Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν προμετρήσεις στο Archicad,  έχω περάσει τις βασεις του ATOE, ETOE, Περιγραφικου, και 4495 στο Archicad.

Παράλληλα έφτιαξα και μια εφαρμογή σε ιστοσελίδα που παράγει property objects και κάνει και συνδυασμένα property objects με σκοπό τον υπολογισμό των composite και τα complex profiles.

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα πλαίσια εκπόνησης της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας της οποίας ένα τμήμα θα είναι προσμετρήσεις και κοστολόγηση.

Ξεκίνησα να δουλεύω με την ιστοσελίδα που αναφέρθηκε στο προηγούμενο post. Έχει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. Εξεπλάγην ευχάριστα. Είναι βέβαια σε στάδιο ανάπτυξης αλλά τα αποτελέσματα είναι καλό.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας...γνωρίζετε πως μπορώ να εισάγω εικόνα jpg, έτσι ώστε να φαίνεται και στην 3D απεικόνιση? Προσπάθησα τη χρήση αντικειμένου (κάδρο), αλλά δεν  μου φορτώνει την εικόνα που θέλω στην επιλογή χρήσης ειδικής εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς....

Θέλεις να δημιουργήσεις ένα 3d document στο οποίο θέλεις να εισάγεις εικόνα;

 

Στα γρήγορα χωρίς να το πολυσκεφτω δημιούργησε το έγγραφο και μετά με το εργαλείο figure tool κάνε εισαγωγή της εικόνας.

Χωρίς τίτλο.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια... έχω λίγο καιρό να δουλέψω Archicad και βρέθηκα μπροστά σε ένα 16. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Σε διαφορετικούς ορόφους έχω βάλει τις διαφορετικές κατόψεις ενός κτιρίου και ψάχνω να βρω πως θα δω τον "όροφο φάντασμα", "ghost story". Δεν υπάρχει πια στο 16?

Πως ενώ βρίσκομαι στο "επίπεδο 1" μπορώ να δω κάτω από την επιφάνεια εργασίας μου να φαίνεται με αχνή γραμμή ο "όροφος 0" ?

το γνωρίζει κανένας;;;

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Arche said:

Στην επάνω οριζόντια μπάρα της οθόνης ψάχνεις το εικονίδιο ''ίχνος'' και το ενεργοποιείς. Επίσης και με Αλτ+F2.

Μετά στον πλοηγό σου που έχεις όλα τα σχέδια, δεξί κλίκ στο σχέδιο που θέλεις να έχεις σαν αναφορά και επιλέγεις στο παράθυρο που ανοίγει το ''εμφάνιση σαν αναφορά ίχνους''

Υπάρχει και στο 16

 

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Trace Reference" δεν θυμαμαι όμως αν υπαρχει στο 16. Γιατί δεν το δουλευεις σε πιο πρόσφατο;

υπάρχει...

https://www.graphisoft.com/ftp/publishing/ac16_help_INT/Files/wwhelp/wwhimpl/js/html/wwhelp.htm

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα , γνωρίζει κάποιος να μου πει πώς μπορώ στο αντικείμενο "κάδρο" της βιβλιοθήκης υλικών στην κατηγορία διακόσμηση, να εμφανίζεται πάνω του μια δική μου εικόνα ? ΄έχει την εντολή "χρήση ειδικής εικόνας " αλλά από κει και πέρα ποια η διαδικασία και γιατί δεν ενημερώνεται με την εικόνα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.