Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

πω παιδιά με αγχώσατε με το archicad και σκεφτόμουν αυτό να αγοράσω (αν πάρω την επιδότηση!).βασικά θέλω τη γνώμη σας. στο γραφείο που δουλεύω έχουμε το idea της 4m και με αυτό δουλεύουμε ,απλά επειδή θα κάνω και δικό μου γραφείο σκεφτόμουν να πάρω το archicad - την ελληνική έκδοση (παλιότερα είχα ασχοληθεί ελάχιστα με την αγγλική - τα πολύ βασικά).αξίζει τον κόπο να μπώ στη διαδικασία να μάθω ένα πρόγραμμα εξ αρχής ή να ακολουθήσω τη σίγουρη λύση το idea?απλά το archicad έχει πολλές δυνατότητες που το idea δεν έχει και όπως και να το κάνουμε ο πελάτης θέλει να βλέπει κιόλας.ο φωτορεαλισμός ειναι σημαντικός.αλλά απο την άλλη θα μπορούσα τον πρώτο καιρό που απλά θα πηγαίνω στο γραφείο και θα κοιτάω τους τοίχους (αφού δεν θα έχω δουλεία) να καθίσω το μάθω.κάποιος που να περνάει αντίστοιχη φάση?

Link to comment
Share on other sites

βασικα ναι, πριν πατησεις για φωτορεαλισμο μπορεις να ρυθμισεις την καμερα ( βρισκεται στο tool bοχ) εν συνεχεια να δεις την τρισδιαστατη αποικονιση, φτιαχνεις υλικα κλπ.

 

ποια εκδοση χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

@Evan

κάνεις ένα folder βάζεις τα αρχεία και φροντίζεις να το φορτώνεις στις βιβλιοθήκες μέσω του library manager.

Προσωπικά, επειδή έχω πολλές βιβλιοθήκες, τις κρατάω σε διαφορετικό hdd (εκεί που έχω και τις μελέτες) για να μην επιβαρύνω τον C: και να μην έχω παρατράγουδα σε περίπτωση που τα windows αποφασίσουν να απεργήσουν.

 

@leontas

ή δεξί κλικ photorender projection

ή document > creative imaging > photorender projection.

 

μπορείς βέβαια να ορίσεις και ένα keyboard shortcut.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

μάλλον θα σας φανεί χαζή η ερώτησή μου αλλά..

μόλις σήμερα άνοιξα το archicad για να προσπαθήσω λιγάκι να το δουλέψω, χωρίς να γνωρίζω κάποιον που να το χρησιμοποιεί και να μπορεί να με βοηθήσει.

Εντελώς άσχετη λοιπόν με το πρόγραμμα, ανακαλύπτω διάφορα αλλα έχω κολλήσει σε κάτι που μάλλον είναι απλό έως γελοίο για τους χρήστες του:

πως μπορώ να ορίσω μήκος τοίχου?

ξεκινάω να τον σχεδιάζω ξεπατικώνοντας ένα σχέδιο dwg αλλά μου βγάζει μόνο το πάχος του με αποτέλεσμα ο τοίχος να γίνετια γιγάντιος!!

αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει τα φωτα του..

ευχαριστώ!!

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεταφέρω ερώτηση φίλου αρχιτέκτονα:

Ξέρετε τι ετήσιο κ΄στος συντήρησης έχει ή αν έχει το archicad?

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.