Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

καλημέρα σας

ενα μικρό δείγμα βλέπετε παρακάτω

 

http://img14.imageshack.us/my.php?image=8fvto.pdf

http://img149.imageshack.us/my.php?image=13115315.pdf

Link to comment
Share on other sites

KANA, τα link (σε εμένα τουλάχιστον) δεν εμφανίζονται. Ας μας πεί καποιος αν έχει το ίδιο πρόβλημα. Νομίζω ότι δεν μπορούμε να ανεβάσουμε pdf στο imagesack.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ συνάδελφε!!!

Τελικά το έλυσα το θέμα είχε κάποιο κόλλημα το Plugin του PDF.

 

Πολύ καλό το μοντέλο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τις στέγες στο πρόγραμμα από ότι βλέπω τώρα που το άνοιξα στις ρυθμίσεις του εργαλείου ''στέγη'' έχει παραμέτρους για την ''δομή'', =''ράστερ τεμνομένων'' και για το ''μοντέλο''=υλικά για την επάνω επιφάνεια της στέγης. Διαλέγεις το υλικό=κεραμύδι γαι την στέγη σου που θα είναι αυτό που θα φαίνεται στις όψεις σου. Στίς τομές-όψεις θα βλέπεις και το υλικό της ''δομής'' που έχεις επιλέξει. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αλλά δικίμασέ το.

 

το υλικο κεραμυδι το επιλεγεις και φαινεται μονο σαν ραστερ.στισ τομες και οψεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

mixalisk80

Τα κεραμίδια φαίνονται και στις όψεις και μάλιστα κανονικά και με πολλές παραλλαγές, στα γρήγορα.

Για να φαίνονται και στις τομές πήγαινε "αντικείμενα" βρές ¨ακροκέραμο" και βάλτο στους κορφιάδες.(μόνο θα χρειαστεί να το αλλάξεις υλικό-και ράστερ-βάλε έλξη απο στέγη-γωνία για στέγη 35%-δωσε 14.18ο-μετά το συστέλεις κλπ-για το οριζόντιο-γωνία 0ο)

Μπορείς να βάλεις και το πέτσωμα και τα ξύλα ή ταβάνια ξύλινα-Μάλιστα σε βγάζει αναλυτικά τεμάχια, κυβικά κλπ

 

Ωραίο εργαλείο είναι (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση συνάδελφοι)

Α. ο διαχειριστής διατομών (κάνεις στα γρήγορα σύνθετα δοκάρια τοίχους-υποστυλώματα σχήματος Ζ με πολλές γωνιές διαφ μοιρών)

Β, υπολογισμός εμβαδού οποιουδήποτε σχήματος - με κυκλ τομείς (με αφαίρεση – επίσης αναλυτικά - τρυπών –μπορείς δηλ να βάλεις εξωτερικά περίγραμμα κάλυψης και σαν τρύπες είτε τους η/χ είτε πραγμ τρύπες )

Γ. Τεκμηρίωση όλων των δεδομένων (επιφάνειες –πόρτες παράθυρα-αντικείμενα) με σχεδιασμό θυρών –αντικειμένων

Δ. η εξαγωγή σε πολλών μορφών αρχεία

Ε. αρχιτεκτονικό σκίτσο σε ατέλειωτες παραλλαγές

Ζ.. Αυτόματη και γρήγορη αλλαγή κλίμακας χρωμάτων και

Η. κατόψεις- τομές – όψεις –φωτορεαλισμός με φωτοσκίαση

Link to comment
Share on other sites

Γιαβάς-γιαβάς φίλε ΚΑΝΑ με τα ωραία σου εργαλεία,.......

ακόμα προσπαθώ να ρυθμίσω την έξυπνη συγχώνευση και τους μεταφραστές και μπαινωβγαίνω από autocad σε archicad και το ανάποδο. Έχασα την ησυχία μου που λένε.

Πάντως νάσαι καλά που είσαι εδώ και μοιράζεσαι την γνώση σου! Αισθάνομαι τυχερός που σε γνώρισα από τα γραφόμενά σου!

Link to comment
Share on other sites

Siratrab

Μεταφορά σχεδίων με σύνδεση ή όχι με AutoCAD

βρες εργαλείο «σχέδιο» (Από αριστερή μπάρα)

Πάτησε 2 φορές

Για την ώρα μη ρυθμίζεις τίποτα (πάντως μπορείς να ρυθμ αυτόματη ή χειροκίνητη ενημέρωση, αν το σχέδιο αλλάξει στο AutoCAD δηλ xref )

Πάτησε κάτω o,k –πάτησε μέσα στην οθόνη σου-

Βγάζει παράθυρο «σύνδεση με» με dwg –διάλεξε φάκελο

Βγάζει «μονάδα σχεδίασης» ρύθμισε και πάτησε «τοποθέτηση»

(σε εμφανίζει το σχέδιο AutoCAD στην οθόνη ) και περιμένει για εισαγωγή και αλλού

Πάτησε «esc»

Πιάσε το σχέδιο και κάνε «διάσπαση»

(πάνω μπάρα-«επεξεργασία»-«αναμόρφωση»-«διάσπαση στην τρεχ άποψη»

Δοκίμασε και τις δυο επιλογές

Με τη δεύτερη το έχεις και σαν σχέδιο και διασπασμένο

 

Εννοείται ότι μπορείς να φέρεις εδώ οποιοδήποτε σχέδιο πχ τοπογραφικό-λεπτομέρειες στατικά ή και μπλοκ και να συμπεριφέρεται σαν «σχέδιο» του archicad

 

Καλή επιτυχία (εύκολο είναι μη βλέπεις που γράφω πολλά)

Αύριο πάλι-έχω λίγο δουλειά σήμερα

Δέστε και αυτή την ιστοσελίδα http://www.cadimagetools.com/tools.aspx?id=9 για το τί μπορείς να κάνεις στο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.