν είναι σωστή η τακτική σου. Γενικά ένας καλός μπούσουλας, είναι η ερώτηση: "Πως θα κατασκευαστεί;"

Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, προφανώς τα δοκάρια θα είναι στην ίδια στάθμη με την πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος, άρα αν εσύ τα βάλεις ψηλότερα (για να πιάσεις το δάπεδο+γέμισμα) θα πρέπει να αυξήσεις και το ύψος τους, διαφορετικά θα έχεις λάθος κρέμαση και ύψος πρεκιού.

Το σωστό είναι τα δοκάρια στην στάθμη του οπλ. σκυροδέματος και οι τοίχοι επίσης. Με bring to front διορθώνεις τα όποια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.