Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Γειας σας παιδιά και καλώς βρεθήκαμε.

 

Έχω μία μάλλον παιδική απορία στο Αrchicad. Στο γραφείο δουλεύουμε σε archicad 7 ελληνικό και πρόσφατα εγκατέστησαμε το archicad 10, την αγγλική έκδοση. Πως μπορώ να μεταφέρω τις παλιές βιβλιοθήκες? Προσπάθησα, αλλά τζίφος!

 

Όπως θα έχετε ήδη καταλάβει δεν είμαι αρχιτέκτονας, οπότε παρακαλώ να μου γράψετε σαν να μιλούσατε σε καθυστερημένο, πράγμα που δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα.

 

Ευχαριστώ!

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε ερώτημά, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Elpinor, θέλω απλά να μεταφέρω την βιβλιοθήκη του παλιού στο καινούργιο, του οποίου απο ότι βλέπω δεν έχει και πολλά πράγματα. Για παράδειγμα, ανοίγω αρχείο με του 7 με το 10 και λείπουν τα κουφώματα. Λυπάμαι αν δε σε βοήθησα, αλλά είναι η πρώτη και ελπίζω από τις τελευταίες επαφές με το Archicad!

 

Φίλε Ilias,

 

Ως όμοιο θέμα με το δικό μου εννοείς οποιαδήποτε απορία στο Archicad? Γιατί το συγκεκριμένο θέμα δεν απαντάει σε καμία περίπτωση στην ερώτηση μου.

 

Επίσης, καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να ανοίγει ο καθένας δικό του θέμα για το παραμικρό, αλλά από την άλλη ένα θέμα-γίγαντας τριαντατόσων σελίδων με ασαφές περιεχόμενο δημιουργεί πολλές φορές μεγαλύτερα προβλήματα.

 

Ευχαριστώ

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Διαφωνία σχετικά με αποφάσεις Συντονιστών/Διαχειριστών δεν μπορεί να είναι θέμα δημόσιου διαλόγου, αλλά επιλύεται μόνο με π.μ. σ' αυτούς.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

έχει καλύτερες και περισσότερες βιβλιοθήκες, άλλα δεν είναι συμβατές με αυτές του 7.

Έχεις 2 εναλλακτικές :

1. Ανοίγεις όλες τις παλιές σου μελέτες στο 7 και τις σώζεις σαν pla.

2. Φορτώνεις την βιβλιοθήκη του 7 μαζί με αυτήν του 10 απο τον library manager.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην παλιά έκδοση πρώτα και αρχείο>βιβλιοθήκες και αντικείμενα>διαχείριση βιβλιοθήκης και στην καρτέλα "ενεργές βιβλιοθήκες" θα κάνεις κλικ σε κάθε φάκελο και θα σημειώσεις τη διαδρομή της κάθε βιβλιοθήκης στο δίσκο. Στη συνέχεια θα ανοίξεις τη νέα έκδοση και πάλι στη διαχείριση βιβλιοθήκης, εκεί που λέει "τοπικές", και ψάξε έναν έναν τους φακέλους στις διαδρομές που έχεις σημειώσει και επέλεξε "προσθήκη" κάθε φορά και στο τέλος "επαναφόρτωση". Τώρα θα έχεις διαθέσιμες και τις παλιές βιβλιοθήκες. Για να μην κάνεις όμως κάθε φορά τα ίδια, θα πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία στο αρχείο που χρησιμοποιείς για πρότυπο και να το σώσεις με τις επιπλέον βιβλιοθήκες.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο σχέδιο της στέγης βάζω το επίπεδο τομής της κάτοψης από 1,10μ στα 2,00μ και όλα καλά αλλά όταν πάω στις πινακίδες αυτό αλλάζει και μου τη βγάζει τη στέγη πάλι κομμένη! Μήπως γνωρίζει κανείς το γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση και πειραματίζομαι.

Μέχρι στιγμής έχω τις εξής απορίες:

1. Πως μπορώ να φτιάξω έναν τοίχο διπλό δρομικό με εσωτερική μόνωση?

2. Μπορώ να φτιάξω σκάλα με τυχαία γραμμή ανάβασης?

3. Όταν θέλω να τοποθετήσω ένα παράθυρο σε έναν τοίχο σε απόσταση π.χ. 1,5μ από την άκρη του πως το κάνω αυτό?

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και σκέφτομαι να αφιερώσω χρόνο ώστε να το μάθω και ίσως να αλλάξω πρόγραμμα. Δουλεύω τα αρχιτεκτονικά της π-Systems τα οποία ναι μεν πατάνε πάνω στο acad αλλά ότι σχεδιάζεις σε 2d γίνεται αυτόματα 3d. Υπάρχει και το kinesis που βοηθάει πολύ να καταλάβει ο πελάτης τους χώρους.

 

Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος στις παραπάνω ερωτήσεις θα ήμουν ευγνώμων.

 

καταρχήν ΝΑΙ, να αλλάξεις πρόγραμμα, μιλάμε για αεροπλάνο σε σχέση με ποδήλατο, δυστυχώς ότι Ελληνικό καλό είναι να αποφεύγεται μέχρι να αλλάξει η χώρα ετούτη ριζικά (θα το καταλάβεις όταν δεις σεβασμό στους επιστήμονες και σφαλιάρα στους αεριτζήδες).

Δεύτερον...τι version κατέβασες?

Τρίτον..κατέβασε τα manuals και τα εκπαιδευτικά videos

Διπλός τοίχος> ψαξε στο composites / materials κτλ, υπάρχουν έτοιμοι αλλά μπορείς να φτιάξεις και εσύ τους δικούς σου

σκάλα> ότι θέλεις φτιάχνεις, είτε με το εργαλείο stairmaker είτε με πλάκες

απόσταση>την ορίζεις με cntl+R

--------

γενικά> σκέψου να παρακολουθήσεις ελάχιστα σεμινάρεια για τα βασικά, αυτό θα σε γλυτώσει από πολύ φαιά ουσία και ώρα και με τα 4-5 βασικά θα μπορέσεις μετά μόνος σου να απογειωθείς.

 

Καλή διασκέδαση

(και μακρυα από 2d σκέψη)

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο της στέγης βάζω το επίπεδο τομής της κάτοψης από 1,10μ στα 2,00μ και όλα καλά αλλά όταν πάω στις πινακίδες αυτό αλλάζει και μου τη βγάζει τη στέγη πάλι κομμένη! Μήπως γνωρίζει κανείς το γιατί;

 

πως ορίζεις το επίπεδο της τομής της κάτοψης? έκανα update από παλιό version και το έχασα.

ευχαριστώ εκ των προταίρων

κ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.