Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Συνάδελφε, υπάρχει το τηλ 80111444555, με αστική χρέωση που αναφέρεται στην σύμβαση στην παράγραφο 3,6,2 και τα κανονικά τηλ της εταιρίας

Link to comment
Share on other sites

χμ, δεν το έχω πιάσει, υποθέτω ότι υπάρχει κάποιο 800.....ωστε αν καλείς απο επαρχία να μην σε χρεώνει, εμένα :/ δεν με ενδιαφέρει γιατί όπως σου είπα το χρησιμοποιώ σαν 2Δ και επίσης καλώ απο Αθήνα, χαχαχαχαχαχα. :/

Link to comment
Share on other sites

για σας και απο εμένα, επειδή είμαι νέος χρήση του archicad (δουλεύω το aidea πάνω στο autocad), θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν μπορεί να αλλάξει το φόντο εργασίας στο archicad από λευκό σε μαύρο όπως στο ACAD.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ φέτος δεν ανανέωσα την συνδρομή μου

είμαι κάτοχος από το 2002 (πλήρωσα 4730,76 αν θυμάμαι καλά)

δηλ έδωσα για συνδρομές 8χ530 (αν και πάλι θυμάμαι καλά)=4240 ευρώ δηλ πολύ παραπάνω από την ίδια την αξία του προγράμματος σήμερα (αναβαθμισμένου)

Πήρα και 2-3 add-ons στη αρχή αλλά γρήγορα τα παράτησα και αυτά αφού και για αυτά σε κάθε νέα έκδοση πρέπει να πληρώνεις αναβαθμίσεις

Το ίδιο έπαθα και με το STRAD (κάτοχος από το 1986-87) δηλ συνδρομητής για 23χρόνια οπότε έδωσα 23χ630 ευρώ=14490ευρώ δηλ και πάλι 3 φορές την σημερινή αξία του προγράμματος με όλες μάλιστα τις αναβαθμίσεις του (του βασικού πακέτου) + τόσα στην μία αναβάθμιση τόσα στην άλλη...

Και στις δύο εταιρίες είπα πως κανονικά θα έπρεπε κάποτε, είτε βάσει αξίας συνδρομών και προγράμματος, είτε με τα χρόνια π.χ 8-10 χρόνια να μη καταβάλουμε πλέον ετήσιες συνδρομές (χωρίς να παραβλέπω φυσικά και τον κόπο αυτών των ανθρώπων)

 

όσο για την κλοπή κλειδιού δεν νομίζω ότι καλύπτεται τέτοια περίπτωση από την ετήσια συνδρομή και το συμβόλαιο

 

το ARCHICAD το καλυπτει οταν ομως υπάρχει χαρτί από την αστυνομία του το επιβεβαιώνει.Σήμερα ομως έμαθα και το εξής (πάντα για archicad μιλάω ) ότι αν το κλειδάκι χαλάσει δεν είναι σίγουρο οτι θα το αντικαταστήσουν. θα πρέπει να αγοράσεις ξανά το πρόγραμμα. η αν το αντικαστήσουν θα πρεπει να σταλεί το κλειδί εξωτερικό και να το αλλάξουν αυτοί. δηλαδή μήνας και! δηλαδή και εδώ εκβιασμός. για με την συνδρομή εχεις αλλαγή μέσα σε δυο ημέρες. όταν αγόρασα όμως το προγραμμα δεν μου είπαν οτι πέρνω κάτι για 5 η 10 χρόνια μέχρι δηλάδή να χαλάσει.πάλι καλά δηλάδη που δεν βάζω βγάζω το κλειδάκι για να έχει φθορά.και όλα αυτά βέβαια δεν θα υπήρχαν αν αντι για κλειδί υπήρχε ενα serial number. ποσο έχω μετανιώσει για τα χρήματα που τους έδωσα λες και δεν υπήρχαν σπασμένα!

 

να κάνω μια ερώτηση.........άμα αγοράσω το πρόγραμμα είμαι υποχρεωμένος να κάνω αναβαθμίσεις, εγώ το χρησιμοποιώ σαν απλό σχεδιαστικό πρόγραμμα, είμαι υποχρεωμένος να κάνω τις αναβαθμίσεις??????????????

 

υποχρεωμένος δεν είσαι,απλά εκβιάζεσαι να το κάνεις.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος, απλά δεν μπορείς να παίρνεις στο 8.... με αστική χρέωση, αλλά παίρνεις στα άλλα τηλ/να για επεξηγήσεις κλπ

Εγώ τουλάχιστον το απαίτησα αυτό και πραγματικά, τις λίγες φορές που χρειάστηκα βοήθεια, προς τιμή τους, με εξυπηρέτησαν

 

στα τηλέφωνα 210-κτλ μπόρεις να παίρνεις.σε εξηπηρετούν.όλους!οπότε μάλλον δεν έκαναν προσωπική χάρη μόνο σε εσένα.

 

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το ArchiCAD v9 κ v11 για τα σχέδιά μου, αλλά δεν κατάφερα να φτιάξω κλίμακα 3/4 (κλασική σε μια πολυκατοικία). Πώς αντιμετεπίζετε οι υπόλοιποι το πρόβλημα αυτό; Τελικά αναγκάστηκα να τη σχεδιάσω με απλές γραμμές για να φαίνεται στις κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς με 3 στροφές?

πρέπει να την κάνεις σε 2 κομμάτια.

για τον υπόλοιπο (πολιτισμένο) κόσμο, οι σκάλες αυτές θεωρούνται λανθασμένες και δεν σχεδιάζονται/ κατασκευάζονται.

post-24441-131887250828_thumb.jpg

post-24441-131887250845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ένας αλλος τρόπος ειναι να την κανεις με το εργαλείο "create stiar using selection"απο το menu Design

φτιάχνεις όποιο σχήμα σκάλας θες με ενα ραστερ φτιαχνεις κ την γραμμη ανάβασης και μετα επιλεγεις ολα μαζί και create stair....

post-3686-131887250875_thumb.jpg

post-3686-131887250888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.