Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

αποκτά ενδιαφέρον αυτό που λες και δηλώνω εντυπωσιασμένος!

το ανεβάζεις σε παρακαλώ να το δω?

gsm ειναι φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το είχα...

Στον συνάδελφο είμαι κάτι σαν εξωτερικος συνεργάτης. Η είκονα είναι από ένα ΠΕΑ.Δεν προλάβαινε και του έκανα τα σχέδια. Στο δικό του tempate το είχε φορτωμένο.

Εντάξει ο Κος ναι μεν Αρχιτέκτονας αλλά το πάθος του είναι ο προγραμματισμός.

Link to comment
Share on other sites

οπότε το πιο πιθανό ειναι να το εχει φτιαξει με gdl. Ειναι το πιο σωστό αλλα με αυξημένο βαθμό δυσκολίας.

Link to comment
Share on other sites

 

Και όμως το αντικείμενο που δείχνω παραπάνω αγαπητε jbasdas είναι αντικείμενο που εμφανίζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ ότι διάσταση θέλει ο μελετητής.

Το έχω δουλέψει το αντικείμενο σε project συναδελφου.

 

 

Υπάρχει περίπτωση να το έχεις και να μπορείς να το μοιραστείς μαζί μας, πάντα με τη σύμφωνη γνώμη του "ιδιοκτήτη"?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω κάνει και εγώ, είναι η καλύτερη λύση για εμένα

 

και ο Greenick θα μπορούσε να μας πει πως το έκανε...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Μπα παιδιά δύσκολα....του το ζήτησα είδη παλαιότερα....και πήρα φουρφούρι. Οπότε δεν ξαναμπάινω σε αυτήν την δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

και ο Greenick θα μπορούσε να μας πει πως το έκανε...

Σχεδιαστικά το έχω κάνει όπως είπα, γιατί δυστυχώς όοοοσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι έτοιμο που να μου λύνει τα χέρια, οπότε κούφωμα-κούφωμα κάθομαι και γράφω τις διαστάσεις. Βαρετό/κουραστικό/χρονοβόρο το ξέρω, αλλά αφού από προγραμματισμό και GDL objects δεν ξέρω τι να κάμω ο έρμος... :P

Μακάρι να βρισκόταν κανάς μάγκας να έκανε κάτι τέτοιο και να το μοιραζόταν και με τους υπόλοιπους φανατικούς του ArchiCAD. Προ το παρόν κουπί (και συμφωνώ 100% πως κάτι τέτοιο δεν έχει καμιά σχέση με τη λογική & ευκολία του BIM,απλά δουλεύουμε με αυτά που έχουμε και πάντα ψάχνουμε τη βελτίωση και το καλύτερο... ;)  ) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σωστός...

μπορεί κ να ασχοληθω λίγο με το αντικείμενο... να θυμηθω την gdl...

εως τότε λοιπόν... εδώ

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα,

έχω κάποιο θέμα, ξαφνικά ανοίγω το πρόγραμμα, πατάω να μ κάνει μια γραμμή π.χ. 5 μέτρα και μόλις πατάω enter κλείνει τη γραμμή εκεί που είναι το ποντίκι άσχετα με μέτρα. υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.