Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

@siradrab : στο archicad είμαι ακόμη ...νέουπας, ότι μου έχει χρειαστεί για κάποιες δουλειές το έχω μάθει, τα υπόλοιπα έχουμε καιρό, νέοι είμαστε... 8-)

Ευχαριστώ για το tip.

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσεις κάποιο αρχείο πήγαινε στα Downloads και διάλεξε Add.

Εναλλακτικά πήγαινε σε κάποιον upload server όπως το rapidshare, ανέβασε το και δώσε το link.

Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ μέσα στην οθόνη, ίχνος-επιλογή αναφοράς, και διαλέγεις τον όροφο που θέλεις να είναι από κάτω και να φαίνεται σαν ίχνος. Πολύ χρήσιμο! Μάθε καλά όλες τις εντολές με το ίχνος, μην αφήσεις τίποτα ανεξιχνίαστο!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το εικονίδιο "ίχνος"

Μπορείς να το ρυθμίσεις να βλέπεις ως "όροφο φάντασμα" την τομή - όψη - όροφο

να το περιστρέψεις -να το μετατοπίσεις- να δείχνει πάντα τον προηγούμενο όροφο-να κόψεις ένα τμήμα κλπ

Στον όροφο "φάντασμα" μπόρείς να ρυθμίσεις να φαίνονται μόνον οι τοίχοι ή μόνον οι γραμμές κλπ και να αλλάξεις το χρώμα του

Link to comment
Share on other sites

kαλή αρχή.....

Δουλέυω 10 χρόνια το archicad. Έχω καταλήξει στην εξής μεθοδολογία για τα σχεδια της

πολεοδομίας:aφού στήσω το στερεό και κάνω όψεις και τομές σε 2d, αποθηκεύω το αρχείο μου με άλλο όνομα και κάνω διάσπαση όλων (τοίχων - υποστυλωμάτων κλπ...). έπειτα σβήνω με αυτόματη επιλογή ότι δεν θέλω.(ράστερ τοίχων, γραμμές, δοκάρια..)

Βασικό σημείο έιναι να χρησιμοποιήσει άλλη πένα για το καθένα..

 

Έτσι όμως αν υπάρξει μιά αλλαγή στη μελέτη πρέπει να δουλέψεις πάνω σε όλα τα σχέδια ένα ένα. (?)

 

Δεν ισχύει ακριβώς το παραπάνω γιατί δεν παίρνει τη μορφή που θέλεις για να το παραδώσεις...

 

Τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να φύγει όπως είναι στο autocad? και να χρειαζεσαι το λιγότερο χρονο επεξεργασίας?

 

για την πολεοδομία γιατί δε σε βολέυουν οι τοίχοι κατάμαυροι?

 

Μήπως ξέρει κανείς πως εμφανίζεται το ghost floor στο archicad 12??;

 

ctrl+7

υπάρχει και η δυνατότητα να τσεκάρεις το Show Ghost Story με ένα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...τον organizer πωε τον οργανώνετε?

 

Πια σειρα κρατάτε κατα τη σχεδιαση των αρχιτεκτονικών....????

 

Πχ εγώ ξεκινάω κάνω το παντα με 2Δ εργαλεία και για καθε σχεδιο ξεχωριστά worksheet και μετά αντιγραφή σε independent workksheet επεξεργασία με 2d εργαλεία...

Link to comment
Share on other sites

thaikick, κάπως έτσι κι εγώ δεν τα έχω βάλει σε τάξη (στο μυαλό μου).

Προσπάθησε η 2d επεξεργασία να είναι στο minimum, αλλιώς πέφτεις στην λούμπα του autocad. Προσπάθησε να φτιάχνεις όσο πιο σωστά μπορείς το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

ουφ ουφ με αυτό το archicad!!!σαν νέος κι εγώ θέτω την εξήσ απορία!!εχω μια κατοψη η οποια έχει ενα "ΣΠΑΣΙΜΟ".οταν βλέπω την οψη μου(αυτη με το σπασιμο)ενεργοποιω στην οψη το σημαδεμα αποκρυσμενου και βαζω ενιαια πενα π.χ. 0,2.αυτο ομως εχει αποτελεσμα να τονιζονται και αντικειμενα που δεν θα επρεπε εκτος απο τους τοιχους οπως κουφωματα η το καγκελο του εξωστη.καμια λυση?βαζω σημαδεμα απομακρυσμενου γιατι στο πρωτο επιπεδο θελω πιο εντονο παχος πενας.εγω τελικα δεν εχω καταλαβει αν αξιζει το archicad...ουφ ουφ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.