Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

παίδες 

Μήπως γνωρίζει κάποιος 

πως μπορώ να ξεφύγω αυτό το μήνυμα

Νέα εικόνα.bmp

(δουλεύω στο archicad 13 και 

από ότι καταλαβαίνω μου λέει ότι το quiktime δεν δουλεύει σε 64 bit)

 

Υπόψη ότι έχω και το 12 που είναι εγκαταστημένο  στο C "αρχείο εφαρμογών"

ενώ το 13 στο C "αρχείο εφαρμογών (χ86)

Link to comment
Share on other sites

το μηνυμα λεει οτι δεν δουλευει το VR object οχι το QTime... δεν υποστηρίζεται πλέον το VR... αλλα δεν θυμάμαι την εκδοση που καταργήθηκε...

 

edit

...από την v13 64bit!

http://www.graphisoft.com/downloads/goodies/AC13/QTVR.html

http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=30298&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, έχει καταλήξει κανείς σε αποδεκτά πινακιδάκια για πόρτες-παράθυρα?

Το πρόβλημά μου είναι κυρίως στα παράθυρα που θέλω να φαίνονται 3 στοιχεία, μήκος, ύψος, ύψος ποδιάς.

Κατά προτίμηση θα προτιμούσα να είναι στην εξής μορφή.

 

Γενικά διαπιστώνω ότι ανάλογα με την έκδοση του προγράμματος, ακόμα και αν είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις επιλογές για τα πινακιδάκια.

Χρησιμοποιώ την έκδοση 20 στα αγγλικά.

 

Επίσης, πώς μπορώ να αποθηκεύσω κάποια πινακιδάκια που έχω φτιάξει? Έχω φτιάξει κάποια ναι μεν με την έκδοση 20 αλλά με τη βιβλιοθήκη του 17 την ελληνική (για κάποιο λόγο έχει ΠΟΛΥ περισσότερες επιλογές).

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω πρότυπο αρχείο. Θέλω να αποθηκεύσω 2-3 τύπους πινακίδων για παράθυρα και πόρτες. Πώς γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι να δημιουργήσεις αντικείμενο - πινακάκι το οποίο θα το φορτώνεις στην μελέτη σου. Το έχει κάνει γνωστός...

Link to comment
Share on other sites

To πως δημιουργείς αντικείμενα δεν το γνωρίζω και πόσο μάλλον ένα τέτοιο αντικείμενο το οποίο θα έχει διάφορες παραμετροποιήσεις.

Έχει κάποια βιντεάκια στο youtube σχετικά με την δημιουργία αντικειμένων.

 

Για να μην νομίζεις ότι λέω αρλούμπες δες την φωτογραφία που ανεβάζω. Είναι από ένα σχέδιο του συναδελφου.Θα παρατηρήσεις ότι το σχήμα της πινακίδας δεν υπήρχε ούτε υπάρχει στο archicad. Είναι καθαρά δικό του επιτευγμα.

 

Τώρα το πως φορτώνεις το αντικείμενο είναι εύκολο:

Δες απλά την φωτογραφία και θα καταλάβεις.

Αφού επιλέξεις '' Libraby Manager'' στο επόμενο παράθυρο επιλέγεις '' Αdd'' βρίσκεις το αντικείμενό σου στον υπολογιστή σου και είσαι κομπλέ.

 

post-53561-0-71983000-1490210812.png

post-53561-0-86715600-1490210831_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω παράδειγμα του dimidomo αν καταλαβαίνω καλά είναι αντικείμενο με τις διαστάσεις γραμμένες στο χέρι. Μεγάλος μπελάς αν θες να αλλάξεις κάτι κατά την διάρκεια της μελέτης, αν αλλαξεις κλίμακα, ή αν έχεις πολλές διαφορετικές διαστάσεις ανοιγμάτων και φυσικά εκτός της λογικής ενος bim προγράμματος.

Η πιο σωστή απάντηση στο ερώτημα σου είναι πως χρειάζεται να κατασκευαστεί νέο παραμετροποιημένο αντικείμενο με GDL editing. Εχει όμως αυξημένο βαθμό δυσκολίας.

 

Απομένουν ακομα δυο λύσεις με τις οποίες τα πινακάκια σου θα είναι πάντα ενημερωμένα με τις διαστάσεις των ανοιγμάτων:

 

post-3683-0-51199700-1490227297_thumb.png

 

1. Με το εργαλείο Label post-3683-0-01435200-1490223267.png επιλέγεις "door/window stamp" κ κλικ πανω σε ενα σημείο της πόρτας και μετά το μετακινείς όπου θες. Επιλέγεις το label και βαζεις πλαίσιο post-3683-0-57191400-1490224118.png.

Παμε για επεξεργασία:

Label Settings > Custom settings

-Show id (uncheck) ,

-Show Wallhole dim > parameter name: το σβήνεις,

-Show Sill (check)> parameter name: π=   (ποδιά),

-Show Threshold (uncheck) (κατώφλι),

post-3683-0-62333300-1490225379_thumb.png

Υπάρχουν καποια ιδιαιτερότητες φυσικά κ δω... πχ ειναι σε άλλο ριζόχαρτο, δεν επηρρεάζεται από τις ιδιότητες που δίνεις στο παράθυρο (κατεδάφιση κλπ) Μπορεί όμως κ να βολέψει μερικές φορές.

 

2. Η δευτερη λύση την θεωρώ κ πιο ευκολη κ πιο σωστή. Απλά πρέπει να ξεφύγουμε από τα κλασικά πινακάκια που φτιαχναμε καποτε.

Απο το μενού του παραθύρου:

Dimension marker>D marker 19 (φαντάζομαι το v.20 θα εχει αντιστοιχο ονομα)

Marker Settings>Marker Geometry>Marker Shape: none

post-3683-0-51109600-1490226962.png

Επόμενο μενού ( >> )

Marker Settings>Marker Content>Show ID: uncheck, Show Sill: Check, prefix: π=

post-3683-0-52364300-1490227089.png

Αυτό μετά μπορείς να το σώσεις σαν δικό σου marker και να το φορτώνεις στις βιβλιοθήκες σου για τα επόμενα project σου.

Αλλα δεν ειναι κ κατι το τόσο δύσκολο να φτιαξεις ωστε να μπεις στην διαδικασία να φορτώνεις βιβλιοθήκες... Αναλογα παντα...

 

 

3. μην ξεχνάς κ την δυνατότητα που σου δίνει το εργαλείο "διαστάσεις" να εμφανίζει το ύψος του ανοίγματος (οχι ομως την ποδιά)

post-3683-0-57366800-1490227153.png

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως το αντικείμενο που δείχνω παραπάνω αγαπητε jbasdas είναι αντικείμενο που εμφανίζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ ότι διάσταση θέλει ο μελετητής.

Το έχω δουλέψει το αντικείμενο σε project συναδελφου.

 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.