Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Αφού αυτή είναι η κατεξοχήν συζήτηση του ArchiCAD, δεν ανοίγω άλλο thread και ρωτάω εδώ.

Ποιά είναι τα μειονεκτήματα και οι αδυναμίες του ArchiCAD, με βάση την εμπειρία σας;

Σκέφτομαι με ένα συμφοιτητή μου να ξεκινήσουμε να το μαθαίνουμε.

Μέχρι στιγμής εγώ έχω ασχοληθεί με ένα άλλο, το Archline (παραπλήσιο με το ArchiCAD απ’ ό,τι λένε μερικοί), μου άρεσε αρκετά και έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι, αλλά το κακό είναι ότι δεν είναι και πολύ διαδεδομένο. Γι’ αυτό λέμε να μάθουμε σιγά-σιγά το ArchiCAD το οποίο έχει μεγάλη ζήτηση στην αγορά. Σκέφτομαι επίσης και για Allplan, το οποίο φαίνεται πολύ δυνατό, αλλά με φοβίζει το γεγονός ότι ούτε και αυτό είναι πολύ διαδεδομένο και ότι θα δυσκολευτώ να το αγοράσω όταν έρθει εκείνη η ώρα, καθότι ξεφεύγει από θέμα τιμής. Οπότε το ArchiCAD φαίνεται πιο καλή λύση και από θέμα τιμής και από θέμα ζήτησης στην αγορά.

Τι λέτε; Να το γυρίσω σε ArchiCAD;

Link to comment
Share on other sites

kostaspde, αυτό που πρέπει να σκεφθείς κυριότερα είναι ποια θέλεις να είναι η επαγγελματική σου ενασχόληση. Εαν αποφασίσεις να ασχοληθείς με αρχιτεκτονικές μελέτες, τότε το Archicad και το Revit είναι τα δύο προγράμματα που πρέπει να κοιτάξεις.

 

Για τα υπερ και κατά του Archicad δες το φόρουμ http://archicad-talk.graphisoft.com/ όπου θα διαβάσεις τεκμηριωμένες απόψεις απο χρήστες με χρόνια εμπειρίας στην πλάτη τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ achille, το έχω επισκεφτεί το site για το ARchiCAD. Χθες κατέβασα και τη φοιτητική έκδοση. Να σου πω την αλήθεια κάποια πράγματα δε μου άρεσαν εκ πρώτης όψεως, αλλά ίσως φταίνε και οι ρυθμίσεις. Δε μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη με 1-2 ώρες ενασχόλησης.

Βασικά πρώτα θα εργαστώ (υγεία πρώτα) πιθανότατα σε κάποιο μελετητικό γραφείο πολιτικού μηχανικού.

Το Revit και το ArchiCAD σίγουρα είναι πιο "δυνατά" και διαδεδομένα.

Φαντάζομαι τα προτείνεις κυρίως λόγω του ότι είναι διαδεδομένα, και όχι τόσο για τις παραπάνω δυνατότητες τους, γιατί δε νομίζω ότι για απλά οικοδομικά τουλάχιστον, να τα ξεζουμίζει κανένας αυτά τα προγράμματα, που να χρειάζονται τόσο πολύ αυτά τα "παραπανήσια".

Να υποθέσω, ότι πρέπει να υπάρχει και το AutoCAD για να επεξεργάζεσαι τα σχέδια πριν την παράδοση, ε;

Δε το γλυτώνω το ρημάδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Revit και το ArchiCAD σίγουρα είναι πιο "δυνατά" και διαδεδομένα.

Φαντάζομαι τα προτείνεις κυρίως λόγω του ότι είναι διαδεδομένα, και όχι τόσο για τις παραπάνω δυνατότητες τους, γιατί δε νομίζω ότι για απλά οικοδομικά τουλάχιστον, να τα ξεζουμίζει κανένας αυτά τα προγράμματα, που να χρειάζονται τόσο πολύ αυτά τα "παραπανήσια".

Λάθος! Προτείνω το Archicad ακριβώς για τις παραπάνω δυνατότητες του, αν πρότεινα το διαδεδομένο, τότε Autocad κι άγιος ο θεός. Αν ποτέ στήσεις δικό σου γραφείο, οι επιπλέον δυνατότητες είναι που θα κάνουν τη διαφορά στην παραγωγικότητά σου.

 

 

Να υποθέσω, ότι πρέπει να υπάρχει και το AutoCAD για να επεξεργάζεσαι τα σχέδια πριν την παράδοση, ε;

Δε το γλυτώνω το ρημάδι!!!

 

Όχι βέβαια! Δεν χρειάζεται σε απολύτως -μα απολύτως- τίποτα το autocad.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα με το archicad : όταν προσθέτω κάποια φάκελο στη διαχείριση βιβλιοθήκης, μπορώ να τον χρησιμοποιώ μόνο στο τρέχον session. Άμα επανεκκινήσω το πρόγραμμα, πρέπει να προσθέσω τις δικές μου βιβλιοθήκες από την αρχή (κρατάει μόνο τη default). Για κάποιο περίεργο λόγο, αυτό συμβαίνει μόνο στο σύστημα που έχω Vista εγκατάσταση. Στα XP δεν έχει αυτό το πρόβλημα.

Καμια ιδέα;...

Link to comment
Share on other sites

http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=194909

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=135868

 

Απο μια γρήγορη αναζήτηση μόνο αυτό βρήκα.. και πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το παρακάτω site. Έχει κατι καλά downloads σχετικά με τη χρήση του προγράμματος.

Πάντως θεωρώ πλεονασμό να εμφανίζεις στα σχέδιά σου σοβά κτλ. Έχω καταθέσει κάποιες μελέτες στην πολεοδομία με to archicad και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

http://www.aecbytes.com/tipsandtricks/2007/issue22-archicad.html

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την υποβολή σχεδίων archicad σε υπηρεσίες, τα παρουσιάζεις με διαβάθμιση σκίασης, fills κλπ. για να αποδώσεις βάθος, ή με τον κλασσικό τρόπο - μόνο με γραμμούλες και πενάκια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.