Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Εγώ προσωπικά,έφτιαξα πρώτα με το Wall τη "γωνία" και μετά το έκανα object -για να το αποθηκεύσω κιόλας  στη βιβλιοθήκη μου-.Στη συνέχεια έκανα import αυτό το object στο σχέδιό μου,μετά multiply καθ'ύψος και σε συγκεκριμένη απόσταση το ένα από το άλλο και βγήκε μια χαρά.Μετά παίζεις με τα υλικά.Για καλύτερο αποτέλεσμα φυσικά,θα άνοιγα και το 3ds max...

 

 

1671i5i.jpg

Στο 17 βρήκα έτοιμη την λεπτομέρεια του τοίχου...

 

 Sigmatauiotagammamuiotaomicron3010tauups

Link to comment
Share on other sites

αυτη η λεπτομέρεια στο archicad υπάρχει απο όσο ξέρω...απο το 7 που χρησιμοποίησα πριν πολλά χρόνια.....

Link to comment
Share on other sites

xaniared,ωραίος!
stavrosa έχεις δίκιο,υπήρχε και στο 16,εγώ δεν το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό... :P

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

by the way... αυτο..λέγεται σκωτία...ή όπως αλλιως γράφεται και δεν ειναι λεπτομέρεια τοιχου αλλά διακοσμητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μόνο που δε με ικανοποιεί στο πρόγραμμα είναι τα "πινακάκια" με τα στοιχεία των κουφωμάτων που έχει,δλδ τα window και door markers.Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω το "κλασικό" αλλά δεν ξέρω από gdl για να το φτιάξω.Μήπως το έχει κάνει κανείς και αν ναι θα μπορούσε να το στείλει με κάποιο τρόπο ή δε γίνεται αυτό?
Οι υπόλοιποι γενικά τι window-door markers χρησιμοποιείτε?

Link to comment
Share on other sites

Στο AC 15 Greek δεν μπορώ να τυπώσω στον εκτυπωτή μου (canon MF8180C). Όταν κάνω save as pdf και τυπώνω το pdf όλα καλά. Από οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή οι εκτύπωση γίνεται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι γιατι με ενδιαφερει μελλοντικα.

Το archicad με ποια προγραμματα στατικων που υπαρχουν στην ελληνικη αγορα συνεργαζεται καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση. Όλα διαβάζουν σχέδια (κατόψεις) dwg και dxf για να μπορέσεις να στήσεις εκεί πάνω το μοντέλο σου. Αν τώρα θέλεις να εξάγεις απ'ευθείας το 3d μοντέλο και να αναγνωριστεί, τότε ίσως κάτι σε Scia Engineer. Γενικά πάντως είναι λίγο μπελαλίδικες αυτές οι "αυτόματες συνεργασίες". Για συνήθη οικοδομικά καλύτερα πιάσ'το απ' την αρχή να είσαι σίγουρος ότι όλα οκ. Ψάξε λίγο να δεις τι γίνεται με το ifc πρότυπο.

Edited by kostaspde
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.