Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

  • 2 months later...

Παιδιά μια βοήθεια ! Προσπαθώ να σώσω από ArchiCAD σε AutoCAD .dxf και τα κείμενα είναι arial αλλά βγαίνουν αλαμπουρνέζικα (???). Από Αγγλικά arial δεν έχω πρόβλημα, μόνο από τα Ελληνικά. Στο translator δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση, αλλά λογικά για arial δεν θα έπρεπε να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Έχει κανείς καμιά ιδέα ;Auto.thumb.jpg.1d45db771ac4f52f8439e3b743b62ce0.jpgArchi.thumb.jpg.7cb56d3a18a2c73e5e9b1af7aebecd28.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Παραθέτω ένα videακι το οποίο δείχνει πως να εισάγεις CAD αρχείο σε 3D προβολή.

1005428060_.thumb.png.3b50a0e0229fc5fddb77292b78b346b1.png

 

https://www.youtube.com/watch?v=CzWkRSuaycI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0_wyPuHEndZWKE_jcaAK9-1Kgq6X2UzCwag-hi9o_GwkodTV5NI6yscY4&ab_channel=TshineStudio

 

 

 

 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα 

Σε δυο υπολογιστές που χρησιμοποιώ στην δουλειά (σταθερός και laptop) έχω το εξής πρόβλημα:

Και τα δύο κάνανε update τα windows έχω πλέων έκδοση 2002 ή 2020 (δεν μπορώ να θυμηθώ).

Μόλις δούλεψα το archicad σε έκδοση 19 κόλλησαν και τα δύο. Αναβόσβηνε η οθόνη και δεν σε άφηνε να κάνεις κάτι....

Τα πήγα για format, μόλις ξανα δούλεψε το archicad πάλι τα ίδια.

Ξάνα σε τεχνικό και μου πέρασε windows 8.1 πάλι τα ίδια.

Τώρα πάλι είναι σε τεχνικό, ελέγχθηκε η κάρτα γραφικών και δεν έχει πρόβλημα και από βδομάδα θα δοκιμάσει άλλο επεξεργαστή.

 

Έχει κάνεις άποψη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους.

Όσοι χρησιμοποιείτε Archicad για τα αρχιτεκτονικά σας, πως διαχειρίζεστε τους υπολογισμούς για το Διάγραμμα Δόμησης; 
Χρησιμοποιώ το Archicad αρκετά χρόνια, αλλά μόλις πρόσφατα ξεκίνησα να παράγω και Δ.Δ. και βρίσκω πως είναι εξαιρετικά κουραστικό και επιρρεπές σε λάθη να καταγράφονται οι πράξεις χειροκίνητα. Υπάρχει κάποιος αυτόματος τρόπος ο οποίος δεν έχω βρεί; 

Και πριν μου πείτε ότι με την τελευταία εγκύκλιο δεν είναι απαραίτητο να καταγράφω τους υπολογισμούς αναλυτικά, έχω μπλέξει με υπαλλήλους σε ΥΔΟΜ της Αττικής που τις απαιτούν έτσι και όχι μόνο με την αυτόματη εμβαδομέτρηση και αναφορα συνολικού Εμβαδού.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητα

 

ή στο ελληνικό έχει προσθετο που το λένε Λίστα Εμβαδών

το οποίο αποτελεί μετάφραση του αντίστοιχου γερμανικού

 

σου βγάζει τους υπολογισμούς για zones 

Edited by st2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

St2 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

'Εχω International edition από την εποχή που δούλευα εξωτερικό.
Γνωρίζεις μήπως εάν  μπορεί αυτό το προσθέτο να το εγκαταστήσω στην δικιά μου version;
Ή διατίθεται αποκλειστικά στο local version;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα την  International edition. Είχα καταφέρει να πάρω το πρόσθετο από την ελληνική έκδοση και το περάσω στην International... Μη με ρωτάς πως... δεν θυμάμαι.

 

* Με excel μετά αποθήκευση σε pdf και σύνδεση με Archicad δεν σε βολεύει;

 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των υπολογισμών στο ΔΚ,

- λέει κάπου ο νόμος για το πως θα γίνεται ο υπολογισμός των μεγεθών ; Όχι, λέει απλά υπολογισμός.

- εσείς τον υπολογισμό τον κάνετε με τριγωνισμούς και πράξεις ή με ράστερ ; Με ράστερ φαντάζομαι.

- ο υπάλληλος έχει πλέον ευθύνη για τον έλεγχο των υπολογισμών ή μόνον εμείς μέσω της δήλωσης στο ΔΚ ;

- κατατίθεται στο σύστημα αρχείο dwg για την περίπτωση ελέγχου ή μόνο pdf ; (Προσωπικά εμβαδομετρήσεις ελέγχω μόνο σε pdf γιατί δεν μπορώ να δουλέψω dwg ...).

Γιατί λοιπόν ρωτάτε τον υπάλληλο για τον τρόπο που θα κάνετε τη δουλειά σας και γιατί τον ακούτε όταν αυτός μόνος του θέλει να επιβάλλει τον δικό του τρόπο στη δική σας δουλειά ;

 

Όσο για το ArchiCAD,

έχω διαπιστώσει ότι ένα εκ των προτέρων καλοφτιαγμένο φύλλο excel, το οποίο ενδεχομένως προσαρμόζεται και εύκολα σε κάθε ιδιαίτερη περίπτωση, εκτός του ότι κάνει μόνο του και σωστά τους υπολογισμούς μπαίνει απλά και κατευθείαν στο ArchiCAD με drag and drop.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.