Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Είναι κάποιοι που έχουν... http://www.actemplate.com/ και http://www.google.gr/search?q=archicad+templates&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a

Αλλιώς σιγά σιγά το φτιάχνεις μόνος σου. το καλύτερο.

φτιάξε το παράθυρο που θες. σωσ'το ως template. την επόμενη φορά θα φτιάξεις κατι άλλο μια πινακίδα πχ. σωσ'το ως template κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

xexe καλο :)

 

Kε Λιάκο εννοώ ότι το Revit σιγά σιγά αφήνει πίσω του το Archicad. Aπο ότι φαίνεται το Revit θα κυριαρχήσει τα επόμενα χρόνια...

 

http://www.revitclin...s-archicad.html

 

Εδω λίγες πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

πολύ θα ήθελα να δω στα archicad τις προσωρινες διαστάσεις του revit (όταν δημιουργείς αντικείμενα) και το snap που μεταβάλλεται αναλογα με το zoom του viewpoint.Θα γλυτώναμε όλες εκείνες τις ψιλομετατοπίσεις του 1 cm που με παιδεύουν στο AC.

Τελευταία άρχισα να 'βλέπω" προς το revit αλλά έχει πολλές παιδικές ασθένειες.

Εχει και πολλά πανέξυπνα στοιχεία όπως τα καταλυτικά δύο που ανέφερα παραπάνω (θα τα μάθεις απο την πρώτη μέρα που θα δουλέψεις revit) που απορώ γιατί δεν τα "έβαλαν" στο AC.(συν πχ η επιλογή αντικειμένων είναι ταυτόχρονη σε 2D και 3D παράθυρα >> προφάνες για BIM αλλά όχι και στο AC >> αυτο με έχει παιδέψει πολλαπλώς στο AC).

Μετά απο πολλά tutorials επέλεξα να παραμείνω στο AC , με προοπτική να δοκιμάσω να κάνω κάποια ψιλοδουλειά που δεν "βιάζεται" με το revit (έτσι για εγκυκλοπαιδικούς λόγους).

Μελλοντικά θα γίνει μάχη σίγουρα αλλά και το America έχει κρίση όπως ξέρεις , ενώ και ή graphisoft δεν θα μείνει στάσιμη.

ΥΓ . Έπαθα πλάκα με το πώς εξελίσσουν το interface του revit τα αμερικανάκια >> χρονομετρούν σε πόσες ώρες είναι σε θέση ένας "άσχετος" να καταλάβει το interface και να παράγει συγκεκριμένες διεργασίες.Με τη μεθοδολογία τους μόνο παίρνείς πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι το κανει αυτο?

post-16757-0-29594900-1339437005_thumb.jpg

 

post-16757-0-21682300-1339437012_thumb.jpg

 

πρωτη φορα μου το βγαζει ετσι στην 3Δ προβολη και μου εχει σπασει τα νευρα

εχω επιλεξει στις κολωνες να τις επικαλυπτει ο τοιχος

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

ναι στο τοιχειο

 

θα ηθελα να ειναι γκρι

και όχι να φαινεται ως τουβλο

βεβαια αν βάλω ότι εχει καποιο επιχρισμα 0,01μ θα φαινεται το επιχρισμα που θα αγκαλιασει την κολωνα

αλλα μου κανει εντυπωση που φαινεται ετσι

Link to comment
Share on other sites

ναι στο τοιχειο

 

θα ηθελα να ειναι γκρι

και όχι να φαινεται ως τουβλο

βεβαια αν βάλω ότι εχει καποιο επιχρισμα 0,01μ θα φαινεται το επιχρισμα που θα αγκαλιασει την κολωνα

αλλα μου κανει εντυπωση που φαινεται ετσι

Σου εμφανίζει και τα 2 υλικά το ένα ταυτισμένο πάνω στο άλλο με flicker, σωστά? Αλλαξε κωδικό ριζόχαρτου στην κολόνα ή στον τοίχο. Πρεπει να έχουν τον ίδιο κωδικό ωστε η κολόνα να αφαιρέσει το τμημα του τοίχου που βρίσκεται μέσα της.

Μη βάλεις επικαλύψη 1 εκ. Στο κάτω κάτω δεν είναι ρεαλιστικό. Μπορείς ενδεχομένως όμως να βάλεις τη θερμομόνωση + τον σοβά. Αν είναι νεα μελέτη με 4030 θα σου χρειαστούν...

post-17575-0-40958400-1339566479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να έχω μόνο στην πόρτα χειρολαβή και όχι στο επάνω από την πόρτα σταθερο παράθυρο;

Κάπου θα υπάρχει και η επιλογή με το σταθερό παράθυρο χωρίς χειρολαβή στο ίδιο στυλ... Αν δεν υπάρχει βάλε την πόρτα ξεχωριστά και ρύθμισε το παράθυρο σταθερό και χωρίς χερούλι...

 

Αλλιώς επεξεργάσου την βιβλιοθήκη αφαιρώντας το χερούλι από το παράθυρο!

 

Όλα γίνονται στο ArchiCAD πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.