Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


thaikick

Recommended Posts

Καλήμερά συνάδελφοι.

Έστω ότι έχουμε σχεδιάσει μια κάτοψη σε 1/50 και έχουμε βάλει επάνω κάποιες κείμενα (πχ προς τακτοποίηση κλπ), όταν την ίδια κάτοψη την έχουμε και σε 1/100 τότε το σχέδιο προσαρμόζεται στην κλίμακα ενώ το κείμενο όχι.

Υπάρχει κάποιο κόλπο σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Dididomo καλημέρα.

Είναι η επιλογή paper size/model size στο text block formatting στο text settings.

Εάν επιλέξεις model size, το text σου θα προσαρμόζεται στην κλίμακα.

Edited by agreas
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στις επιλογές στο κείμενο paper size ή model size. Θεωρητικά το ένα από τα δύο διατηρεί το ύψος που έχεις δώσει π.χ. 2.5μμ σε κάθε κλίμακα ώστε να διαβάζεται πάντα.

Το άλλο, λογικά, αναπροσαρμόζει το ύψος ανάλογα με την κλίμακα.

Σε εμένα δεν δουλεύει αλλά απ' ότι είδα σε fora του archicad έτσι πρέπει να γίνεται...

Το ερώτημα παραμένει μάλλον.

 

 

Βρήκα μια λύση:

1. Στο σχέδιο στο PROJECT MAP πρέπει να έχουμε επιλέξει στο κείμενο το paper size (π.χ. 2.50mm).

2. Κάνουμε save current view και ΕΚΕΙ δηλαδή στο VIEW MAP βάζουμε την κλίμακα που θέλουμε, με δεξί κλικ στην αποθηκευμένη view.

3. Στο LAYOUT BOOK, η κλίμακα έχει να κάνει σαν γενική κλίμακα του υπ' όψιν VIEW από το VIEW MAP και προφανώς δεν επηρεάζει τα κείμενα. Η κλίμακα εμφανίζεται για να ξέρουμε σε τι κλίμακα τυπώνουμε. Επίσης υπάρχει και το magnification factor αν π.χ. θέλουμε να χωρέσουμε ένα σχέδιο Α3 σε Α4 για κάτι πρόχειρο.

 

Και για να πω την αλήθεια το βρίσκω πολύ εύχρηστο, έξυπνο και σωστό.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις....αλλά έκανα βλακεία ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το κείμενο του αντικειμένου label.

Link to comment
Share on other sites

Άσε αυτό με έχει προβληματίσει και εμένα πολύ...Συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά σε σχέση με το text. Προσπαθούν να το καθιερώσουν σαν δυναμικό αντικείμενο μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε σχεδιάσει μια κάτοψη σε 1/50 και έχουμε βάλει επάνω κάποιες κείμενα (πχ προς τακτοποίηση κλπ), όταν την ίδια κάτοψη την έχουμε και σε 1/100 τότε το σχέδιο προσαρμόζεται στην κλίμακα ενώ το κείμενο όχι.

...με το κείμενο του αντικειμένου label.

 

ή εγώ δεν εχω καταλάβει ή εσύ δεν μας τα λες καλα... :)

το label, το κείμενο του label, προσαρμόζεται παντα στην κλιμακα... )μηπως το έχεις "σπασει" το label κ το κανες text???

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί το έχασα.

Στην πρώτη εικόνα μοντελοποιώ σε 1:50 και είναι όλα όπως θέλω.

Στη δεύτερη εικόνα το γυρνάω σε 1:100. Παρατηρώ ότι μόνο το κείμενο ως text που το έχω ρυθμίσει ως model size προσαρμόζεται στην κλίμακα, ενώ τα label, dimensions και markers όχι.

Νομίζω αυτό εννοεί και ο συνάδελφος.

 

post-31948-0-84524000-1497627766_thumb.jpg

post-31948-0-36679100-1497627775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι, συμφωνα με τις εικόνες που ανεβαζεις εχεις δικιο... σε ποιο archicad μιλαμε? (θα απαντήσω λίγο αργοτερα γτ πρεπει να φυγω --- sorry ... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.