Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

gmazanakis αυτό που κάνεις είναι ουσιαστικά μετατροπή της πλάκας σε κόμβους στο ήδη υπάρχον mesh.

Κάνε αυτό που σου είπα με τον κέρσορα, δώσε το υψόμετρο που θέλεις να έχει το mesh σου περιμετρικά των κόμβων της πλάκας και τσέκατε το "apply to all"

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση!Πως μπορουμε να αλλαξουμε τη σταθμη ενος κτιριου δλδ να σηκωσουμε τα παντα εν προκειμενω κατα ενα υψομετρο;Εστω οτι εχουμε ενα κτιριο με σταθμη στα 0m (οπως φαινεται σε οψη) και αποφασιζουμε να φτιαξουμε μια ραμπα που θα ανεβαινει μια αποσταση 60cm μεχρι τη σταθμη του κτιριου.Αρα πως θα ανεβασουμε το κτιριο κατα 60 cm ωστε να γινει σωστα η ραμπα και στις οψεις κτλ να φαινονται ολα σωστα;Η μηπως υπαρχει καποιος αλλος λιγοτερο χαζος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

κατά αρχάς κλειδώνεις το ριζόχαρτο του εδάφους (ώστε να μην ανασηκωθεί)

 

ένας τρόπος

μετά επιλέγεις το εργαλείο "διπλό πλαίσιο" και το τοποθετείς στην οθόνη σου ώστε να επιλέγεις όλο το κτίριο σου

βρίσκεις το εικονίδιο ή επιλέγεις "ανύψωση" και δίνεις μέσα στο παράθυρό του το μέγεθος ανύψωσης 0,60

άλλος τρόπος

πηγαίνεις σε τομή ή όψη

πατάς αριστερό πλήκτρο ποντικιού σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης και στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις "επεξεργασία στάθμης ορόφων"

διαλέγεις το αντίστοιχο εικονίδιο και με tab βάζεις την υψομετρική διαφορά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην εμένα μου αρέσει η πλάκα του ισογείου να είναι στο ±0.00 οπότε αν έχω μια τέτοια ράμπα θα ξεκινάει στο -0.60

 

Αν θέλεις όμως να σηκώσεις όλο το κτίριο το καλύτερο είναι να πάς στα Story Settings και να αλλάξεις την στάθμη του ορόφου. Έτσι θα ανυψωθεί ή θα κατέβει όσο ορίσεις όλο το κτίριο

Edited by achille
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτός που αναφέρει ο Αχιλλέας είναι ένας 3ος τρόπος (όχι τόσο οπτικός για μένα όσο ο δεύτερος)

Link to comment
Share on other sites

gmazanakis αυτό που κάνεις είναι ουσιαστικά μετατροπή της πλάκας σε κόμβους στο ήδη υπάρχον mesh.

Κάνε αυτό που σου είπα με τον κέρσορα, δώσε το υψόμετρο που θέλεις να έχει το mesh σου περιμετρικά των κόμβων της πλάκας και τσέκατε το "apply to all"

Ευχαριστώ achile. Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα και πολύ τι εννοείς αλλά διορθώθηκε σημαντικά το πρόβλημα αν αντί για fit to all ridgets επιλέξω το fit to user ridgets ή το άλλο που έχει με το surface

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Προτιμησα τον τροπο του achile γιατι μου φαινεται πιο ορθολογικος χωρις να ρισκαρω μηπως μου ξεφυγει τπτ κατα τη μετατοπιση

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω για το archicad τις κλασικές πόρτες συνεργείων ? Αυτές που αποτελούνται από τέσσερα φύλλα στα οποία τα μεσαία ανοίγουν πρώτα και μετά αν σηκώσεις τους σύρτες ανοίγουν και τα ακριανά

 

Σαν και αυτήν....

post-30871-0-15106800-1349936838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι έχω εδώ και χρόνια (από τότε που ιδρύθηκε) και συνεργαζόμαστε μέχρι τώρα άψογα.

Ποιό είναι το συγκεκριμένο ερώτημά σου ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.