Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

OK, τότε στο παράθυρο της κάτοψης, κάτω δίπλα στον μεγεθυντικό φακό έχει ένα κουτάκι με ένα παραλληλόγραμμο και ένα βελάκι. Κλικάρεις εκεί και περιστρέφεις ολη την μελέτη όσο χρειάζεται.

Θυμίσου να κάνεις update τα views σου μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση, αλλα αυτο εννοουσα με τη στροφη προσανατολισμου στο προηγουμενο post, το προβλημα μου ειναι οτι ετσι δεν αλλαζει η γωνια του ραστερ των τεμνομενων στους τοιχους ετσι ωστε να επανελθει στο στανταρ(45 μοιρες) που εχει π.χ. το ραστερ τουβλο. Η μονη λυση που βρηκα μεχρι τωρα ειναι να αλλαξω την γωνια του ραστερ απο τα χαρακτηριστικα στοιχειων

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ειμαι σχετικά νέος χρήστης, 9 μήνες, του Archicad Startedition της εκδοσης 13.

Δυστυχώς δεν έχω ακόμα εγκαταλήψει το autocad. Διάφορες απορίες κατά καιρούς εμφανίζονται, από την topsw έχω αρκετή βοήθεια, αλλά παρ' όλα αυτά ακόμα δυσκολεύομαι.

Αυτά που τώρα αντιμετοπίζω είναι: α) Θέλω να φτιάξω ένας τοίχο που να ξεκινάει 60 εκ. από την γωνία άλλων τοίχων. β) τώρα με τον ΚΕΝΑΚ πρέπει να φαίνονται στην κάτοψη το πάχος της μόνωσης στα μπετά. Υπάρχει τρόπος να φτιάξω υποστυλώματα και δοκούς και νά εχουν αμέσως τον σοβά και τη μόνωση;

 

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

ankostas, για να φτιάξεις εναν τοίχο που ξεκινά σε κάποια απόσταση κατα χ-χ ή/και κατα y-y απο γνωστό σημείο πρέπει να εχεις ενεργοποιήσει τον ιχνηλάτη, πας το ποντίκι πάνω στο γνωστό σημείο και πληκτολογείς "x" και μετά την απόσταση που θα πάς πάνω στον άξονα των x και τέλος αν θέλεις να πάς δεξιά δίνεις "+" ή αν θές αριστερά δίνεις"-". Αντίστοιχα πατάς "y" για τον αξονα y-y , επιθυμητή απόσταση και "+" για πάνω ή "-" για κάτω. Οσο για τα άλλα του ΚΕΝΑΚ λυπάμαι αλλα δεν εχω λύση προς το παρόν (κάθε προσφορά δεκτή). Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ mforce για την απάντησή σου. Με βοήθησες να μην κάνω κύκλους για ορισμό σημείου.

Σχετικά με την μόνωση για ΚΕΝΑΚ΄, σκέφτηκα να κάνω τοίχω πάχους 32 εκ., (όσο είναι το πάχος του beton + μ'ονωση 3εκ + σοβά μέσα-έξω), και να τοποθετώ την κολόνα και τοπ δοκάρι ποιο μέσα από την γραμμή του τοίχου, ώστε ο τοίχος να καλύπτει το beton.

Υπάρχουν βέβαια και υλικά πιστοποιημένα με πάχος περίπου 1,5εκ.- που κάνουν την ίδια δουλειά με το dow των 5εκ.

Πως φαίνεται στους παλιούς χρήστες του archicad αυτή η σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

"Τεχνικές" και κόλπα υπάρχουν. Και ο καθένας κάνει αυτό που τον βολεύει καλύτερα. Εγώ προτιμώ την επεξεργασία σε Φύλλο Εργασίας σε καθαρή 2D κατάσταση. Αλλα δεν μπορω να πω οτι είναι Η λύση... Οσο για το υλικό που λές φυσικά δεν είναι θέμα archicad αλλα ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια

ενα θεμα που εχω γενικοτερα σε ολες τις εκδοσεις archicad

ειναι με τις βιβλιοθηκες!

 

(και ειδικα αν εχεις καποιο add-in σου προκυπτει ενας μικρος χαμος)

 

 

ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη διαδικασια για να μεταφερεις τις βιβλιοθηκες σου ειτε απο εκδοση σε εκδοση ειτε απο το μηχανημα σου σε συναδελφου;

 

(με .pla, να φτιαχνεις στο installation folder ξεχωριστο folder για libraries κατι αλλο?)

 

τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ mforce για την απάντησή σου. Με βοήθησες να μην κάνω κύκλους για ορισμό σημείου.

Σχετικά με την μόνωση για ΚΕΝΑΚ΄, σκέφτηκα να κάνω τοίχω πάχους 32 εκ., (όσο είναι το πάχος του beton + μ'ονωση 3εκ + σοβά μέσα-έξω), και να τοποθετώ την κολόνα και τοπ δοκάρι ποιο μέσα από την γραμμή του τοίχου, ώστε ο τοίχος να καλύπτει το beton.

Υπάρχουν βέβαια και υλικά πιστοποιημένα με πάχος περίπου 1,5εκ.- που κάνουν την ίδια δουλειά με το dow των 5εκ.

Πως φαίνεται στους παλιούς χρήστες του archicad αυτή η σκέψη;

 

Αυτό το τρόπο που λες τον περιγράφω αναλυτικά, θα τον δεις αν πας ορισμένες σελίδες πίσω εδώ. Διαβασέ τα και κάνε τα σχόλιά σου, αν και νομίζω ότι τα κάνεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ηρθε η ωρα να ασχοληθω με τα modules

οποτε εψαξα και βρηκα

 

....

- Ένα PLN για κάθε σπίτι, το οποίο θα έχει τις σωστές στάθμες για κάθε πλάκα, και:

- Ένα PLN με το έδαφος και τον περιβάλλοντα χώρο

 

Στο PLN του περ. χώρου θα κάνεις hotlink τα δύο άλλα PLN και έτσι θα έχεις και τις δύο κατόψεις σε μία πινακίδα με τα σωστά υψόμετρα.

 

μια διευκρινηση θα ηθελα:

μπορω να σωζω ως pln και να τα κανω hotlink ή μονο σε .mod ;;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, ένας φίλος με archicad 14 (εγώ χρησιμοποιώ 12) έχει ένα θέμα όταν τοποθετεί αντικείμενα, παράθυρα κτλ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζονται όταν πάει να τα τοποθετήσει. Όταν κάνεις κλικ εμφανίζεται το κρεβάτι πχ. Το τοποθετεί και μετά αναγκάζεται να το ξαναπάρει και να το βάλει ακριβώς εκεί που θέλει. Όμοια και με τα παράθυρα ή τις πόρτες. Δεν εμφανίζεται το περίγραμμά τους πάνω στον τοίχο ώστε να τα τοποθετήσει όπου θέλει. Κάνει κλίκ και μετά τα μετακινεί όπου θέλει.

Σε μένα όλα δουλεύουν out of the box από την αρχή της εγκατάστασης ..εδώ και χρόνια.

 

Υπάρχει κάπου επιλογή ή είναι πρόβλημα της εγκατάστασης??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.